te brengen V, JL 'f sport37 CAH m Hoogmoed wordt Grol fataal Klassering als beste Nederlander maakt Hoogerland niet echt blij Rabo-renner Matthews wint in Keulen dinsdag 26 april 2011 Michael Matthews heeft de Rabo-wielerploeg weer op het zegepad ge bracht. De twintigjarige Australische wielrenner was gisteren de sterkste in Rund um Köln, een Duitse klassieker bij Keulen. Na 203,5 kilometer was Matthews de beste in de massasprint. De Duitser Marcel Kittel eindigde als tweedede Italiaan Giacomo Nizzolo werd derde. Een leeggereden Johnny Hoogerland geeft in de bus van Vacansoleil tekst en uitleg over zijn prestatie in Luik-Bastenaken-Luik. foto PZC door Edward Swier ANS - Ze zochten allemaal aankno pingspunten, hoopten op een zwakte bij Philippe Gilbert. Dat hij de dagen voor Luik-Bastenaken1 Luik niet in zijn eigen Wallonië sliep, maar in Maastricht werd zelfs als een teken gezien. Allicht dat de slokop van de laatste twee weken inmiddels voor zijn favoriete klas sieker toch te gespannen was, de drukte wilde ontlopen. Maar nee, ook die vlieger ging niet op. Gilbert mag als inwoner van Mona co van de Belgische fiscus niet te vaak op 'eigen bodem' slapen. Zijn teammanager Mare Sergeant: „Maar ook een paar kilometer over de grens blijft hij dezelfde hoor. Wees niet bang: tuurlijk voelt ook hij spanning. Maar ik kon de laat ste dagen geen verschil zien aan hem. Of hij nu op het punt stond om te starten in een klassieker, of dat hij gewoon even naar toilet ging, het bleef dezelfde. Phil is al tijd in balans." Rond de bus van OmegaPhar- ma-Lotto was het een heisa van jewelste, maar extra dranghekken had de ploeg niet geplaatst. „We zijn een ploeg van het volk, Philip pe is van het volk." Zoon van Wal lonië, de vleesgeworden wederop standing van Frank Vanden- broucke, die in 1999 heel België ver enigde dankzij een prachtige zege in LBL. Met VDB liep het slecht af Diens moeder had het Gilbert inge fluisterd: 'Frank fietst met je mee'. „Ik vind het mooi in zijn voetspo ren te treden. Dit is een homma ge", glom Gilbert „Het zal de mooi ste dag uit mijn carrière zijn." Waar Fabian Cancellara de sterkste was in Vlaanderen en Parijs-Rou- baix, maar het niet in winst kon omzetten, slaagde Gilbert binnen twaalf dagen viermaal. Merckxi- aans knap. Klimklassiekers als La Doyenne liegen nooit Daar wint al tijd de beste. Zelfs al lijkt het ge vecht oneerlijk. "I\vee tegen één, dat is gemeen'. Ook Gilbert zal de volkswijsheid kennen. Maar zondag zocht hij toch de confrontatie. Na een jump op La Roche aux Faucons vond hij zich voorop met de broers Schleck, Andy en Frank. „Meer dan zomaar ploeggenoten." Geloof het of niet, Gilbert genoot van de situatie. Hij monsterde de twee Leopard-ren- ners, straalde suprematie uit, legde het duo zijn wil op. In Ans sprint te hij de Schlecks uit zijn wiel. 's Morgens bij de start in Luik was het zelfs één tegen tweehonderd ge weest. Iedereen keek naar Gilbert, al winnaar van de Brabantse Pijl, Amstel Goldrace en Waalse Pijl. Ze hadden plannen gesmeed, bezwo ren Gilbert te attaqueren. „Maar", schamperde Laurens ten Dam achter de finish, „Leopard en Katoe- sja maakten hun woorden niet waar." Zelf had de Rabo wel wat gepro beerd. Met ploegmaat Juan Manuel Garate joegen ze het tempo in een vluchtgroep van veertien op, Philip pe Gilbert raakte na het wegvallen van Jurgen van den Broeck voor La Redoute zowaar ietwat geïsoleerd. Bang hun eigen kansen te verspe len staken de Schlecks de helpende hand toe, tot verbijstering van ve len. Gilbert: „Het was mooi dat ze meewerkten." Rabo-directeur Erik Breukink: „De rest had veel meer poker moeten spelen." Even dacht Ten Dam stiekem dat hij voorop zou kunnen blijven. IJ dele hoop. Robert Gesink, uiteinde lijk .dertigste, had het even daar voor al ervaren. „Ze reden gedrie ën zo explosief weg, ik kon er niks aan doen. Ik explodeer ook, maar op een andere manier dan die man nen. Ik explodeer van binnen." ANS - Hoewel lohnny Hoogerland zondag als beste Nederlander in Luik-Bastenaken-Luik over de fi nish kwam, was de renner van Vancansoleil-DMC niet geheel te vreden met zijn prestatie in de zware heuvelklassieker in de Waal se Ardennen. „Ik was goed, maar net niet top", verzuchtte de Yerse- kenaar vlak na afloop van de koers. Teleurstelling en realisme vochten om voorrang bij de bijna 28-jarige Hoogerland. „Wat ik had kunnen doen om nog beter te zijn? Niet veel, denk ik. Het ging vooral ook om de vorm van de dag. Vorige week in de Amstel Gold Race (waarin Hoogerland op de twaalf de plek eindigde) stond ik er aan het eind beter voor. Dan reken je vandaag toch op meer, zeker als je per se wilt pieken in een koers als deze", klonk het in eerste instantie ietwat somber. Hoogerland finishte op één mi nuut en één seconde van winnaar Philippe Gilbert. De ontketende Belg richtte samen met de gebroe ders Andy en Franck Schleck een slagveld aan. In de slotfase van de koers, eerst op steile Cöte de la Ro che aux Faucons en daarna op de minstens zo zware klim van de Cöte de Saint-Nicolas, moest Hoo gerland dan ook passen. „Op allebei die hellingen zat ik te gen kramp aan. Dan kun je niet meer harder. Aan de andere kant ben ik ook niet weggereden. Een minuut op mannen zoals Gilbert en de Schlecks is niet veel. Zij zijn buitenklasse", plaatste de Beve- landse renner zijn klassering in het juiste perspectief Hij noemde Luik-Bastenaken-Luik niet alleen de mooiste klassieker _die er be staat, maar ook de allerzwaarste. „En reken maar dat het vandaag zwaar was. Er is keihard gereden, dik 41 kilometer per uur gemid deld." Ploegleider Hilaire van der Schue- ren van Vacansoleil zag een weder om sterke Björn Leukemans naar de negende plaats rijden. Boven dien reed Thomas de Gendt lange tijd prominent in beeld. De uit Sint-Niklaas afkomstige De Gendt, met een zege in de openingsetap pe van Parijs-Nice één van de reve laties dit voorjaar in de ploeg van Hoogerland, pakte net als vorig jaar de overwinning in het berg- klassement. „Met twee man bij de beste 24 kun je alleen maar tevre den zijn", stelde Van der Schueren vast. Toch had er volgens hem meer in gezeten. „Leukemans was dicht bij een podiumplaats. Nor maal gezien hadden Marco Merca- to en Wout Poels ook iets meer voorin moeten zitten." Niettemin blikte Van der Schue ren met Vacansoleil terug op een prima voorjaar met niet alleen de zege van De Gendt en enkele da gen de leiderstrui in Parijs-Nice maar ook met topklasseringen in onder meer de Brabantse Pijl (tweede plaats Leukemans) en de Amstel Gold Race (zevende plaats Leukemans, twaalfde plaats Hoo gerland). „Een 8,5 op tien", zei hij daarover. Ook Hoogerland, zondag samen met Leukemans namens Vacanco- leil aangewezen als kopman in Luik-Bastenaken-Luik, kon vol gens zijn ploegleider terugzien op een geslaagde seizoensstart, al vreest hij nog regelmatig het tome loze enthousiasme van zijn Zeeuw se pupil. Op de Cöte de Wanne, na zo'n 158 van de ruim 255 te rij den kilometers, sleurde Hooger land aan de kop van de eerste groep achter de - toen - tien koplo pers. „Op zulke momenten wil hij nog te graag. Ik heb hem ook ge zegd dat hij zijn gemak moest hou den, omdat het nog veel te vroeg was