consument 121 Retrofoto's delen met Instagram GAMES zaterdag 23 april 2011 Instagram. De naam valt steeds vaker op internet. De reden? Instagram laat gebrui kers polaroidachtige foto's maken en deze delen met vrienden. Maar het is wel weer het volgende sociale netwerk. door Laurens Lammers De fotoapplicatie Insta gram werkt erg simpel. Gebruikers starten de ap plicatie op hun mobiele telefoon, maken een foto met een effect erin, voegen er eventueel nog een korte beschrijving en loca tiegegevens aan toe en delen de fo to met vrienden. Wat je ervoor no dig hebt? Een iPhone en de gratis applicatie, te downloaden in de AppStore, de webwinkel van Ap ple. Het meest opvallende aan Insta gram is volgens gebruikers vooral de unieke combinatie van een oude fototechniek met moderne sociale media. Zo biedt de applica tie twaalf verschillende filters voor het maken van polaroidachtige fo to's. De vaak wat onscherpe, maar nostalgisch aandoende kiekjes met vette zwarte randen zijn daarnaast eenvoudig te delen via het eigen vriendennetwerk op Instagram of andere sociale netwerken, zoals Tivitter, Facebook, Flickr of de loca- tiedienst Foursquare. Net als Face book biedt ook Instagram hierbij speciale knoppen voor gebruikers. Zo is er een 'Like'-knop voor favo riete foto's. Wie wil reageren, kan dat weer via de reactieknop. Ande re beschikbare functies zijn verder het zoeken op 'tags' of populaire foto's. Onlangs kregen gebruikers er weer iets nieuws bij: de onder gebruikers van het fotobewerkings programma Photoshop al bekende tilt-shift-functie, bedoeld voor het toevoegen van een grappig minia- tuureffect aan foto's. Instagram zag pas een halfjaar ge leden het licht, maar groeide sinds dien als kool. Had de applicatie vo rig jaar oktober nog maar honderd duizend gebruikers, inmiddels zijn Deze foto's gemaakt met Instagram doen nostalgisch aan, als een polaroidfoto. foto's Anouk Timmerman dat er wereldwijd al ruim twee mil joen. De makers zelf omschrijven hun applicatie als 'ego gedreven en verslavend'. Volgens fotodocente Anouk Timmerman, die Insta gram twee maanden geleden ont dekte, is de applicatie onvergelijk baar met de mobiele applicatie van Flickr, de onder internetge bruikers zeer populaire online foto dienst. „Flickr wordt toch vooral gebruikt om anderen te laten zien waartoe je in staat bent met je du re camera. De mobiele versie van Flickr biedt de mogelijkheid foto's te uploaden, maar persoonlijk vind ik het geen applicatie voor de iPhone of fotografie met je mobiel in het algemeen", zegt Timmer man. Dat ze weer een nieuw so ciaal netwerk erbij heeft, naast Twitter en Facebook, vindt Tim merman verder geen probleem. „Ik heb nu iets meer dan honderd vrienden via Instagram verzameld, veelal mensen die mij ook volgen via Twitter. Op Twitter raakt goe de fotografie met de iPhone echter De makers omschrijven hun applicatie als 'ego gedreven en verslavend' vaak ondergesneeuwd. De extra timeline van Instagram zorgt er daarbij voor dat ik makkelijk door foto's kan scrollen van mensen die ik als fotograaf interessant vind." Timmerman ziet bovendien wel meerwaarde in de 'fancy' effecten voor foto's, ondanks griezelverha len op internet over de destructivi- teit van Instagram. Zo zouden de beschikbare filters de fotokwali teit, waaronder kleuren, contrast en resolutiewaarde, nogal verpes ten. Een Amerikaanse blogger waarschuwde zelfs voor de applica tie. „Stop met het verknallen van je foto's", zo schreef hij op zijn weblog. Een overdreven reactie, vindt Timmerman. „De iPhone le vert per definitie geen fotografi sche kwaliteit op, dus daar maak ik me niet druk om. Tijdens het fo tograferen kun je trouwens zo te werk gaan dat je originele foto be schikbaar blijft op je telefoon." Julian Huijbregts, redacteur van het fotovakblad Digifoto Pro, aar zelt nog over het gebruik van de applicatie. „Als Facebook dezelfde filters zou toevoegen aan haar mo biele applicatie dan zou ik Insta gram niet meer gebruiken", zegt hij. „Storend vind ik verder dat In stagram alleen werkt op een iPhone. Er is ook totaal geen web interface. Een