Piepende geigertellers rond Tsjernobyl ii spectrum Zaterdag 23 april 2011 Lunchen in een radioactieve om geving. De mannen van de Oekraïnse kerncentrale Tsjer nobyl doen het elke dag. Gedul dig wachten enkele werknemers buiten tot ze kunnen eten in de volle kanti ne. Schuin voor hen valt nog net door de mist en sneeuw de pijp te zien van kern reactor nummer 4. Het blok dat 25 jaar ge leden in de eerste uren van 26 april ont plofte, waarbij radioactieve deeltjes de lucht invlogen. Tsjernobyl groeide uit tot de grootste kernramp ooit. Voor de ingang van de kantine geeft een geigerteller, die de hoeveelheid radioactie ve straling meet, een waarde aan die 36 keer hoger ligt dan het normale niveau. De lunchende mannen werken in de verbo den zone, in het noorden van Oekraïne. Na 25 jaar is dit gebied, met een straal van 30 kilometer rond de centrale, nog altijd radioactief besmet. Tijdens de excursie pie pen de geigettellers onophoudelijk. Bin nen de zone staan lege huizen met inge storte daken. Mos, struiken en bomen over woekeren de woningen. Niemand komt het gebied binnen zonder toestemming. Politieposten bewaken de toegangswegen, die zijn afgezet met slagbomen. In Japan doet het personeel van de kern centrale Fukushima er alles aan om erger te voorkomen. In Oekraïne vechten ze nu nog elke dag tegen de radioactieve straling. Drieduizend werknemers van de niet meer actieve kerncentrale nemen als foren sen de trein vanaf het speciaal hiervoor ge bouwde Slavoetitsj, een stad die op 50 kilo meter van de reactor ligt. 200 arbeiders wo nen als enigen in het gebied, in de stad Tsjernobyl op 18 kilometer van de reactor. Het werk richt zich op het controleren en indammen van de straling. Op de bodem van de reactor liggen 185 ton aan radioac tief puin en lava-achtige, nucleaire brand stoffen. Tot dusverre te gevaarlijk om weg te halen. Om de reactor staat een verouder de, betonnen sarcofaag. Deze is in 1986 in zes maanden tijd gebouwd als bescher ming rond de reactor om de ergste uit stoot te voorkomen. Besmet smeltwater komt terecht in de door de verboden zone stromende rivier Pripjat. Het water wordt gecontroleerd en gezuiverd. De inwoners van de stad Tsjernobyl staan onder toezicht. Zo ook de 38-jarige gids loeri Tamartsjoek van het ministerie van Noodsituaties. Hij en de overige inwoners wonen en werken vijftien dagen in het ge bied en verblijven vijftien dagen buiten het gebied om ergere besmetting te voor komen. Sinds 1998 leidt Tamarartsjoek toe risten rond door de verboden zone. Wat de gevolgen zijn van zijn bestaan blijft voor hem gissen. „We weten wat er ge beurt met mensen bij hoge straling, maar bij lage straling kent niemand de effecten." Hij laat zich er niet door afschrikken. De jaarlijkse medische controle heeft tot nu toe geen afwijkingen aangetoond. Nuchter stelt hij vast: „Ik kan in Kiev wonen, maar daar weet je niet hoe vervuild de lucht is. Hier weet je wat er aan de hand is en wor den we in de gaten gehouden. Radioactivi teit werkt net als alcohol. De een kan er be ter tegen dan de ander." Nieuwsgierigheid dreef hem naar Tsjer nobyl. „Ik wilde altijd al weten hoe het ge bied na de ramp eruitzag. Pas toen ik voor het eerst hier kwam, realiseerde ik me hoe erg het was. Als oud-leraar gaat het mij er om mensen te laten zien dat zo'n ramp niet nog een keer mag gebeuren. Eén keer is genoeg geweest voor de mensheid. Maar met Japan zie je dat de geschiedenis zich herhaalt." Anders dan in Japan was de ramp in Tsjer nobyl te wijten aan menselijk falen. In de nacht van vrijdag 25 op zaterdag 26 april onderging kernreactor nummer 4 een ex periment. Daarbij werden alle veiligheids systemen uitgeschakeld. De proef misluk te. Blok 4 explodeerde. In tegenstelling tot de centrale in Fukushima kende die van Tsjernobyl geen dikke beschermingslaag. Een radioactieve wolk verspreidde zich over Europa. De mensen die op dat mo ment in de reactor werkten, overleden di rect of later in het ziekenhuis. Het ongeval bij Tsjernobyl bleek volgens de internatio nale atoomwaakhond IAEA vierhonderd maal krachtiger dan de atoombom op de Japanse stad Hiroshima. Het Sovjetmodelstadje Pripjat, op twee ki lometer afstand van de centrale, sliep in de nacht van de explosie rustig door. De vol gende dag genoot Pripjat, waar het leven in