Legerheli's helpen bij bluswerk T©@S 41 binnenland SP en CU willen duidelijkheid over militaire training in Afrika Overal in het kurkdroge Nederland dreigen branden in de natuur. Dit paasweekeinde ging het op meerdere plaatsen mis, vooral in het Drentse Fochteloërveld. dinsdag 26 april 2011 BRANDEN De inzet van twee Cougar- helikopters van defensie kon niet voorkomen dat gis teren tussen 50 en 100 hecta re Drentse natuur verloren ging. bovensmilde - Diverse natuurbran- den teisterden Nederland tijdens de paasdagen. De grootste brand woedde gisteren in het natuurge bied Fochteloërveen op de grens van Drenthe en Friesland. Tussen de 50 en 100 hectare natuur ging in vlammen op. De brandweer had het vuur gister avond weliswaar onder controle, maar de vlammen laaiden door de wind telkens weer op. Volgens de commandant wordt de brandweer gehinderd door de on dergrond, waarin de brandweerlie den diep wegzinken. „De stukken die nog branden, kunnen niet te voet worden bereikt. Daarom blij ven de blushelikopters actief" Flet vuur in de omgeving van Veenhuizen was gisteravond wel gedoofd. „Maar we gaan de hele nacht en misschien zelfs morgen door met het nablussen van het terrein", zei commandant Gert-Jan Stuivenberg gisteravond. De snelle bestrijding van het vuur was vooral te danken aan de hulp van defensie. Dat zette twee zoge heten Cougartransporthelikopters in die water uitstortten boven de brand. De twee helikopters ver trokken vanaf vliegbasis Gil- ze-Rijen. De helikopters verslepen een zoge noemde Bambi-bucker, een zak waar 2500 liter water in kan. „De helikopters komen op plaatsen waar de brandweer niet kan ko men", vertelt operationeel leider Stuivenberg van de brandweer. Fiet blussen was zwaar voor de 150 tot 200 brandbestrijders, niet al leen vanwege de warmte. Veel brandweerlieden hadden de 48 uur daarvoor al meegeholpen bij Een Cougar-blushelikopter in actie boven de brandende heide in het Fochteloërveen. Een gebied van tientallen hectares ging daar gisteren in vlammen op. foto's Koen van Weel/ANP het blussen van een aantal andere kleinere natuurbranden in de pro vincie Drenthe. Zo ging in de nacht van zondag op maandag on geveer vijf hectare heide op het voormalige schietterein van defen sie in Witterveld in vlammen op. De brandweer in Drenthe houdt rekening met nieuwe natuurbran den in de komende dagen, maar maakt zich geen zorgen om de mankracht. „Zelf hebben wij nog leden van de vrijwillige brandweer achter de hand en indien noodza kelijk zullen wij ook niet schro men buurregio's om hulp te vra gen", aldus Stuivenberg. Ook in de duinen bij Bergen aan Zee heeft gistermorgen korte tijd brand ge woed. De brandweer had het vuur snel onder controle. Een stuk duin van 100 bij 50 meter is aangetast. Ook zondagmorgen was er een kleine brand in de duinen bij Ber gen. Politie, brandweer en bewo ners zijn zeer alert vanwege de ve le branden die sinds 2009 hebben gewoed in de duinen van Bergen en Schoorl. De autoriteiten gaan ervan uit dat een of meerdere pyro manen in het gebied actief zijn. Er is nog niemand opgepakt, on danks het verscherpte toezicht. In nationaal park de Meinweg bij Roermond is gisterochtend een brand opgelaaid die de brandweer zondagavond nog onder controle dacht te hebben. De brandhaard was voor de wagens niet bereik baar. De brandweerlieden moes ten hun slangen tot in het bosge bied uitrollen. Door snel in te grij pen was de brandweer het vuur binnen anderhalf uur meester. Flet gevaar voor nieuwe branden is nog niet geweken. In Limburg, Utrecht en delen van Noord-Bra bant is de zogenoemde code rood van kracht. Dat betekent dat het daar extreem droog is met een gro te kans op branden. Barbecueën en het verbranden van tuinafval zijn in deze gebieden verboden. De droogte houdt volgens het KNMI nog een tijdje aan. Welis waar kunnen er woensdag en don derdag enkele buien vallen, maar het zal volgens het KNMI bij lange na niet genoeg zijn om de droogte te verdrijven. zie onze website:binnenland Enorme vlammen slaan uit de Drentse natuurgebieden PAUL KUSTERS TOOS EN HENK ©AAM OP VAKANTI MOETEN WE VAKE» I SOEN HENK, EISEN XITEUS VERZINNEN TOOS ÊN HÊNHi* den haag - Oppositiepartijen SP en Christenunie willen ophelde ring van het kabinet over de Ne derlandse deelname aan de inter nationale oefening in Afrika van militaire elite-eenheden, Flintlock. TWeede Kamerlid Harry van Bom mel van de SP kondigde zaterdag schriftelijke vragen aan, nadat het AD de militaire oefening in ver band bracht met de Amerikaanse oorlog tegen terreur 'Operation En- during Freedom'. Een woordvoerster van het minis terie van Defensie stelde dat het gaat om een oefening in het Trans-Saharagebied, waaraan Ne derland al sinds 2008 meedoet. Maar volgens Van Bommel 'is dit geen gewone oefening meer. We zitten daar in een oorlogsgebied'. Ook zijn ChristenUnie-collega Joël Voordewind gaat vragen stellen, omdat hij de indruk heeft dat Ne derlandse militairen ook Afrikaan se eenheden trainen. „Welke lan den en regimes steunen we hier in direct mee?" Van Bommel wil ook opheldering over het uitwisselen van kennis en ervaring. Hij wees erop dat in de Kamer uitgebreid is gesproken over het sturen van een trainings missie naar de Afghaanse provin cie Kunduz. De SP'er vraagt zich af of voor deelname aan Flintlock ook niet een zogeheten artikel 100-brief van het kabinet en toe stemming van de Kamer nodig is. Voordewind noemt het 'op zijn minst vreemd' dat de Kamer niet is geïnformeerd over de oefening. De Defensie-woordvoerster bena drukt dat èr niets geheim aan de oefening is, waaraan dit jaar on geveer dertig Nederlandse militai ren enkele weken hebben meege daan. Zij wijst op een publicatie in de Defensiekrant onlangs. In dit arti kel staat onder meer dat het doel van de oefening is te komen tot een meer eenduidige aanpak van extremistische dreiging in de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4