Brussel en 7 spectrum Zaterdag 23 april 2011 Den Haag samen. Beiden hebben te maken met eigen codes en gebruiken. Hoewel ze het liefst onzichtbaar opereren, doen ze een boekje open. door Jeffrey Kutterink Het lobbyen is dan wel een mystiek vak, maar geheim zinnig wil hij er niet over doen. „Ik ben een vooruitge schoven post van Zeeland in Den Haag." Zeeland was tot i november 2010 de enige provincie zonder een lobbyist in Den Haag. Natuurlijk overleggen wethouders en gedeputeerden regelmatig met ambte naren op ministeries of met bewindslie den. Toch miste Zeeland de aansluiting. Want het zijn Tweede Kamerleden die vraagstukken op de politieke agenda van alle dag zetten. De provincies die zich la ten horen, komen daardoor vaker aan bod. Met de aanstelling van Henk de Vlaming als lobbyist in Den Haag moet daarin ver andering komen. Al is de Vlaming niet in dienst van de pro vincie, maar van een samenwerkingsver band van de 13 gemeenten, provincie en waterschap. „Die club, de stuurgroep I)zen- dijke, bepaalt de gezamenlijke Zeeuwse agenda en stelt onderwerpen vast waar mee ik me bezig moet houden." Een aantal dagen per week is De Vlaming 'een oliemannetje' in Den Haag. „Ik moet ervoor zorgen dat wethouders of gedepu teerden op het juiste moment met een goe de boodschap naar Den Haag gaan. Ik breng gevraagd en ongevraagd bij Kamerle den en ambtenaren op ministeries onder de aandacht waar Zeeland goed in is of een steuntje kan gebruiken. Tegelijkertijd signaleer ik of er politieke ontwikkelingen zijn waar we op moeten inspelen." Een ijzeren wet in het lobbycircuit is dat niet alleen informatie naar Den Haag moet worden gebracht, maar er ook moet wor den gehaald. Om het spel van halen en brengen te kunnen spelen is een goede ambtelijke ondersteuning onontbeerlijk. „Snel schakelen tussen Zeeland en Den Haag is pure noodzaak. Per gemeente wil ik weten wat van belang kan zijn." Lobbyen is contacten leggen. Veel praten. „Zowel met ambtenaren op departemen ten, Kamerleden en hun medewerkers, col lega-lobbyisten en de pers." Hoe vindt u uw weg „Af en toe even brutaal zijn en prudent op mensen afstappen. Vaak lift ik ook mee met bezoeken die collega's afleggen. Het is een kwestie van je overal ontzettend veel laten zien, zowel in het Kamergebouw als in Nieuwspoort." Op welke dossiers zet u in? „Ik concentreer me op drie thema's: econo mie (maintenance valley en biobased eco nomy), demografie en leefbaarheid (onder wijs, zorg en openbaar vervoer) en de ge volgen van de vorming van een nationale politie. Daarbij leg ik ook een relatie met het vertrek van Rijksdiensten uit Zeeland en de gevolgen daarvan. Inzetten op meer thema's heeft geen zin. We kunnen heel veel willen, maar als het in Den Haag niet speelt, is het net alsof je roept in een woes tijn. Andersom moet je ook inspelen op onderwerpen die in Den Haag ineens de kop op kunnen steken. „Dat koppel ik dan terug naar de stuurgroep." Dat klinkt als 'met handen gebonden'. „Die afstemming kan heel snel en belem mert me niet." Wat is een goed lobbyist? „Een goed lobbyist is voor een groot deel onzichtbaar." Dus u staat niet om dit interview te springen? „Klopt. Ik besta eigenlijk niet en doe mijn werk op de achtergrond. Het is een mys tiek vak, maar ik wil er ook niet geheimzin nig over doen. Want lobbyen doe je met zijn allen. Ik heb daarbij iedereen nodig: bestuurders, ambtenaren en media. Dus aan de andere kant is het wel goed om er aandacht aan te besteden. Het doel is om Zeeland beter op de kaart te zetten.Als lob byist ben ik een schakeltje in dat geheel." Maar wel een belangrijk. „Ik baan de paden voor bestuurders door op de achtergrond te zoeken naar partner schappen met andere lobbyisten of koepel organisaties. Een mooi voorbeeld is de bio based economy. Daarbij trekken we met Brabant op. Wejaten zoveel mogelijk één geluid horen." Waarop wordt u afgerekend? „De functie voor lobbyist is voor twee jaar ingesteld. Dan bepaalt de stuurgroep of hij verder met me wil. Ik word voor zover dat kan beoordeeld op resultaten. Aan de hand van een werkplan dat ik heb geschre ven, kan worden afgevinkt wat ik heb be reikt. Ook wordt gekeken naar de herken baarheid van Zeeland in Den Haag. Die was voorheen erg eenzijdig, voor zover die er al was." Stemt u veel af met de lobbyist in Brussel, Mi- los Labovic? „Wij hebben dagelijks contact over waar we mee bezig zijn. Ook in het weekend. Als er in de Europese Raad iets speelt waar over ons kabinet een standpunt moet inne men, dan moet ik zorgen dat Den Haag weet heeft wat Zeeland wil." Henk de Vlaming Geboren: 24-10-1964 in Bennekom, gemeente Ede Gewerkt bij: gemeente Rot terdam, Bernisse, Oegst- geest en Rijnsburg, de Vere niging Nederlandse Gemeen ten (o.a. de schikking geza menlijke overheden in dos sier bouwfraude), gemeente Middelburg (strategisch advi seur afdeling ruimte, vlot- trekken ZEP, binnenhalen voetbalmuseum), gemeente Terneuzen. Zeeuwse roots: „Een klein beetje. Mijn opa kwam uit Hoek." Henk de Vlaming. foto Jos van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85