het teken stond van de centrale, van een zonnige zaterdag. Bewoners wandel den door de stad. Huwelijken werden vol trokken. Door de stad gingen geruchten over een explosie bij reactor 4, want ieder een kende wel iemand die bij de kerncen trale werkte. Maar niemand wist precies wat er was gebeurd. De autoriteiten zwe gen over de ramp. „Mensen hadden vertrouwen in de over heid. Het was geen tijd om kritisch te zijn", verklaart Tamartsjoek het gezagsge trouwe gedrag van de bevolking. Pas zon dagmiddag reden bussen de stad in en wer den de 50.000 bewoners in allerijl geëvacu eerd. Daarna volgden de inwoners van de stad Tsjernobyl. De bevolking kreeg te ho ren dat ze na drie dagen kon terugkeren. Dat gebeurde nooit. Nu is Pripjat een spookstad. Een stille her innering aan de Sovjet-Unie. Gebouwen staan op instorten. De verfin de huizen bladert af In een voormalige school zijn de ramen kapot. Stoelen en boeken liggen verspreid over de grond. Plunderaars heb ben huisgehouden, zegt Tamartsjoek. In een pretpark roesten het reuzenrad, de zweefmolen en de botsauto's weg. Tamartsjoek raakt geïrriteerd als in Pripjat een tas van een bezoeker op de grond staat. De bodem is nog altijd zwaar be smet, toont de geigerteller aan. Ta martsjoek verwacht dat het gebied rond de centrale, de io-kilometerzone, voor dui zend jaar onbewoonbaar blijft Maar gepen sioneerden trekken zich niks aan van de straling en keren terug naar hun buiten Pripjat gelegen huizen die ze ooit hebben moeten verlaten. De Oekraïnse regering staat het toe. „Ze kennen het hier. Dit is hun land", legt Tamartsjoek uit. De Amerikaan Nathan Martin (24) loopt door de verlaten school. Zijn vrouw Katie (23) wijst hem op tientallen gasmaskers die verspreid over de vloer liggen. Bedoeld ter bescherming bij een nucleaire oorlog met het Westen. Het echtpaar boekte de reis naar Tsjernobyl uit nieuwsgierigheid hoe het verlaten Pripjat eruitziet. Door de excursie beseffen ze wat de gevolgen van een kernramp zijn. Met Fukushima als het Tsjernobyl van hun eigen tijd. „Op school heb ik lessen gevolgd over kernenergie", zegt Nathan. „Dat is de theorie. Maar hier zie je goed wat in de praktijk gebeurt als het fout gaat. Vooral het menselijke aspect. Een hele cultuur is hier verwoest. Vriend schappen gingen verloren." Na Pripjat gaat de excursie door naar kern reactor nummer 4. De kerncentrale zelf werkte tot 2000. Bezoekers mogen niet ver der komen dan 300 meter van blok 4. De geigertellers piepen in hoog tempo door. De houdbaarheidsdatum van de sarcofaag is verstreken. Tamartsjoek ontkent dat de beschermlaag lekt. „De oude sarcofaag is gestabiliseerd", zegt hij kort. Desondanks dringen de fijne radioactieve deeltjes nog altijd door de constructie naar buiten. „Maar die zijn niet schadelijk en lang niet zo erg als in 1986." Een nieuw omhulsel blijft noodzakelijk. Een Frans consortium gaat over de oude sarcofaag een nieuwe bouwen. Maar de komst van een nieuwe beschermlaag laat op zich wachten. Mismoedig stelt Ta martsjoek vast: „Waar de bureaucratische Sovjet-Unie zes maanden deed over de bouw van een sarcofaag, overlegt de demo cratie nu al jaren over hoe de nieuwe gefi nancierd moet worden." Bij het verlaten van de verboden zone wor den bussen gecontroleerd op straling. Toe risten staan in een detectieapparaat voor een keuring. 'Schoon' geeft de machine bij iedereen aan. De slagbomen gaan open en de busjes met toeristen verlaten het ge bied. De volgende dag gaan de soldaten van Tsjernobyl opnieuw aan het werk in de verboden zone. reageren? spectrum@wegener.nl Botsauto's roesten weg in wat eens het pretpark was van spookstad Pripjat. foto's GPD Bijna 25 jaar geleden voltrok zich in Oekraïne de grootste kernramp uit de geschiedenis. Op 26 april 1986 ontplofte reactor nummer 4 van de kerncentrale van Tsjernobyl. De wijde omtrek is nog steeds radioactief besmet, maar toeristen zijn welkom voor een excursie door de verboden zone. „Een hele cultuur is hier verwoest." door Floris Akkerman grote foto links: De kernreac tor van Tsjernobyl, kort na de ramp in 1986. foto boven: De reactor, met daaromheen de betonnen sarcofaan, anno nu. foto onder: Een bezoeker wordt na afloop van de ex cursie gecontroleerd met een detectieapparaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89