Lezersjury geeft eigen D Prescan 21 zeeland 'Rijk moet verbetering dijk bij Borssele betalen' Onafhankelijk nu €995,- colofon mmmmmm De krant 8 weken voor 24 euro! PZC Lezers van deze krant kunnen meekijken en -praten over rechtszaken, als lid van de lezersjury. Vanaf juni in deze krant: het oordeel van de rechter - en dat van u. Onschuldig, totdat het tegendeel bewezen is PAAS ACTIE www.prescan.nl 0800-77 37 226 zaterdag zaterdag 23 april 2011 In de auto staat bij mij meest al Radioi op. Hoor ik daarop donderdag ineens een Zeeuwse tongval en jawel, het bleek een man uit Hoek: Jo- han Robesin. Ik viel midden in het gesprek, kon het niet echt goed verstaan en dacht daardoor in eerste instantie dat het over de JSF ging. De Joint Strike Fighter? Wat moeten ze daar nu mee 'op d'n Oek' dacht ik. Ze zouden be ter investeren in een goede spits voor volgend seizoen. Gaande het gesprek werd het me echter dui delijk. Het ging over de OSF: de Onafhankelijke Senaatsfractie, een samenwerkingsverband van onafhankelijke provinciale politie ke partijen, waarvan ook de Par tij voor Zeeland, de partij van Ro besin, lid is. Robesin werd geïn terviewd en aan de telefoon hing een boos bestuurslid van de OSF. Dat bestuurslid verwachtte van Robesin dat hij bij de Eerste Ka merverkiezingen op de OSF zou stemmen, maar nu de OSF op ei gen kracht geen zetel binnen zal halen en daarom een samenwer kingverband met de soplus partij aangaat, ziet Robesin daar vanaf. Na een gesprek met Wilders en Rutte is de keuze voor hem duide lijk, met andere partijen hoeft hij niet te praten en op de OSF zal hij definitief niet stemmen. Opmer kelijk, omdat ik een maandje gele den in deze krant nog las dat hij met de samenwerking met Soplus instemde. Op de radio deelden Robesin en het OSF-be- stuurderslid elkaar over en weer de zwarte piet toe. Wat mij be treft hebben ze beiden boter op het hoofd. Een samenwerking met een andere partij verkoopt moeilijk als je jezelf Onafhankelij ke Senaatsfractie noemt. Stem dan blanco en bewaar je onafhan kelijkheid. En dat geldt ook voor Robesin en zijn partij. De Partij voor Zeeland presenteert zich uit drukkelijk als onafhankelijk, in slogans en onder meer op haar website als zijndede enige onaf hankelijke Provinciale politieke partij'. Daar hoeft Robesin bij mij niet meer mee aan te komen en ik denk bij veel streekgenoten niet. Dat zal ook zijn partij zich moeten realiseren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnèmentsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (ha28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Heft u nadere informal" aan. LEZERSJURY door Ondine van der Vleuten Rechtbankverslagen be horen tot de meest ge lezen stukken in de krant Wie de commen taren op internet leest, ziet dat de lezers hun mening snei klaar hebben. Over een politieagent die ontucht zou hebben gepleegd: 'Ze kunnen dat soort mensen niet hard genoeg aanpakken. Foto op het internet, regis treren als sex offender zodat iedereen kan opzoeken hoe veilig de buurt is. Maar dat mag natuurlijk niet in het zoetsappige Nederland van nu.' De eis (6 maanden) wordt veel te licht gevonden: 'Als meneer extra zwaar gestraft moet worden omdat hij politieagent was, dan verwacht men toch een straf die meer richting die 6 jaar gaat'. Persvoorlichtster Elke Kool van het Openbaar Ministerie (dat in straf rechtszaken als aanklager fungeert) weet dat 'de burger' over het alge meen vindt dat er in Nederland maar slapjes opgetreden wordt te gen wetsovertreders. Er is, om het anders te zeggen, weinig draagvlak voor het oordeel van de officier van justitie (eis) en rechter (straf). Als burgers meekijken bij zittingen, be grijpen zij vaak wél hoe de rechter tot zijn uitspraak komt. In principe kan iedereen van achttien jaar of ouder op de publieke tribune gaan zitten. In de praktijk blijft de