10 De mens is de ongewisse factor zaterdag 23 april 2011 Oosterschelde Zeeland leek een beetje klaar die vierde oktober 1986. Koningin Beatrix stelde de pijlerdam in gebruik en markeerde dat met de woorden: „De stormvloedkering in de Oosterschelde is gesloten. De Deltawerken zijn voltooid." En overal op Neeltje Jans wapperden vlaggen met de tekst 'Zeeland veilig'. door Ben Jansen In vijfentwintigjaar tijd is wel wat sleet gekomen op de stelligheid waarmee het karwei van de Deltawer ken voor beëindigd is verklaard. De beveiliging van Zuidwest-Nederland met dammen is nog lang niet af Wel uit een oogpunt van bescherming tegen de zee - hoewel de zeespiegelrijzing die zekerheid enigszins op losse schroeven zet. Er valt evenwel nog heel wat te doen om de Deltawateren niet alleen veilig, maar ook veerkrachtig en vitaal te maken. Deltawerken 2.0 heet dat tegenwoordig. Henk Saeijs, oud-milieuman van de Deltadienst van Rijks waterstaat, voormalig directeur van Rijkswaterstaat in Zee land en hoogleraar watermanagement in ruste, is er niet door verrast. „Het is een van de lessen die de Deltawer ken ons hebben geleerd. De nazorg moet een vast onder deel zijn van zo'n project. De effecten lopen nu eenmaal nog lang door nadat de werken zijn afgerond. Daar moet je rekening mee houden." Saeijs (75) was een vreemde eend in de bijt toen hij in 1971 bij de Deltadienst kwam werken. Een biologieleraar! Een man die niet zoals de meesten van zijn collega's in caissons en kabelbanen dacht, maar in natuurlijke proces sen. Met de wijsheid van nu - en ervaringen als de inmid dels verholpen zeeslahinder in het Veerse Meer, zuurstof loosheid in het Grevelingenmeer en de blauwalgplaag in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 148