Fietsen tussen de beelden TT 19 reizen H'IH HtffffflfEmm Voor de kust van Chili ligt de meest afgelegen bewoonde plek op aarde. Alexander Reeuwijk ging naar Paaseiland, genoemd naar Pasen, om daar de beroemdste bewoners te bezoeken: de moaibeelden. Heerlijk in de natuur met aantrekkelijke kortingen reizen@wegener.nl |5| 024-3650360 1:1:1 Zaterdag 23 april 2011 Zodra ik vanuit de Chi leense hoofdstad Santia go opstijg, zie ik vijf uur lang niks anders dan water. Totdat plot seling een driehoekig eiland tus sen de wolken onder het vliegtuig verschijnt: Paaseiland. Het vul kaaneiland ter grootte van Texel werd ooit bij toeval door de Neder lander Jacob Roggeveen ontdekt. Rapa Nui, zoals het eiland door de lokale bevolking wordt genoemd, werd door Roggeveen op de kaart gezet op zondag 5 april 1722, eerste paasdag. Vandaar de naam. Na een korte wandeling door de hoofdstad Hanga Roa en een be zoek aan het museum voor lokale cultuur en geschiedenis huur ik een fiets voor de vijf dagen, die ik op het eiland zal blijven. Door de geringe grootte en door de overwe gend goede wegen is Paaseiland bij uitstek geschikt voor verken ning per fiets of met een paard. De eerste tocht voert langs de oos telijke kustlijn naar de vulkaan Ra- no Raraku. Alle moaibeelden op het eiland, de karakteristieke me tershoge beelden, zijn uit het vul kanisch gesteente van deze krater ontsproten. Uit de met gras be groeide flanken van de Rano Rara ku steken nog tientallen beelden. Het levert een surrealistisch land schap van stenen hoofden op. Vanuit deze vulkanische kraamka mer werden de beelden rollend over boomstammen over het hele eiland getransporteerd. Het gevolg was dat nagenoeg alle bomen op Paaseiland zijn verdwenen. De ont bossing en uitputting van de grond leidden tot een catastrofe in het klein. Hier zie je het levende bewijs van de ideeën van Thomas Malthus, die rond 1800 voorspelde dat elke bevolkingstoename uitein delijk de voedselproductie zal over treffen. Het leidde ertoe dat op Paaseiland het aantal bewoners drastisch afnam. Vanaf de Ranu Raraku zie ik de be roemdste rij moaibeelden, de Ahu Tongariki. Beelden van 15 meter hoog staan 'nonchalant met de handen in de zakken' en met de rug naar de oceaan. Het is de groot ste 'ahu' (beeldenrij) ooit ge bouwd. Statig turen ze over het land terwijl achter hen het zeewa ter hoog opspat. Slechts één beel denrij staat meer landinwaarts. En toevallig of niet, de zeven beelden van de Ahu Akivi staan niet met hun rug naar de oceaan, maar met hun gezicht. Ze staan aan de west kant van het eiland. Pas als ik eron der sta, zie ik hoe groot ze zijn. Ik kom niet eens tot hun navel. Vanaf deze beeldengroep is het mogelijk het hoogste punt van het eiland te bereiken: de ruim 500 meter hoge vulkaan Maunga Tere- vaka. Een pittige wandeling, maar de beloning is de klimpartij waard. Vanaf de top kijk je uit over het he le eiland. Ik zie duidelijk de drie hoek van het eiland, de grote vul kanen in de hoeken en tal van klei nere, waardoor een glooiend land schap is ontstaan. De laatste dag fiets ik vanuit de zui delijk gelegen hoofdstad Hanga Roa, het eiland over, naar Anake- na. Daar wil ik genieten van de baai met parelwit zand, een rusti ge oceaan en overhellende palmbo men. Een uitzondering op het voor de rest kale eiland. De warm te, de wind en het glooiende land schap maken fietsen tot een zware exercitie. In de volle zon rijd ik langs vulkaankraters en kuddes paarden. Alleen. Auto's kom je nauwelijks tegen. De eerste mensen die ik tegen kom, liggen op het strand bij de baai te zonnen. O.ok hier staan moai, verscholen tussen de palm bomen. Vier van de zeven beelden dragen een ronde rode hoed. Een Caleta Anakena Vulkaan Tèrevaka k 507 m houten hoed van een paar dui zend kilo, wel te verstaan. Het is al een wonder hoe ze de moaibeel den op hun plaats hebben gekre gen, maar het is niet voor te stel len hoe de eilanders de rode hoe den ooit bovenop de beelden heb ben geplaatst. Op het inderdaad parelwitte strand, onder het genot van verse kokosmelk, probeer ik zoveel mo gelijk manieren te verzinnen om me in het paradijs te wanen. Daar voor heb ik slechts een paar uur tjes, want ik wil tegen zonsonder gang terug zijn in Hanga Roa. Voordat ik in de hoofdstad op het terras van een van de vele restau rants vers gevangen vis ga eten, wil ik nog één moai zien. Net bui ten het stadje staat namelijk de mooiste van allemaal. Het is de enige moai met ogen. Hij kijkt dwars door je heen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Stille Zuidze PAASEILAND (RAPA NUI) 9 Hanga Roa 'l I l "l Vulkaan Rano /-tv.. Raraku W I I I ZUID- AMERIKA CHILI;/ Yy Alleen de Chileense vlieg maatschappij LAN vliegt op Paaseiland. Een retour vanaf Santiago kost tussen de 300 en 600 euro, afhankelijk van hoelang je van tevoren boekt en in welke tijd je gaat. Paaseiland is het hele jaar goed te bezoeken. In februa ri is het Tapati festival. Dan zitten de meeste hotels vol. Paaseiland is een deel van Chili. Een visum voor Chili is gratis en wordt verstrekt bij binnenkomst in Chili. Informatie over Paaseiland en over reizen ernaartoe staat op http://paaseiland. startpagina.nl/ foto Alexander Reeuwijk De natuur staat volop in bloei, de zonnestralen worden steeds warmer en 's avonds blijft het lekker lang licht. Hét moment om samen te genieten. En waar kan dat beter dan bij Landal GreenParks. Reserveer nu en ontvang tot 40% korting op :*da!.n!. last - U verblijft al een weekend in mei in Overijssel in een 4-persoons bungalow vanaf 159,-* tiÜS Interesse? Reserveer direct op landal.nl/lastminute of bel 0900-8842 (€0.20 p. r De beschikbaarheid van deze aanbieding is beperkt en geldig in de periode tol 1 juli 2011. U kunt tot 40% korting ontvangen op een weekverblijf en tot 35% korting op een weekend- ot midweekverblijf Kijk voor de volledige actievoorwaarden fincl. deelnemende parken en type accommodaties) op landal nl/lastminute Druk- en zetfouten voorbehouden. Landal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97