Zeeland PZCU Bio Base ook voor 'gewone' operator Reddingsactie pontje in volle gang intratuin ZEEUWS-VLAANDEREN 14 en 15 15 TRAININGSCENTRUM Het aantal 'biogebaseerde bedrijven' is nu nog te klein Havenmarkt van jubilerende watersporters Dinsdag 26 april 2011 Driemanschap zet zich in voor een bruisend Terneuzen 'Voor friet komen ze zelfs van Lillo' Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Het innovatie- en trai ningscentrum van Bio Base Euro pe in Terneuzen gaat niet alleen ge specialiseerde operators Voor bioge baseerde bedrijven opleiden. „De markt is daarvoor nog te klein", zegt stichtingsvoorzitter Gertjan van der Brugge. Daarom richt het centrum in de Koegorspolder zich, zeker de eer ste jaren, ook op de opleiding van werknemers voor de 'gewone' in dustrie. De bouw van het nieuwe centrum, vlakbij skihal Snowbase, is nagenoeg afgerond. Bouw en in richting kosten 8 miljoen euro. Voor het opleidingsinstituut en de proeffabriek aan de Moervaart in de Gentse Kanaalzone heeft de Grensregio Vlaanderen-Nederland 21 miljoen euro subsidie op tafel gelegd. Komend najaar gaan de deuren van het centrum in Terneu zen open en starten de opleidin gen. Welke dat precies zijn, wordt in overleg met de 'klanten' (bedrij ven) bepaald. Van der Brugge: „In de voorbereidingsfase - en dan praat je over de afgelopen vier jaar - is er vooral door de economische crisis veel veranderd. Was de olie door Edy de Witte SAS VAN GENT - Watersportvereni ging Sas van Gent vierde zaterdag het 35-jarig bestaan met een druk ke havenmarkt. Rond de jachtha ven en het zwembad stonden meer dan 150 kraampjes met alle mogelijke koopwaar. In een spe ciaal kraam werden ook aan de wa tersport gerelateerde artikelen te koop aangeboden. De watersport vereniging maakte er een gezellig verjaardagsfeestje. Het publiek kon gratis een rondvaart over het ka naal maken met feestelijk versier de boten. Een muziekband zorgde afwisselend op de boten en het marktterrein voor de vrolijke noot. Wie liever aan de wal bleef, kon een ritje maken met paard en huifkar. Voor de kinderen draaide een molentje en ook konden ze eendjes vissen. Op het zonovergo ten terras bij het clubhuis Savanna was het goed toeven. Monique Bracke van het organisatiecomité: „Vooral 's morgens was het gezel lig druk. De bezoekers waren heel enthousiast. Het was ook een goe de promotie voor de watersport vereniging. Bovendien brengt een dergelijk festijn voor de inwoners van Sas van Gent ook extra leven in de brouwerij". prijs laag gebleven, dan was de be langstelling voor de biotechnologieën vermoedelijk minder snel gegroeid. Maar na de gebeurtenissen in Japan en het Midden-Oosten is bio weer hot. De belangstelling groeit snel, ook in Zeeland. We hebben het busi nessplan nu verder doorontwik keld, alles geactualiseerd en hier en daar de doelstellingen aange past." Met toestemming van de subsidieverstrekkers wordt straks ook opgeleid voor de 'gewone' che mie. Van der Brugge: „De op de oude fossiele brandstoffen geba seerde productie heeft natuurlijk door Wout Bareman SLUISKIL - De reddingsactie voor het pontje van Sluiskil lijkt succes op te leveren. Deze week is er op nieuw overleg tussen eigenaar Rijkswaterstaat, de dorpsraad en het actiecomité in Sluiskil. De kans is groot dat dan spijkers met koppen wörden geslagen en de pont in elk geval tot 2015 - als de Sluiskiltunnel klaar is - in de vaart blijft. Rijkswaterstaat wilde de kanaalver binding aanvankelijk komend na jaar al opheffen, maar dat stuitte op protesten van de dorpsraad en een inderhaast opgericht actieco mité van Sluiskillenaren, onder lei ding van horeca-ondernemer Meerten Dallinga. Waterstaat vond een jaarlijkse exploitatielast van vier ton voor nauwelijks nog 50.000 passagiers te duur en bood de pont voor een vriendenprijsje aan aan de gemeente. Maar die heeft geen geld. Desondanks kun nen de dorpsraad en de actievoer veel raakvlakken met de bio-pro- ductie." De ondersteunende diensten van het innovatie- en trainingscen trum gaan straks werk bieden aan vijftien mensen. De leerkrachten, die de opleidingen verzorgen, wor den ingehuurd van met name het ROC. Welke opleidingen dat straks zijn, wordt nog voor de zo mervakantie bepaald. „Ons verzorgingsgebied wordt rui mer dan de Kanaalzone. We mik ken op de hele zuidwestelijke Del ta, dus op Antwerpen, Rotterdam, Breda, Gent, Brugge en Zeeland. We gaan opleiden, maar ook om en bijscholen", zegt wethouder (en bestuurslid) [aap Bos van Ter- neuzen. Bedrijven, die willen om schakelen naar de 'groene econo mie' worden als het ware aan het handje genomen door het kennis- en trainingscentrum, dat straks on der meer over de meest geavan ceerde simulatoren ter wereld be schikt. In het Bio Base-centrum wordt ook een expositieruimte ingericht, die zich niet enkel richt op de bio-chemie, maar ook op andere duurzame economische ontwikke lingen én op de Kanaalzone-indus trie in het algemeen. ders rekenen op steun van wethou der (en wijkbestuurder) Co van Schaik. Waterstaat lijkt inmiddels mee te willen werken aan instand houding van de pont. Daarvoor zou nog 'een potje' beschikbaar zijn. Het beheer zou dan wel wor den overgedragen aan een nieuwe exploitant, die ook de bemanning levert en voor de onderhoudskos ten opdraait. Het actiecomité heeft inmiddels overlegd met onder meer de tunneldirectie én sleep en bergingsbedrijf Multraship. ■H In en om de noordelijke kanaalarm in Sas van Gent hield de jarige watersportvereniging een grote, succesvolle jubileummarkt. foto Mark Neelemans Intratuin Koudekerke - Galgeweg 5 www.intratuin.nl Deze week: Bacopa en Petunia, potmaat 10,5 cm, diverse kleuren. Van €1,79 NU PER STUK Geldig t/m zaterdag 30 april 2011. Koopavond donderdag en vri|dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55