12 Het nut van de zoetwaterbekkens viel tegen zaterdag 23 april 2011 De Oesterdam is voor de veiligheid van de delta niet van levensbelang; de dam was vooral bedoeld om de effecten van de open Oosterschelde te verzachten. Het zoete Zoommeer, dat erachter ontstond, heeft voor de landbouw weinig opgeleverd. Zeeland maakte door de Oesterdam kennis met de blauwalg. door Nadia Berkefder Oesterdam Twee Belgen zoeken krukels tussen de basalt blokken, dagjesmensen liggen op een stret cher naast hun auto in de zon. Fietsers testen hun conditie tegen de wind. De Oesterdam is een bijna tien kilometer lange recreatiestrook tussen het eiland Tholen en Zuid-Beveland; een snelle ver binding bovendien tussen Tholen en de rest van Zeeland. De aanleg van de Oesterdam was een rechtstreeks gevolg van de aanleg van de Stormvloedkering. Als ervoor was gekozen om de Oosterschelde af te sluiten, was de Oester dam niet nodig geweest. Voor de bouw waren destijds drie belangrijke redenen: de wens om een scheiding aan te brengen tussen zout en zoet water, zodat verzilting van landbouwgronden in West-Brabant voorkomen kon worden; afspraken met België over een vast waterpeil in de Schelde-Rijnverbin- ding, wat gunstig is voor de scheepvaart, en de wens om het getijdeverschil op de Oosterschelde zo groot mogelijk te houden, wat vooral nuttig was voor bedrijven die actief waren in de schelpdiersector. Door de Oosterschelde kunstmatig te verkleinen, in te delen in compartimenten, bleef ook bij een mindere getijdenbeweging het getijdever schil in stand. „Achterafis de vraag of het compartimenteringssysteem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 150