economie 115 Bijna elegante oplossing iPhone en iPad volgen stiekem gebruikers PAASSH0W CHIPSHOL-AFFAIRE Hoogleraar presenteerde uitkomst voor conflict TNT neemt actie tegen maffia Laat muziek leven op school! zaterdag 23 april 2011 Schiphol, waar 'airport city' een toonbeeld van duurzaamheid had moeten worden. foto Juan Vrijdag/ANP Hoogleraar Annemieke Roobeek heeft een plan gehad voor een luchthaven- stad bij Schiphol. Het had een uitweg kunnen bieden voor de Chipshol-afFaire. door Gerard den Elt Het plan voor de bouw van een luchthavènstad bij Schiphol ter waarde van minstens 23 mil jard euro is van de baan. Deze air- port city had van Schiphol 'een toonbeeld van duurzaamheid' kun nen maken 'in het logistieke hart van de West-Europese economie', zoals in de ruwe schets van het plan staat. Projectontwikkelaar Chipshol moest het uitvoeren. „Het is niet meer aan de orde", zegt de maakster Annemieke Roobeek. Zij is hoogleraar transfor matie- en veranderingsmanage- ment aan de Nyenrode Business University en commissaris bij over heidsbank ABN Amro. Het plan voorzag in een duurzame luchthavènstad met een C02-vrij vervoerssysteem, Personalized Ra pid Transport (PRT) genaamd. Fi nanciële partijen waren volgens haar anderhalf jaar geleden bereid in eerste aanleg 8 tot 10 miljard te investeren. In de daarop volgende tien jaar zou nog eens 10 tot 15 mil jard euro worden geïnvesteerd. Roobeek presenteerde het plan eind 2009 naar eigen zeggen in het diepste geheim aan de ambtelijke top van het toenmalige ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zij deed dat mede namens een consor tium van 'triple A-investeerders' (geldschieters met de hoogste ma te van kredietwaardigheid) die wil den inzetten op duurzaamheid. Roobeek probeerde in 2009 na mens de groep investeerders een 'elegante oplossing' voor het con flict tussen de Staat en de NV Luchthaven Schiphol enerzijds en Chipshol anderzijds te vinden. „Er is een uitweg voor de overheid die kans biedt voor de BV Neder land", schreef de hoogleraar van Nyenrode in haar presentatie aan de top van Verkeer en Waterstaat. Financiële partijen haakten af bij plan voor airport city wegens conflict De geïnteresseerde financiële par tijen en bouwbedrijven haakten uiteindelijk echter toch afVanwe ge het conflict. Volgens Roobeek had het plan nooit in de openbaarheid mogen komen. Een interview over het ge schil tussen de overheid en Schip hol en projectontwikkelaar Chips hol van vader Jan en zoon Peter Poot wijst ze per sms van de hand. Ook schrijft zij dat nu de aandacht is gevestigd op de rechterlijke macht, 'en daar heb ik niets over te zeggen'. Roobeek doelt op de oud-rechters Pieter Kalbfleisch (de huidige NMa-directeur) en Hans Westen- berg, die blijkens de belastende ge tuigenis van een Haagse griffier vriendjespolitiek zouden hebben bedreven. Daardoor werd in 1996 ten nadele van Chipshol gevonnist en raakte de familie Poot grote de len van hun gronden rond de luchthaven kwijt. In haar presentatie voor de ambte lijke top van Verkeer en Water staat stelde Roobeek in 2009 al dat het conflict met de familie Poot niet te winnen is. „Nederland gaat deze claims verliezen, blijkt uit uit gebreid internationaal juridisch on derzoek", zo hield zij de topambte naren voor. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu bevestigt dat het rapport destijds is gepresenteerd aan de ambtelijke top. „Maar het was ze ker geen presentatie in het diepste geheim", aldus een woordvoerster van het departement. „Zoiets ge beurt hier regelmatig. Bovendien hebben we geen zaken met Chips hol lopen." Volgens het ministerie wordt komende zomer de main- portvisie op Schiphol, met daarin de toekomstplannen voor de lucht haven, ontvouwd. De NV Luchthaven Schiphol zegt het plan van Roobeek niet te ken nen. „We zijn er nooit in gekend en kunnen er dus ook niets van vinden." Peter Poot zegt namens Chipshol 'verbijsterd' te zijn dat het ministe rie destijds niet is ingegaan op de handreiking van Roobeek. „Als er iemand is die gezaghebbend is op haar terrein, dan is het professor Roobeek wel. Het leek me destijds een mooie kans om de zaak min nelijk te regelen", aldus Poot. AMSTERDAM - TNT Express heeft maatregelen genomen in de zaak rond de infiltratie door de maffia bij depots van het bedrijf rond de Italiaanse stad Milaan. Een van de depotmanagers is op non-actief gesteld, in afwachting van ontslag. Ook heeft TNT het contract met een consultancyfir- ma, die adviezen verstrekte over veiligheid en onderaannemers, beëindigd. Dat meldde de Italiaan se tak van TNT Express gisteren. door Mare Laan AMSTERDAM - De iPhone en de iPad van Apple registreren iedere stap en elke reis die zijn gebruiker onderneemt, en slaan die gege vens heimelijk op. Apple stelt zijn gebruikers hiervan niet op de hoogte. Twee Amerikaanse beveili- gingsonderzoekers toonden deze week op internet aan dat buiten staanders de reisgegevens buit kun nen maken zonder ingewikkelde hackerstechnieken. Het spioneren is niet uniek voor Apple. Ook mobieltjes met het be sturingssysteem Android loggen ie dere minuut de gangen van hun gebruikers en slaan deze op in de bestanden cache.cell en cache.wifi. Android bewaart deze data echter maar kort. Apple daarentegen gooit geen en kel locatiegegeven weg. Daarmee kan de privacy van de gebruiker op straat komen te liggen. Het be waren van alle bewegingen opent niet alleen mogelijkheden voor ja loerse echtgenoten die hun part ner willen bespioneren. Ook de werkgever of datadieven en priva te rechercheurs kunnen een gede tailleerd inkijkje nemen in de han del en wandel van de mobiele bei- Ier. De iPhone kopieert de reisdata tij dens het maken van iedere back-up naar de pc, waar het enor me databasebestand, genaamd con- solidated.db, onversleuteld te vin den is. De file is te openen met de browser Firefox, als die voorzien is van een database-add-on. Dit soort gegevens mag zelfs justi tie niet verzamelen zonder toe stemming van de rechter-commis- saris. Omgekeerd zou justitie de reisdata kunnen gebruiken als be wijsmateriaal tegen verdachten. De iPhone en de iPad blijken mi nutieus bij te houden op welke lengte- en breedtegraad iemand verkeert, inclusief het tijdstip. Apv ple verzwijgt het loggen tegenover zijn klanten. De plaatsbepaling vindt onder meer plaats via driehoeksmetin gen van de zendmasten voor mo biel bellen, die een vrij nauwkeu rig beeld geven over de plaats waar het toestel zich bevindt. Telecom- bedrijven zijn wettelijk verplicht deze reisgegevens van hun abon nees een jaar te bewaren, maar daar zitten deze data zwaar bevei-, ligd achter een firewall. De onderzoekers, Alasdair Allan en Pete Warden, publiceerden hun vondst op Radar.Oreilly.com. Zij ontdekten bij toeval het databe stand, toen zij voor de iPhone een landkaart ontwikkelden die atoom straling in Japan weergeeft. Er blijkt geen eenvoudige manier te bestaan de stiekeme data van het toestel te wissen. Er is ook geen mogelijkheid het volgen af te zetten, zoals dat wel kan bij gps-plaatsbepaling op de smart- phone. Apple laat vragen van journalisten over de reden van het loggen on-, beantwoord. De WD heeft in Kamervragen ge steld dat het gebruik van de iPhone bij de overheid opgeschort moet worden wegens privacyrisi- co's. -Wi'AYAYfllMffli OPLEIDING VAKSPECIALIST MUZIEK Door één van de teamleden op te leiden tot muziekspecialist, wordt niet alleen het muziekonderwijs, maar ook het culturele klimaat in de hele school verbeterd en vernieuwd. Éénjarige opleiding Post HBO Vakspecialist Muziek Startdatum: dinsdag 6 september 2011 Lesdag dinsdagavond 18.00 - 21.00 uur Info-avond dinsdag 24 mei 19.00 uur. Lokatie: Edisonweg 4, Vlissingen Inschrijven kan tot 1 juni 2011 Mail je aanmelding naar vakspecialistmuziek@hz.nl Meer info www.vakspecialistmuziek.ril of vakspecialistmuziek@hz.nl Hogeschooljj^fZeejand bij Kampeercentrum Mechielsen Gildeweg 35, VLISSINGEN T 0118 - 44 0100 I www.kampeercentrummechielsen.nl Openingstijden: ma. t/m vr. 09.00 - 18.00 uur, za. 09.00 - 17.00 uur, vrijdag koopavond tot 21.00 uur in de maanden mei t/m augustus. kS#'eercentrum MECHIELSEN gasvjl - a tankstation Verkoop: Si tike Komejan Makelaars, Middelburg .Tel 0118 609000 Of kijk snel op: www.kreekenduin.nl TE KOOP DE LAATSTE RECREATIEAPPARTEMENTEN resort "w «j KREEK&D.UIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15