KICKT OP PUBLIEK 9 spectrum Zaterdag 23 april 2011 tien visagisten of een cabaretier die onze ker is." Heb je een goede intuïtie of veel mensenken nis? „Jee, geen idee. Mijn beste observaties ont staan door ontroering. Mensen die me ra ken, zijn altijd echt, oprecht. Ik doe ook congressen. Dan observeer ik iedereen de hele dag en aan het einde lees ik een ge dicht voor. Dat is altijd een enorm succes. Ik kan op de een of andere manier de vin ger op de zere plek leggen." Je zei dat je persoonlijker geworden bent, dat je meer over jezelf durft te schrijven. Waarin uit zich dat? „Ik heb een paar jaar geleden een verhaal geschreven over mijn zoon die als jeugdspeler bij AZ heeft gevoetbald. Daar in heb ik geprobeerd heel eerlijk te zijn over mijn eigen rol. Voetballen was zijn lust en zijn leven en het was wonder schoon om naar te kijken. Maar hij was doodongelukkig. Werd hij om zeven uur 's morgens in een busje naar Alkmaar ver voerd. Stond hij daar 's morgens vroeg te wachten met zijn tasje. Ik was net geschei den. Dat was ook moeilijk voor hem. Het was hard voor mijzelf, maar ook hard voor hem om te lezen welke beslissingen ik toen voor hem heb genomen. Achteraf had ik natuurlijk nee moeten zeggen. Ik heb twee jaar verpest van zijn leven. Hij zit er zelf niet zo mee, hoor. Hij speelt nu gitaar, veertig keer beter dan ik. Ik zie dat zelfde vuur als destijds bij het voetbal. „Ik ben nu een boek over mijn vader aan het schrijven. Dat moet ook een eerlijk boek worden. Hij heeft alzheimer en zit sinds een jaar knetterdement op een geslo ten afdeling. Ik heb een leven lang gedacht dat ik de leukste vader ter wereld had, maar ik kom er steeds meer achter dat het een rare man is. Het is voor mij onvoorstel baar dat ik niet weet wat mijn kinderen van 16 en 18 doen en willen in het leven. Maar ik weet zeker dat mijn vader niet eens weet wat ik heb gestudeerd. „Ik kom uit een echt Amsterdams arbei dersgezin. Mijn vader was automonteur en mijn moeder naaister. Ik heb twee jongere broers. Ik kan me goed herinneren djt ik als kind de straat niet op durfde. Dan speel de ik met een speelgoedgarage voor het raam, loerend naar de jongetjes die wel op straat waren. Het was heel gezellig bij ons thuis, maar alles werd weggelachen. Als ie mand naar Griekenland was geweest en hij wilde daar op een verjaardag over ver tellen, dan kwam mijn vader met een hal ve kip op zijn hoofd en een leverworst on der zijn arm binnen of werd ineens woest de polka gedanst. Heb ik ook flink aan meegedaan. Iedere verjaardag ontaardde in wilde verkleedpartijen. Leuk, maar een ge sprek over Tolstoj zat er niet in. Zo ie mand werd meteen de kamer uit gejonast. Dat waren ook meteen klootzakken, vond mijn vader. „Vijfjaar geleden is die alzheimer begon nen. Eerst was er nog wel een gesprek mo gelijk. Ging hij naar een dagopvang. Ineens zat hij kinderlijk blij naar ons te kijken om dat hij zo mooi aan het drummen was. Het klonk helemaal nergens naar. Maar ie dereen stond applaudisserend om hem heen. Dat trof mij dan weer. Dan ben je zo ziek en dan nog moeten wij vertellen hoe fantastisch je bent. Van de ene op de ande re dag herkende hij mijn moeder niet meer. Dacht hij dat hij in een pizzarestau rant was. Stond hij met een handdoekje over zijn arm vijf straten verderop omdat hij dacht dat het een openluchtzwembad was. „In mijn boek wil ik beschrijven hoe ik hem als vader heb ervaren. Geen onder zoek, geen navraag bij familieleden. Alleen mijn herinneringen. Ik wil beschrijven wat ik voel. Dat is eigenlijk niet zo veel. Terwijl ik wel veel van hem hield. Hoe kan dat nou? Dat wil ik uitzoeken." Denk je dat je vader een narcistische persoon lijkheid heeft? „Ik ben heel naïef in die dingen. Bij ons was iemand een klootzak of niet. Geestes zieke mensen bestonden niet in de familie. Ik wil er geen etiket op plakken, maar mijn vader heeft in zijn hele leven nog nooit aan iemand gevraagd wat hij deed." Lijkje op je vader? „Ik heb geleerd dat het niet altijd over mij hoeft te gaan. Dat inzicht heeft hij in ieder geval nooit gehad." reageren? spectrum@wegener.nl Nico Dijkshoorn 15 mei 1960: geboren in Amsterdam. 1978: lerarenopleiding Ne derlands en aardrijkskunde (niet afgemaakt). 1986-2004: werk in de bibli otheek van Amstelveen, eerst als vervangende dienst plicht, daarna vaste baan. 2001-2003: columnist bij Veronica. 2004-2007: tekstschrijver bij televisieprogramma Café de Wereld. 2004-2008: columnist bij GeenStijl. 2006-2009: sportcolumnist bij de Volkskrant. 2007-2009: tekstschrijver bij Dit was het nieuws en Draadstaai. 2008: dichtbundel Daar schrik je toch van. 2009: roman De tranen van Kuifden Dolder. 2005-heden: columnist bij nu.nl. 2008-heden: schrijver Hard Gras. 2009-heden: columnist bij Voetbal International en De Pers. Huisdichter bij De wereld draait door. 2010: boek Dijkshoorn. 2011boek Kleine dingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87