oordeel over gepaste straf Pes— zeeland 13 Herstel dijken langs Scheldes kan doorgaan Peter Jansen, hoofdredacteur PZC commentaar Paasfeest De rechter: 'Wij vinden het prettig Het jurylid: 'Je kunt eens verder als mensen met ons meekijken' kijken dan dat stukje in de krant' Praat mee over vrijheid op 5 mei Spoeddebat over Robesin dinsdag Malle Jantje 'Uitspraken van rechters maken vaak de tongen los. Zou een willekeurige betrokken burger anders oordelen? Met de installatie van de PZC lezersjury nemen we de proef op de som' zie voor de video Ons huidige rechtsstelsel dateert uit 1811 en werd ingevoerd door W0 op www.pzc.nl Napoleon. Dit jaar wordt het twee honderdjarig bestaan gevierd. zaterdag 23 april 2011 V asen leeft. In heel veel De levensmiddelenbranche denkt dat Pasen nog belangrij ker wordt dan Kerstmis, de ho reca gelooft erin, de toeristen sector ziet een revival. Maar er is meer. De belangstel ling voor de traditionele pas sies, de gezongen verhalen over de lijdensweg van Jezus, blijft onverminderd hoog. Bovendien verscheen de passie deze week in een bijzondere variant. In Gouda werd rond het lijdens verhaal een muziekspektakel ge houden. Helemaal in de taal van deze tijd. Met populaire ar tiesten, op basis van bekende liedjes. Maar nergens plat. De essentie van het lijdensverhaal bleef fier overeind en kwam in deze vorm wellicht bij menig een nog beter over dan de ker kelijke paasvieringen. De Goudse passie trok een mil joen tv-kijkers. Ook niet-gelovi- gen reageerden enthousiast. Dit geeft goede hoop dat Pasen nooit een feest zonder inhoud zal worden. meer informatie krijgen. „Wij vin den het prettig als mensen met ons meekijken, want dan kunnen ze zich een mening vormen die geba seerd is op méér dan alleen die twee minuten op het Journaal of een klein stukje in de krant. Hoe wel binnen de jury de meningen sterk kunnen verschillen." Dat een jury de verdachte te zien krijgt, is een belangrijke factor. „Je ziet vaker iets van medeleven. Een reactie die je vaak terughoort is: 'straf zal hier niet helpen, deze man moet geholpen worden'." Toen Sylvie Smeets uit Breda in de krant las dat ze zich op kon geven om lid van de le zersjury te worden, greep ze haar kans. „Het is leuk om eens verder te kijken dan dat stukje in de krant, en ik heb altijd al interesse gehad in de rechtsgang." Ze herinnert zich een zaak over skimmen. „Fantastisch om te zien hoe de misdaad in de rechtszaal tot leven werd gebracht met beelden van de bewakingscamera's. Indruk wekkend. Je zag hoe de daders over de grond kropen om de skimappara- Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 14 april 2011 blijkt, dat t.v.v. mevrouw Elisabeth Brave-Berkelaar wonende te Huizen, mevrouw Josephina Charlotte Marie Versteijnen wonende te Rotterdam, mevrouw Barbara Wilhelmina Dobbe wonende te Middelburg en mevrouw Janna Elisabeth Jansen van Rosendaal wonende te Middelburg, is gedagvaard BAREND BERKELAAR zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van woensdag 20-07-2011 te 10.00 uur, gehouden wor dend aldaar in het Gerechtsgebouw aan de Kousteensedijk 2 te Middelburg. Bij dit exploot, waarvan B. Berkelaar een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adres sen, wordt o.m. geëist veroordeling tot verdeling van de gehele gemeenschap van goederen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 Marjorie Kok werkt als rech ter bij de rechtbank Bre da, die al jaren een lezers- jury laat meekijken bij zittingen van de meervoudige strafkamer (zie kader hiernaast). „De ene keer is het een skimzaak, de andere