zeeland seaports o nieuwe 'krachtpatser' in Zeeland o de groene knoop, nieuwe natuur in de Kanaalzone o 's werelds grootste kraanschip pikt eerste lading op De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden: Zeeland Seaports is een overheids-NV met'als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele. Vlissingen en Terneuzen. Als havenbedrijf is het verantwoordelijk voor de economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn voor. Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond, Aanleg, beheerden onderhoud van alle infrastructuur; Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Met haven in zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de col van het havenbedrijf hierin. Opvallend transport in Vlissingen In de Westhofhaven bij de Breakbuik Offshore Wind terminal (BOW) in Vlissingen werd afgelopen week het schip MV Oleg Strashnov ontvangen. De Oleg Strashnov is eigendom van Seaway Heavylift en is nog x maar pas geleden opgeleverd. Op zijn maiden trip g- deed hij Zeeland aan om bij de Breakbuk Offshore wind terminal projectlading in te laden voor het off- shore windmolenpark "Sheringham Shoal offshore Windfarm" dat voor de kust van Engeland gebouwd S. wordt. De Oleg Strashnov is met een maximale hijs- -§ capactiteit van 5.000 ton het grootste kraanschip in zijn soort. Het schip zal de tocht naar Vlissingen de i. komende tijd vaker maken, want er moeten in totaal c 71 fundaties voor het bovengenoemde offshore wind- E park worden geïnstalleerd. Het werk voor het o "Sheringham Shoal Windfarm" project is 1 van de 3 S projecten die de Breakbuik Offshore wind terminal afgelopen jaar in de wacht heeft gesleept. De pro- o jecten geven dit jaar werk aan in totaal circa 500 o cn mensen. Zon 250 bedrijven werken samen met Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening, alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag, 7 dagen op 7, doorgaat. Maar welke bedrijven zijn dit? En wat doen ze eigenlijk? In een serie portretten leest u meer over de bedrijven in het Zeeuwse havengebied. Het is van veraf al te zien: het Nederlandse bedrijf Mammoet bouwt aan de Autrichehaven op de Axelse Vlakte bij Westdorpe de grootste hijskranen ter wereld. Ware krachtpatsers. Ze worden vier keer groter dan de vorige grootste kraan en kunnen een gewicht van 3.200 ton optillen. 'Dat zijn ongeveer 3.200 auto's', vertelt mana ging director Wouter van Noort enthousiast. 'De kranen zijn door onze eigen ingenieurs ontworpen. Terwijl ze nog op de tekentafel lagen waren ze al verhuurd. In totaal bouwen we er drie. Twee gaan er naar Amerika, voor het opzetten van twee energiecentrales. De derde gaat naar Brazilië voor een offshoreproject.' 'De totale bouw duurt anderhalf tot twee jaar. Als het werk klaar is, maken we van deze kade een multi-purpose terminal waarwe goederen en objecten overslaan waar onze specifieke kennis voor nodig is.' Mammoet is namelijk gespecialiseerd in het transport en plaatsten van extreem grote of zware objecten. Olieplatforms bijvoorbeeld of opslagtanks voor de chemische industrie. De kranen van Mammoet werden ook ingezet bij de bouw van het Olympisch Stadion in Peking en de voetbalstadions voor het WK in Zuid-Afrika. 'Dat zijn wel uitzonderingen. Het meeste werk ligt voor ons in het bouwen en onderhoud van fabrieken (van zware industrie tot energie centrales) en het complete transport van 'moeilijke' lading vanaf de fabriek tot de eindbestemming.' Personeel en veiligheid zijn belangrijk voor Van Noort. 'We werken in een branche met veel risico's. Je zoekt dus mensen met het juiste bewustzijn die weten wat ze doen. Als je het gevaar ziet, dan is het misschien ook geen gevaar meer, dan is het een beheersbaar iets. De arbeidsmoraal die wij proeven in Zeeland, die past ons. De Zeeuwen met wie wij werken zijn betrokken, hebben verantwoordelijk heidsgevoel en zijn trots op Mammoet, willen ervoor gaan Die inborst heb je nodig. Het is één van succesfactoren van het bedrijf'. De Groene Knoop is een nieuw natuurgebied bij Westdorpe, Zeeuws Vlaanderen. Zeeland Seaports heeft dit natuurgebied aangelegd ter compensatie van de ontwikkeling van Glastuinbouw Terneuzen. In een deelvan het natuurgebied kan worden gewandeld. Ook is het deels toegankelijk voor ruiters. Momenteel legt Zeeland Seaports de laatste hand aan de aanleg van het gebied. De laatste beplanting wordt aangebracht en er wordt nog een afrastering geplaatst. Het nieuwe natuurgebied is speciaal ontworpen om het zoveel mogelijk in het huidige Zeeuwse landschap te laten passen. Het gebied bestaat uit bloemrijk grasland met daarnaast een brede plantsoenstrook met struiken en bomen. In De Groene Knoop zijn 500 bomen en 4.000 struiken geplant. Daarnaast zijn er meerdere drinkputten aangelegd en is het gebied voorzien van schel penpaden. De Groene Knoop beslaat een gebied van in totaal 30 hectare. Het is de bedoeling dat De Groene Knoop het nieuwe leefgebied wordt voor de steen- en kerkuilen, sperwers en buizerds, die mogelijk door de nieuwe kassen op zoek moeten naar nieuwe territoria. Hoewel toegankelijk voor publiek, voert recreatie in het gebied dan ook niet de boventoon. Vlakbij De Groene Knoop is m 2009 de Zwartenhoekse zeesluis gerestaureerd waar een toeristische pleisterplaats is aangelegd. De Provincie Zeeland werkt op dezelfde locatie aan het herstellen van 'de Spaanse linie'. De verdedigingswallen die hier indertijd hebben gelegen, worden weer in oude glorie hersteld en zullen vrij toegankelijk zijn voor bezoekers. Naar verwachting is dit project aan het eind van dit voorjaar gereed. De drie projecten vormen samen een mooi stukje Zeeland waar mens en diervan kunnen genieten. schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O port@zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 (0)115 647400 O F 0031 (0)115 647500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25