publie ke tribune echter nagenoeg leeg, constateert Kool met enige spijt. Vandaar ook dat het initiatief van déze krant om een lezersjury in te stellen, enthousiast wordt ontvan gen. De jury krijgt eerst (apart) een toelichting op de zaak. Daarna hoort de jury bij de zitting de argu menten aan van de openbare aan klager en van de advocaat van de verdachte. Wat vindt de jury? Straf baar of niet? En wat is, naar de me ning van de jury, een rechtvaardige straf?. In juni wordt de lezersjury bij de rechtbank in Middelburg geïntrodu ceerd. Kool: „Want die maand wil len wij het strafrecht in de schijn werpers zetten, omdat Napoleon tweehonderd jaar geleden het huidi ge systeem van rechtspraak introdu ceerde." Oproep: lezersjury De meervoudige kamer (MK) buigt zich over zware of ingewik keldere zaken. De drie rechters doen twee weken na de eis uit spraak. Onze lezersjury kijkt gemiddeld eens in de maand (meestal op maandag of donderdag) mee bij een zaak, die een ochtend of mid dag kan duren. Daarbij wordt ge put uit een poolman juryleden. Lezers die graag mee willen doen aan de jury, moeten bereid zijn met gezicht, naam en hun oor deel over de eis/uitspraak in de krant te komen. 9 Stuur een mail met naam, leeftijd, woonplaats, beroep/dagbesteding én - heel belangrijk - uw motivatie naarredactie@pzc.nl e strafrechtspraak in Ne derland is gebaseerd op drie uitgangspunten. Uitgangspunt één: de rechters zijn onafhankelijk. Uitgangspunt twee: in Nederland is iemand onschuldig tot het te gendeel bewezen is, zegt pers rechter Gerard Nomes. „Dat uit gangspunt zit in je hoofd als je het dossier leest, en je neemt het mee de zitting in." Uitgangspunt drie: „Bij twijfel volgt vrijspraak. Een rechter mag iemand alleen veroordelen als er wettig bewijs is én de rechter de overtuiging heeft dat deze persoon de dader was. Dat kan soms bete kenen dat je in een zaak ruim vol doende wettig bewijs hebt, maar tóch iemand moet vrijspreken. Omdat door stukken in het dos sier, of de indruk die de verdachte op de zitting maakt, twijfel be staat." In de raadkamer proberen de rechters tot een eensluidend oordeel te komen. De lezersjury mag daar niet bij zijn. „Bij een roofoverval heeft iedereen de ernst van het feit wel op zijn net vlies. Vaak blijft de persoon van de verdachte in de media onderbe licht. Terwijl wij er als rechter wel naar moeten kijken. De lezersjury zal niet alleen de feiten, maar ook de verdachte zien. Daarin zit voor mij de betekenis van deze jury." Persrechter Gerard Nomes TOTAL BODY SCAN door Ben Jansen MIDDELBURG - Als minister Verha gen zo nodig kernenergie bij Bors sele wil, moet het Rijk de kosten van de verbetering van de dijk bij de kerncentrale maar betalen. Dat is de strekking van vragen die GL-Statenlid Leen Harpe aan het dagelijks provinciebestuur heeft ge steld. Dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen vertelde deze week dat het de be doeling is dat Rijk en waterschap elk de helft betalen van de 1,2 mil joen euro die de dijkverbetering kost. Harpe wil weten of de extra dijkverzwaring een rechtstreeks ge volg is van vernieuwde inzichten naar aanleiding van de gebeurtenis sen met de kerncentrale Fukushi- ma in Japan of dat de extra risico's van een eventuele tweede kerncen trale bij Borssele een rol spelen. GL is ook benieuwd waarom nu ineens blijkt dat het aan een goede bekleding van de dijk ontbreekt en waarom het volgens Poppelaars bij de kerncentrale nog veiliger moet worden dan in de Randstad. Harpe vraagt ook of de natuur aan de zeekant van de dijk verloren gaat vanwege een veiligheidspro bleem als gevolg van de kerncen trale. Als dat zo is moet dat vol gens hem worden gecompenseerd. Dé APK voor uw lichaam Tijdelijk van 4VÜT- Bij boeking voor 30 april 2011 Bel GRATIS (24 uur per dag) door Maikel Harte U!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2