spectrum IO Catechismus Zaterdag 23 april 2011 Het moest er eens van ko men. Kinderen zijn er om de grote kwesties van het leven aan te kaarten en je te confronteren. Dus de vraag 'waar om ben ik niet gedoopt' en de eis 'ik wil ook naar catechismus' kwamen niet geheel onverwacht Je woont in Italië, in een dorp ook nog eens. Zoonlief, bijna 9, is de helft van zijn leven hier. Hij is een sociaal dier, heeft het erg naar zijn zin op school en ziet om zich heen hoe kin deren zich voorbereiden op hun Eer ste Communie. En hij wil dat ook. Dat is lastig. Moeder, een Duitse, is ka tholiek maar allang niet meer prakti serend en vader heeft zo'n ty pisch Hollandse achtergrond: vaag protestants, maar nooit ge praktiseerd. Weggelopen van zijn eerste bijbelles en niet ge doopt Maar daarna enkele de cennia Italiaanse ervaring, met als extra aandachtsgebied het Va- ticaan, waardoor je toch een beetje katholiek wordt Genoeg om je zoon die kerk te laten omarmen? Niet echt Ik ben tolerant maar sceptisch, wel gefascineerd door de uitwerkin gen van het geloof op de kunst en de Italiaanse maatschappij. In mijn dorp luister ik graag naar de verhalen over de pries ters die zijn gekomen en ge gaan. Don Pietro was een echte herder, een man die er altijd voor iedereen was, maar met ~yfr> een zwak voor het zwakke ge slacht 's Zomers wordt ik steeds weer in mijn zij gepord als de allang volwassen dochter van de slager langsloopt en dan hoor: „Kijk die kromme benen, precies die van Don Pietro." Don Pietro, allang weg, komt me sym pathiek voor. Een van zijn latere op volgers, die ik zijdelings ook heb mee gemaakt, minder. Don Giovanni dreig de elke zondag met dood en verdoe menis. Hij bezocht de dorpsschool, waar hij vertelde dat ouders die hun kinderen niet laten bidden 'beesten' zijn. Dat was in een tijd dat de kerk zich so wieso van haar slechtste kant liet zien. Er woedde een strijd rond coma patiënte Eluana. Na zeventien jaar wil de haar vader Eluana laten inslapen. Premier Berlusconi vond dat ze nog best kinderen kon krijgen. Priesters, onder wie Don Giovanni, hingen posters van Eluana in de kerk. Na Eluana's dood werd de vader door bisschoppen, politici en de media van Berlusconi 'zowel rechter als beul' en 'moordenaar' genoemd. Ik had het even gehad met de kerk. Hoewel even? Later volgden alle schandalen over seksueel misbruik en nu kan ik er niet over uit dat de kerk zwijgt over alle escapades van de moralist Berlusconi. Vrienden zeggen: je moet ook kijken naar wat er 'op de grond' gebeurt. En het is waar. Ik heb priesters meege maakt, zowel hier als eerder in Afrika, die intens veel respect afdwongen. De antimaffia priester Don Ciotti ver dient mijns inziens een monument. Zoon Max blijft aandringen. Don Gio vanni is inmiddels verdwenen. Men zegt vanwege een relatie met zijn huishoudster. Nu is er een nieuwe pas toor en die vindt de jeugd 'cool'. Hij ziet er uit als een hippie, rijdt op een motor, heeft twee grote honden. Ik ben gezwicht, Max*is naar catechis mus. Als toehoorder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88