keer gaat het om huiselijk geweld, of een veelpleger. Eén zaak ging over een serieverkrachter. Daarbij had het slachtoffer spreekrecht. Dat maakte indruk op de jury." Leden van een lezersjury krijgen meer begrip voor het oordeel van de rechtbank, zegt Kok, doordat ze VIDEO Zeeland viert dit jaar Pasen onder fantastische zomerse omstandighe den. Video op www.pzc.nl EN VERDER Kijk dit weekeinde voor tips over uit gaan en lekker eten op agenda van www.pzc.nl/cultuur STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto DEN HAAG - Het herstel van de steenbekledingen van de dijken langs de Ooster- en Westerschelde kan doorgaan. Dat heeft staatssecretaris Joop Ats- ma (Infrastructuur, CDA) gisteren de Tweede Kamer laten weten. Door het sluiten van het Bestuurs akkoord Water met provincies, ge meenten, waterschappen en drink waterbedrijven is de opknapbeurt van verzwakte duinen en dijken veiliggesteld. Datzelfde geldt ook voor projecten in voorbereiding, zoals de noodzakelijke herziening van de Afsluitdijk en zandsupple- ties voor de kust. Vorig jaar kwam de uitvoering van het lopende Hoogwaterbeschermingsprogram ma onder druk te staan vanwege een dreigend tekort van 900 tot 1300 miljoen euro. Dit probleem is nu opgelost met het sluiten van het Bestuursakkoord Water. De waterschappen gaan voor de helft meebetalen aan de aanleg en ver betering van de dijken en duinen, die zij beheren. De rijkskeringen blijven geheel voor rekening van het Rijk. Atsma stelt dat het Hoog waterbeschermingsprogramma, de zwakke kustschakels, Ruimte voor de Rivier en het herstel van de steenbekledingen Ooster- en Wes terschelde 'solide, slim en sober worden uitgevoerd'. tuur te installeren, en de dag er voor, hoe ze de situatie aan het ver kennen waren. De verdachten pro beerden van alles om aan te tonen dat ze er niks mee te maken had den. Mijn gevoel zei allang: die zijn hartstikke fout. Maar voor de rech ters bleef de vraag: zijn de daders dezelfden als de verdachten? Ook al leek dat loopje van die éne er wel erg op." Ze heeft bewondering ge kregen voor de rechtbank. „Rech ters gaan niet op onderbuikgevoe- lens af De bewijslast móet goed zijn. Dan pas volgt het oordeel." Op 5 mei staat Vlissingen weer op z'n kop tijdens het Bevrijdingsfestival Zee land. Er is niet alleen muziek van on der andere The Opposites The Party- squad, maar er is ook de vrijheidsquiz 'Wat vindt Zeeland?'in het Arsenaal theater. Jonge politici en artiesten worden in panels aan de tand gevoeld over aller lei stellingen over het begrip vrijheid. Met behulp van filmpjes en stellingen wordt onder leiding van een presenta trice ook het publiek gevraagd een me ning te geven en een keuze te maken. Praat nu alvast mee en vul de polls in op www.watisnouje.nl/vrijheidsquiz! De resultaten worden bekendgemaakt tijdens de quiz. De vrijheidsquiz vindt plaats op 5 mei in de zaal van het Arsenaaltheater tus sen 14.00 en 16.00 uur. mmmmmmmmammmsmmmmmmmmm DEN HAAG De Tweede Kamer houdt dinsdag om 16.00 uur een spoeddebat over de ontmoeting tussen minister-pre sident Mark Rutte, fractievoorzit ter Geert Wilders en Statenlid Jo- han Robesin (Partij voor Zeeland). in Veere zoekt 2 verkoopsters voor 2 a 3 doordeweekse dagen (waaronder in ieder geval de woensdag!) Tijdelijk of vast dienstverband mogelijk. Leeftijd 17 - 62 jaar. Ervaring niet nodig. Tel.: 0118-502 161 (10- 18 uur, ook op zondag) Zitting in Middelburg van de meervoudige strafkamer, waarbij altijd drie rechters een een griffier (uiterst rechts) aanwezig zijn. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3