lobby werkt in spectrum 6 Zaterdag 23 april 2011 Zeeuwse Twee totaal verschillende werelden met een eigen dynamiek. Ook twee andere mensen, maar beiden met hetzelfde doel: Zeeland vooruit helpen. De lobbyisten voor Zeeland in Den Haag en Brussel werken dan ook intensief Milos Labovic. foto Lex de Meester Milos Labovic Geboren: 5 oktober 1979 in Utrecht; opgegroeid in de wijk Kanaleneiland in Utrecht. Moeder uit Servië, vader uit Montenegro Werkt sinds 1 juli 2009 voor Zeeland 0 Voor het eerst in aanraking met Europa: „Tijdens bache lor marketing in Barcelona voor een jaar. Daar kreeg ik een Erasmusbeurs van de Eu ropese unie." Gewerkt voor Servische re gering als adviseur Europese integratie. Lobbyen in Brussel is nog meer dan in Den Haag letten op de kleine lettertjes. „Als je kunt zor gen dat er bij de verdeling van subsidies niet staat 'dunbevolkte gebieden', maar 'gebieden met een demo grafische handicap', dan kan dat Zeeland miljoenen euro's schelen." Zeeland lijkt dan wel dunbevolkt, maar is het voor Europese begrippen niet, zegt Mi los Labovic, lobbyist voor de provincie Zee land in Brussel. „In Europa is een gebied dunbevolkt als er minder dan 50 mensen per vierkante kilometer wonen. In Zeeuws-Vlaanderen wonen 145 mensen per vierkante kilometer." Het is slechts een voorbeeld van hoe com plex Brussel kan zijn. „Daarom lees ik op de dinsdag-, woensdag- en donderdagoch tend in Brussel met name stukken. Je bent pas een goed gesprekspartner als je kennis van zaken hebt Het proces is ongelofelijk complex. Sommige dingen leer ik nu pas, terwijl ik me al jaren met Europa bezig houd." Labovic woont nog in Utrecht en reist op maandag via het provinciehuis in Middel burg naar Brussel. „Ik ben bezig met het kopen van een appartement in Brussel." De maandag is vooral gevuld met overleg. Het Europees Parlement vergadert net als de Tweede Kamer op dinsdag, woensdag en donderdag. „Na het lezen van de stuk ken, hou ik de middagen vrij voor afspra ken en het schrijven van analyses voor de provincie. Daarin geef ik aan wat voor Zee land van belang is en waarom. Eén keer of twee per week ga ik 's avonds naar net werkbijeenkomsten, waar ik probeer de juiste mensen aan te spreken." Wat zijn de grote verschillen met politiek Den Haag? „Den Haag wordt veel meer geleefd door de waan van de dag. De budgettaire cyclus is eenjarig. In Brussel is dat totaal anders. Ik lobby nu voor geld dat Zeeland pas in 2014 of 2015 zal zien. Ook heb ik te maken met de Brusselse kalender: de week dat het Europees Parlement in Straatsburg ver gadert. De meest interessante weken zijn die in Brussel. Anders dan in Den Haag heb je als lobbyist niet veel tijd om een par lementariër te spreken. Het Parlement ver gadert maar twee weken per maand in Brussel. En al die 15.000 lobbyisten probe ren dan de voor hun belangrijke parlemen tariërs te spreken. Als je een evenement wilt organiseren, is maar een handvol data interessant. Juni en november zijn heel po pulair; dan gebeurt alles tegelijkertijd." Hoe bepaalt u waar u wanneer moet zijn? „In Brussel zijn vergaderprocessen over ja ren uitgesmeerd. Als je problemen hebt in 2011, betekent het dat je in 2008 of 2009 niet hebt opgelet. Dus je moet goed weten wat wanneer gebeurt. Dat kan op een for mele en informele manier. In het jaarplan van de Europese Commissie staat netjes wat ze dat jaar gaat doen. Maar soms zijn er momenten dat het Parlement over on derwerpen met nationale experts overlegt. Omdat een onderwerp te complex is. Dat is het informele moment. Dat wordt niet aangekondigd en weet je alleen als je weet wat achter de schermen gebeurt" Veel dossiers lopen via Den Haag. Werkt u veel samen met de lobbyist daar? „Samenwerking met Henk de Vlaming is onontbeerlijk. Soms is het makkelijker om te zorgen dat de Tweede Kamer een bood schap meegeeft aan de minister, dan dat ik in Brussel zaken probeer te regelen." Wat is het geheim van de smid? „Alles draait om informatie halen en bren gen. Voordat je iets kunt brengen moet je eerst uren lezen. Want je kunt wel in den blinde een netwerk opbouwen, maar als je niets brengt, ben je niet interessant. In Den Haag is het ongehoord als je te pas en te onpas met ambtenaren luncht. In Brus sel kan dat wel. Sowieso kun je heel mak kelijk mensen aanspreken of met ze lun chen, ook zonder reden. De eerste tip die ik kreeg van Commissaris van de Koningin Karla Peijs: zorg dat je parlementariërs en media al gesproken hebt voordat je een probleem hebt. Heb je een probleem, dan ben je te Iaat. Dat is de waarheid." Wat leven het op? „Veel. Uit Europese structuurfondsen krijgt Zeeland 25 miljoen over een periode van 7 jaar. En uit Europese inkomenssteun voor de boeren 50 miljoen euro jaarlijks. Daarnaast krijgt Zeeland geld voor grens overschrijdende samenwerking en land bouwontwikkeling. Europa wordt voor Zeeland steeds belangrijker, zeker nu Haag se gelden opraken. Maar niet alleen geld is belangrijk. Kijk wat Goes jongerenstad te weeg heeft gebracht. longeren leggen con tacten met mensen in Zweden, Ierland en met Europarlementariërs. Dat is goud waard. Mensen die dat project hebben ge trokken, zijn nu in staat een goed Euro pees projectvoorstel te schrijven om later voor andere zaken geld binnen te halen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84