Verborgen paradijs op Coeree D I Door te wandelen, leer je Nederland kennen en ontdek je hoe afwisselend het landschap is. Carel Thijssen wandelde door een bijzonder natuurgebied op de kop van het eiland Goeree-Overflakkee in Zuid-Holland. - - m reizen@wegener.nl reizen gjgX 024-3650360 lïSSl Zaterdag 23 april 2011 Grote foto links: Uitzicht op de duinenrijen. Kleine foto links: Soppen over grassige paden. Foto onder: Het strand bij De Kwade Hoek ligt bezaaid met schelpen en 'scheermessen'. foto's Carel Thijssen e zilte Noordzee in je neusgaten. Soppen over grassige paden of bijna tot je enkels weg zakken in het mulle duinzand. Verdwalen in de leegte van het maagdelijke strand, waar opwaaiend zand je wangen schuurt en de wind met speels ge mak je gedachten wegblaast. De Kwade Hoek, een bijna verbor gen puntje paradijs op de kop van Goeree, is puur wandelgenot. Niet voor zonaanbidders of lawaai schoppers, maar voor de echte na tuurliefhebber. Voor enkelingen, misschien wel zonderlingen, die stil willen genieten van gelukzali ge eenzaamheid. Even het gevoel dat je alleen op de wereld bent. Hier heerst rust. Niemand heeft er haast. Uitzonderingen daargelaten. Zoals de haas die bij het zien van een mens wegijlt tussen de duindoorns. Of de spiedende bui zerd die een pijlsnelle duikvlucht inzet op jacht naar zijn prooi. De Kwade Hoek ('kwaaien hoek' zeggen ze er) dankt zijn naam aan de verraderlijke stromingen en de zandplaten waarop menig schip vastliep dat de haven van de toen nog belangrijke handelsplaats Goedereede ('veilige ankerplaats') wilde bereiken. Bij de aanleg van de Deltawerken, na de watersnoodramp van 1953, verloor het stadje zijn betekenis. Het natuurgebied bleef buiten dijks. De zee en de wind mochten en mogen er hun gang gaan. Daar door vormen zich nog steeds nieu we, kleine duinen en kan, vooral in de winter, het zeewater gemak kelijk het gebied binnendringen. Voor wie op de Kwade Hoek gaat wandelen, zijn waterdichte schoe nen geen overbodige luxe. Dat on dervinden we al snel als we onze tocht beginnen. Begeleid door het vrolijke gekwaak van kikkers, ver borgen in de poelen achter wui vend vaalgeel riet, worden onze schoenzolen bijna vastgezogen in de zompige bodem. We houden de voeten droog op het brede pad, omzoomd door talrijke duindoorn struiken met hun venijnige stekels. Verderop kronkelt een diepe, zou te kreek richting zee en krijgen we de blanke duinenrijen in zicht. Op de open vlakte maakt een fa zantenhaan luidruchtig zijn henne tje het hof. De twee zorgen wel dat ze op veilige afstand blijven. Even later wijken we welbewust af van de gemarkeerde wandelroute. Dankzij de lage waterstand kun nen we moeiteloos de doorsteek maken naar het brede en vooral stille strand, dat bij eb bezaaid ligt met schelpen en 'scheermessen'. Aan de strakblauwe horizon ont waren we de schoorstenen van de Maasvlakte. We zijn dus niet al leen op de wereld. Vanaf het strand lopen we dezelf de weg terug en pakken de route weer op. In een brede kreek, even wijdig aan de duinenrij, dompelen enkele bergeenden onvermoeibaar hun zwarte kopjes onder water, op zoek naar hun kostje. Gelukkig hebben we de verrekijker bij ons, zodat we het tafereel nog net kun nen gadeslaan vanaf een bankje op een duinheuveltje. Via de oudste, natuurlijke duinen van De Kwade Hoek, bereiken we de Bunkervallei, een hoger gelegen gedeelte waar de duindoorns een innig verbond gesloten lijken te hebben met wilde braamstruiken en waar in de zomer wilde orchi deeën voor extra kleur zorgen. Na de afdaling van de duinrug worden we toch nog even verrast met een drogevoetentest. Hop pend over een aantal boomstron ken bereiken we ongeschonden het kaarsrecht schelpenpad, waar in de Tweede Wereldoorlog een spoorlijntje lag om materialen aan de voeren voor de bouw van bun kers. Een groter contrast met de vredige natuur is niet denkbaar. Onze wandeling op De Kwade Hoek is niet compleet zonder een bezoekje aan het al even vredige stadje Goedereede. Niks drukte, niks handel. Wel deftige gevels en Statige panden aan weerszijden van het haventje, waarboven een paar zeemeeuwen krijsend hun cir kels draaien. Op de terrasjes van hotel De Gou den Leeuw en café Goeree koeste ren enkele toeristen zich in het voorjaarszonnetje. Hier en daar blinken goudkleurige knoppen op de vlaggemasten aan de gevels. Le ge vlaggemasten. Net zo leeg als het haventje van Goedereede. Ver gane glorie. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Noordzee OOSTDUINEN -Sr Stellirigweg Q Start Q Uitkijkpunt Q Duindoorns Q Zoute kreken Q Duinenrijen Q Het stille strand Q De Bunkervallei De Kwade Hoek (2,5 of 6,5 km) Routebeschrijving: Natuurmo numenten heeft een route met gele pijlen van 2,5 kilometer uit gezet en een groene route van 4,5 kilometer (met uitstapje van ruim 2 kilometer naar het strand). Start: parkeerplaats aan de Oostdijkseweg tussen Oud dorp en Goedereede. Openbaar vervoer: Vanuit Spij- kenisse buslijn 104 naar halte Vissersweg in Goedereede. Dan ruim half uur lopen naar start punt. Eigen vervoer: Vanuit Ouddorp in noordoostelijke richting. Via de Hofdijkseweg naar startplaats aan de Oostdijkseweg. Navigatie- adres: Oostdijkseweg 107, Goe dereede. Horeca: niet op de Kwade Hoek, wel in Goedereede en Ouddorp. Hond: mag aangelijnd mee. Info: VW Ouddorp (0187- 681789), op zondag gesloten. Hier is ook een lange route (De Koploper, 20 kilometer) verkrijgbaar. Tip: Waterdichte schoenen of laarzen en de verrekijker. - it»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95