sociaal netwerk moet op meerdere platforms kun nen werken, dus ook thuis op je computer." Toch is Huijbregts niet geheel ne gatief Dat de applicatie gratis is, spreekt volgens hem in haar voor deel. Instagram werkt bovendien inspirerend. „Actieve gebruikers zullen meer fotograferen dan men sen die de applicatie niet gebrui ken. Een foto met een lage resolu tie is ook altijd nog meer dan hele maal geen foto. Al vind ik het klei ne formaat foto dat Instagram ople vert wel jammer. Dat is echter een logische keuze als je enige snelheid in het programma 'wilt houden. Een filter toepassen op een foto in volledige resolutie duurt gewoon weg te lang op een iPhone." Huijbregts denkt dat het aantal ge bruikers van Instagram de komen de tijd nog wel zal groeien. „Twee miljoen gebruikers is al een groot publiek", zegt hij. „Vergelijkbare applicaties, zoals het 1,59 euro kos tende programma Hipstamatic, zijn ook al jaren populair bij een breed publiek." Het sociale aspect is volgens Huijbregts echter niet per definitie een reden om de ap plicatie te gebruiken. Daarvoor vindt hij de mogelijke interactie en beschikbare fiinctionaliteiten momenteel nog te gering. „Maar uiteraard is dat wel wat het 'an ders' maakt. Het levert in ieder ge val twee vliegen in één klap op. Je foto is bewerkt, je kunt hem met een synchroniseren met Facebook en hij staat op het Instagramnet- werk", aldus Huijbregts. reageren? consument@wegener.nl door Maarten Pennewaardl en Johan Stobbe GEMISTE KANS MET PLAYSTATION-HELDEN Een vreugdekreetje kon ik maar moeilijk on derdrukken, bij het verschijnen van Playsta tion Move Heroes. De grootste helden van het Playstationuniversum bijeen in één ga me voor de Playstation 3, dat wordt genie ten. Helaas, de vreugde is van korte duur. De helden Jak en Daxter en Ratchet en Clank en Sly Cooper en Bentley alleen maar bij elkaar stoppen, is niet genoeg voor een goede game. Heroes is een vehikel om de move-controller voor de PS3 aan de man te brengen. Het is een verzameling mini games die soms best leuk zijn, maar toch te gauw vervelen om echt het oordeel 'goed' te verdienen. De besturing van de move-con troller werkt prima en het is ook best grap pig om Jak en Ratchet te laten duelleren, maar de hele tijd heb je het gevoel dat dit echt een game had kunnen worden waar strijden is best de moeite waard. Rango, PS3, DS, Xbox360 en Wii. EA, 7+. l»iW«t«l?K.w*ll Wat doe je als je een game binnenkrijgt die niet tot jouw favoriete gen res behoort, maar wel de potentie heeft van een topper. Hem doorspelen aan iemand die er wel van houdt en er ook nog eens kijk op heeft. Dragon Age II, de opvolger van Dragon Age Origins, is zo'n game. Dus ging hij in een enveloppe naar een bevrien de liefhebber van de Role Playing Game (RPG). Na twee weken maar eens gebeld. Het gesprek duurde een minuut: „Sorry, je belt nogal ongelegen. Zit net in een super- spannend stukje Dragon Age II. Ja, een fan tastische game, wette actie, goeie graphics, weinig mis mee. Dit is echt een aanrader voor liefhebbers van de RPG. Heb je zo ge noeg? Hé, bel me anders over een maandje even terug, dan heb ik hem wel uitgespeeld en heb ik vast meer tijd." Dragon Age II: PS3, PC, Xbox. Bioware/EA, 18+. Rango. over je nog maanden sprak. En dat is niet zo. Want voor de inhoud van de game en hoe je er in slaagt helden succesvol bij el kaar te brengen, had Sony toch beter wat meer kunnen kijken naar Nintendo. Playstation Move Heroes, PS3, Sony Computer Entertainment Europe, leeftijd 12+ Een kameleon die terechtkomt in het stadje Dirt, een sheriffster krijgt opge- Dragon Age II. foto's CPD prikt en vervolgens op een struisvogelachtig beest de schurken van het Wilde Westen achterna zit. Zie hier de ingrediënten van Rango, de game die naar aanleiding van de gelijknamige animatiefilm is uitgebracht. Nu scoren filmgames maar zelden goed. Daarom is ervoor gekozen een eigen verhaal te vertellen. Dat is een slimme zet geweest. Rango is vooral voor kinderen een aangena me game geworden. De schurk Bad Bill be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21