Sllilt brieven meningen 117„ IliPiilii zaterdag 23 april 2011 De dijk bij Borssele wordt versterkt tegen een superstorm die een keer in de tienduizend jaar kan voorkomen. foto Mechteld Jansen, Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Brandweer Bezuiniging bij de brandweer is niet op alle fronten verstandig. We weten dat voor de brandweer geldt hoe sneller de opkomsttijd des te duurder. Het wegbezuinigen van uitrukposten met goed opgeleid personeel is dè bijl aan de wortel van de (brand)veiligheid. De op komsttijd ongebreideld kunstmatig oprekken is een vorm van creatief 'boekhouden' die ons duur kan ko men te staan. Vooral in woongebie den die ver van andere posten zijn gelegen. Het terugbrengen van de bemanning van een autospuit, was na de Tweede Wereldoorlog acht man, nu zes personen en wellicht straks vier. In de pers lezen we dat de versterking wel achttien minu ten kan duren. De prijs-kwaliteits- verhouding moet gezocht worden in het doelmatig inrichten van de organisatie. Schaalvergroting door regionalisering kan een positieve rol spelen. Dolf Kamphuis Sr. Parkweg 18,Westkapelle Dijk bij Borssele Knap dat Waterschap Scheldestro- men kan berekenen dat de komen de 4000 jaar slechts een stuk gras bekleding van de dijk bij Borssele kan wegslaan (krant 21 april). Twee jaar geleden leverde het maken van een anoniem stembiljet hen nog problemen op. Nu is er geen we tenschap zo twijfelachtig qua mo mentum als die van de kansbereke ning. Maar stel dat het gevaar reëel is, en dit najaar passeert. Hoe staat het dan met oeverafschuiving in de Schelde tijdens zo'n super- storm? En wordt het nu niet hoog tijd voor een evacuatieplan voor Vlissingen en Terneuzen? En loopt Zeeuws-Vlaanderen niet onder via de Belgische kust, waar het niveau van vloedlijn tot aan zeeboulevard van Knokke tot de Panne slechts 3,50 meter bedraagt? Voor één zaak is er geen kansberekening no dig. Dat aan het creëren van angst voor water in Zeeland nog veel geld te verdienen valt door infra- en grondverzetbedrijven. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Dijk bij Borssele 2 Naar aanleiding van de uitspraak van dijkgraaf Poppelaars moet mij van het hart dat hij wel erg ge fixeerd is op de primaire zeewering vóór de kerncentrale. In mijn jeugd heb ik als beginnend water bouwkundige op Schouwen-Duive- land de Ramp meegemaakt en la ter heb ik als ingenieur bij de Rijks waterstaat de dijken langs de Wes- terschelde volgens de toen geldige normen berekend. J. Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Dijk bij Borssele 3 Oreren is een ander woord voor zand in de ogen te strooien. Benja min Disraeli zei het kernachtig: 'Lies, damn lies, and statistics.' Dij ken die eens in de 4000 jaar een su perstorm kunnen weerstaan", zegt Poppelaers, Rijkswaterstaat van 58 jaar geleden napratend. Maar die storm kan over veertien dagen plaatsvinden en daarna weer over veertien dagen en dan 8000 jaar niet. Dat is gemiddeld eens in de 4000 jaar. In de Amsterdamse wijk waar ik jarenlang heb gewoond zeg gen ze: 'Belazer je soort!' Jan Karman Sint Pieterstraat 9, Middelburg Dijk bij Borssele 4 Uit de peiling van de krant blijkt dat een meerderheid van de Zeeuwen zich terecht zorgen maakt over het feit dat de kerncen trale achter een dijk ligt die niet aan de veiligheidsnormen voldoet (krant, 22 april). Ondanks de bewe zen onveiligheid van kerncentrales lijkt het er nog steeds op of bijna niemand zich daar zorgen om maakt. Een dijkdoorbraak is iets verschrikkelijks, maar de gevolgen zijn te overzien. Een kernramp is verschrikkelijk en de gevolgen zijn niet te overzien. Mochten de plan nen voor een nieuwe kerncentrale onverhoopt doorgaan, dan hebben we in elk geval het voordeel dat die plannen voorzien in een buiten dijks gebouwde centrale And ré van de Straat Past. Fronhoffstraat 15, 's-Heerenhoek Kijkcijfers Er is lef nodig om bezuinigings voorstellen van het college Middel burg om te buigen. Dat bleek maar weer eens in de raad. De voorstel len van wethouder De Vries gin gen soepel onder de hamer. Gro tendeels makke schapen in het hok. En als D66 dapper tegen spreekt, krijgt ze een sneer. Han den af van de Beeldende Kunst subsidie. Een pleidooi voor Zeeuw se Bibliotheek en Zeeuws Museum is wat Groenlinks en LPM betreft een smerig idee. Een weldenkend mens die in de Uitgids de lofzang op de komende expositie met inte rieurfoto van de Vleeshallen aan schouwt weet het nu zeker, kunst is voor de elite. En dan gaat het zé ker niet om de kijkcijfers. Dimp Nelemans Gortstraat 43, Middelburg JSF Na zeer ingrijpende bezuinigingen bij defensie, heeft na een aangekon digde aanschaf van prijzige onbe mande vliegtuigjes, nu het kabi net, ondanks haar krappe finan ciële situatie, het lef een tweede pe- perdure JSF te willen kopen. Hoe wrang moet dit aankomen bij de militairen, wiens banen op de tocht staan, wat ernstige conse quenties heeft voor hun moreel welzijn, financiën en gezinsleven. Vreemd is het ook, dat de PW, die eerst tegen aanschaf gekant was, nu een ommezwaai maakt, om op andere punten haar zin te krijgen. Hoe zeer wordt dan de geloofwaar digheid van deze regering aange tast? Thuis en op straat wordt ge zegd: 'Den Haag is niet te vertrou wen!'