om zulke grote inspanningen te doen." De komende weken zal Hooger land zich niet veel in de koers la ten zien, al sloot hij niet uit dat hij zondag van start gaat in de Rund um den Finanzplatz Esch- born-Frankfurt. Over twee weken begint de Giro. En daarin is de Yer- sekenaar beslist iets van plan. „Ik wil dan echt m'n ritjes gaan uitkie zen", zei hij daarover bijna gniffe lend. 4H 1 ^■Ss* Henk Grol kan er met zijn hoofd niet bij dat hij verloren heeft van de Bosniër Amel Mekic. foto Robert Vos/ANP door Arnold Aarts ISTANBUL - Een judoka kan ook te veel zelfvertrouwen hebben. Ge loof in eigen kunnen kan dan om slaan in hoogmoed. Het overkwam Henk Grol op de laatste dag van het EK in Istanbul. De 26-jarige Veendammer verloor zaterdag van een Bosniër die internationaal nog nooit iets heeft gewonnen. Het ge beurde al in de tweede ronde, waar door er geen mogelijkheid was tot enige genoegdoening via de herkan singen. Amel Mekic heette de man die Grol verraste, een naam die we weinig meer zullen horen bij prijs uitreikingen. Met zijn verlies wekte de Ke- namju-judoka de woede op van zijn coach Maarten Arens. Die be seft dat hij met de onverzettelijke Grol goud in handen heeft, maar hij drijft hem soms ook tot wan hoop door op cruciale momenten fouten te maken. Zo liet Grol ruim anderhalf jaar geleden een gouden WK-medaille uit zijn handen glip pen door voor eigen publiek onno dig veel risico te nemen. Ook dit keer snapte Arens niets van Grol. „Hij werd een beetje over moedig en dat kan niet in het judo. Hij pakte deze jongen niet hard ge noeg aan, liet hem lekker judoën. Henk dacht: het komt wel. Dan gaat het dus mis. Dit is echt slecht." Nog nooit was Grol zo snel uitge schakeld op een groot toernooi. Sinds hij begin 2008 Elco van der Geest in de één na zwaarste ge wichtsklasse van de troon stootte, won hij altijd medailles. Een bron zen op de Spelen van Peking, twee zilveren op een WK, een gouden en twee zilveren op een EK. Als blessures hem niet hadden ge kweld, was het lijstje waarschijnlijk nog fraaier geweest. Grol begon derhalve als favoriet in Istanbul. Door zijn gulzige manier van vechten (hij noemt zichzelf gekscherend PacMan) boezemt hij zijn tegenstanders angst in. In de eerste partij dook de Litouwer La- balaukis telkens op z'n knieën, bang om eenrotgooi van de Neder lander te krijgen. Ook Bosniër Me kic was vanwege zijn defensieve houding al bestraft door de scheids rechter. Maar toen hij even kans kreeg om adem te halen, sloeg hij toe. „Een heel grote fout", toonde Grol zich schuldbewust. „Het ging hart stikke goed, die jongen liep alleen maar achteruit. Ik was bijna met 'm aan het spelen. En dan let ik even niet op en gebeurt dit. Echt niet te geloven." Met het oog op de eerste doelen van Grol - goud op het WK in au gustus en op de Spelen van 2012 - was het onverwachte verlies mis schien niet verkeerd. Een alarmbel die hem vertelt dat niets vanzelf gaat in het judo. Dat status op de ta- tami snel aan gruzelementen kan liggen. Grol zag het niet zo. „Verlie zen heeft voor mij niks positiefs. Nooit" De snelle uitschakeling van Grol paste in het dramatisch verlopen EK voor de Nederlandse mannen. Nadat eerder Jeroen Mooren en Dex Elmónt (diskwalificatie) roem loos tenonder waren gegaan, strui kelden op de laatste dag ook Dan ny Meeuwsen, Grim Vuijsters en Luuk Verbij in een vroeg stadium. Ook de voor België uitkomende El- co van der Geest bleef ver verwij derd van het podium. Bij de vrou wen kon Marhinde Verkerk niet voor nieuw succes zorgen. door René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59