. Het lijkt er op. Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Kleine scholen Het artikel in de krant van zater dag geeft voeding aan de discussie dat de basisscholen in Kats en Geersdijk als eerste op de lijst staan om te sluiten. Waar gaat het om? Demografisch gezien vergrijst Noord-Beveland in hoog tempo, zich vertalend in minder kinderen, dus minder leerlingen voor de ba- sischolen. Voor zover duidelijk, echter, voordat een kleine school sluit, moet het leerlingental bene den de wettelijke norm vallen van 23. Op voorhand stellen dat de school maar beter eerder kan slui ten, als dit aantal nog niet bereikt is, doet onrecht aan de kleine scho len. Kleine scholen zouden te zwak zijn en gebrekkig onderwijs geven vanwege meerdere groepen in een klaslokaal. Laat ik het tegen overgestelde zeggen, mede door een kleine goede organisatie, de aandacht per leerling, zelfredzaam heid en het zelfstandig leren wer ken van de leerlingen komen zij aan het eind van de basischool doorgaans veel beter voor de dag dan menig kind in de grote stad. C. van der Kraan Kreekpad 1Kats Zilvervisje In de ranglijst van gehate dieren (krant 19 april) is waarschijnlijk een foutje geslopen. Het betreft hier nummer 15, het zilvervisje. Dit insectje wordt vaak verwisseld met het ovenvisje, de grote angst voor bakkers, want ze houden na melijk van meel. Van plaksel in rauhfaser behang, van papier, van synthetische stoffen. Het zilvervis je vind je meestal in vochtige ruim tes, aanrechtkastjes, badkamers, douches. Wat de ovenvisjesoverlast betreft is vaak kieren stofzuigen en daar waar mogelijk kitten een tip, al zijn het taaie rakkers. Margriet Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Botterbar en hoofdpijn Hopelijk kan Saskia Koppejan de Botterbar nog redden. Laat het plan van wethouder Jaap Melse als tublieft geschrapt worden, liefst vandaag nog! Het is toch te zot om los te lopen dat de gemeente Veere nou nog niet door heeft dat ze met dit nieuwe bestemmingsplan weer een mooi oud stukje natuur om zeep helpt. En de Botterbar (wat bedoelen ze met zware horeca?) hergebruiken als bar of woonboot of speelplek/ hangplek voor kinderen/jeugd, wat is daar op te gen? Laat hem daar liggen, het is een uniek gezicht. 'Ruimtelijke ver betering', zegt het college, hoe ha len ze het in hun hoofd, dit is niet met mensenhanden te verbeteren, dat doet de natuur zelf al die jaren. Kortom het voorstel rommelt aan alle kanten dus waakzaamheid ge boden! Jozien Boot-Jamsfef Swaalingestraat 77, Zoutelande Burgerinitiatieven In de krant van 21 april las ik dat twee burgerinitiatieven gehono reerd zullen worden. Er komen in Haamstede na acht jaar gesteggel zestien starterswoningen. En op Noord-Beveland komt een zorgresi- dence. Hedwig Smits ijvert daar al jaren voor. Initiatiefnemer gefelici teerd, met name Hedwig Smits! Wetend wat zij allemaal heeft moe ten overwinnen. J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk N572 Fijn, de N57, lekker snel, maar kijk eens langs de weg. Het ligt bezaaid met kadavers. Dode meeuwen, een den, konijnen. Vanmiddag liep een aangereden eend, half kreupel naar., de berm, waar hij een langzame dood tegemoet ging. Vele auto's raasden voorbij, want men wil zo snel mogelijk op de plaats van be stemming zijn. De weg langs het golfterrein van Middelburg heeft mooie plassen, waar diverse water vogels vertoeven en op dit mo ment aan het broeden zijn. Binnen kort lopen daar moedereenden met kleintjes erachteraan de N57 1 op. Een telefoontje naar Rijkswater staat. Vriendelijke juffrouw aan de andere kant van de lijn; ach me vrouw, echt waar, wat zielig toch, al die dooie beestjes. Die liggen al lemaal aan de kant van de weg?! Ik zal eens kijken wat ze daar aan kunnen doen. De receptioniste ver telde even later dat er geen geld is om het een en ander af te rasteren/ maar ze zou wat mensen sturen om de kadavers op te ruimen. Mooie weg, die N57. Vrolijk Pasen! Maud Minneboo Margrietenlaan 33, Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17