de dammen jubileren 19 zaterdag 23 april 2011 Jan Geluk, dijkgraaf van Hollandse Delta se Delta in Ridderkerk met trots een landkaart zien. Het werkgebied van zijn waterschap staat erop, van het stede lijke Rotterdam-Zuid tot en met het landelijke Goe- ree-Overflakkee. „In Rotterdam-Zuid hebben we, vlakbij de Maastunnel, een ondergrondse rioolwaterzuivering", wijst hij een tekening op de kaart aan, „van in totaal acht voetbalvelden groot. Weinig mensen weten dan Er is een park boven." De waterkwaliteit van de grote rivieren is dankzij zulke investeringen sterk verbeterd. Trekvissen hebben er weer iets te zoeken, maar stuiten bij vloed nog altijd op de Ha- ringvlietsluizen. Een nieuwe generatie Rijkswaterstaters, aangetreden in de jaren zeventig, vindt dat deze 'negatie ve neveneffecten' van de Deltawerken moesten worden aangepakt. Bioloog Henk Saeijs, later baas van Rijkswater staat Zeeland, is één van hen. Hij verandert in 1985 het denken over de Deltawateren met de studie 'Omgaan met water'. De natuurlijke overgangen tussen zoet en zout wa ter moeten worden hersteld, met behoud van alle veilig heidsgaranties. Het denken van Saeijs druppelt door, ook wat betreft het Haringvliet. Rijkswaterstaat gaat in de jaren negentig aan de slag met het terugbrengen van getij achter de Haring- vlietsluizen, geruggesteund door internationale afspraken over de terugkeer van trekvissen in Rijn en Maas. Geluk maakt het als Zeeuws WD-Kamerlid van 1998 tot 2005 allemaal mee. In 2000 valt het besluit de Haringvliet- sluizen op 'een kier' te zetten. Een Kamermeerderheid is voor, maar Geluk koestert wantrouwen. „Vanwege de zoetwatervoorziening." Opnieuw loopt Geluk naar de landkaart in zijn kantoor. „Zie je daar tussen Voome-Put- ten en.de Hoeksche Waard een water", wijst hij halfweg de noordrand van het Haringvliet. „Voor de zoetwater voorziening van de industrie in Rotterdam en de kassen van het Westland is het essentieel dat dit water, het Spui, niet verzilt Het zou voor de economie rampzalig zijn als dat gebeurt." Het brengt Geluk ertoe eind 2003 het Kierbesluit ter dis cussie te stellen. Het jaar 2003 is extreem droog geweest. Rivierwater blijkt schaars. Geluk dient een motie in die aanvankelijk door de Lijst Pim Fortuyn, zijn eigen partij WD en het CDA wordt gesteund. Het besluit moet wor den heroverwogen. „Het CDA-Kamerlid dat normaal het woord voerde over waterbeleid, Van Lith, was bij het in dienen van de motie op huwelijksreis. Na zijn terugkeer trok het CDA zijn steun in. Weg Kamermeerderheid." En wat wil 'het toeval', Geluk wordt in 2005 dijkgraaf van het waterschap dat het Kierbesluit mede moet uitvoeren. „Ik heb daar geen moeite mee. Als waterschapsbestuurder moet je een rijksbesluit loyaal uitvoeren, met oog voor jouw waterschap en zijn inwoners." De uitwerking van het Kierbesluit gebeurt in overleg met alle betrokkenen. Zoetwaterinlaatpunten worden naar het oosten verplaatst, op tientallen kilometers van de Ha- ringvlietsluizen, en er komen aansluitend nieuwe zoete waterlopen. „De watervoorziening zal hierdoor voor de landbouw verbeteren", is Geluks overtuiging. Verzet steekt echter de kop op, los van het Kierbesluit. De provincie Zuid-Holland wil bij wijze van natuurherstel de Zuiderdieppolder bij Stellendam op Goeree-Overflakkee en de polder Zuidoord op Voome-Putten ontpolderen. Dit raakt op de Zuid-Hollandse eilanden een open ze nuw, vergelijkbaar met de ontpoldering van de Hedwige- polder in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik heb het idee", merkt Geluk op, „dat dit de bijl aan de wortel van het Kierbesluit heeft gelegd." Hij doelt op wat oktober 2010 ook voor hem onverwacht met het besluit gebeurde. Het kabinet-Rutte schrapte 'de kier' in het re geerakkoord, officieel om financiële redenen. Het Haringvliet blijft dus voorlopig zoals het is. Dat een meerderheid in de Eerste Kamer het kabinet juist afgelo pen dinsdag opriep het Kierbesluit toch uit te voeren, ver andert daar weinig aan. De Senaat wordt binnenkort her kozen. De ontpolderingsplannen rond het Haringvliet zijn door staatssecretaris Henk Bleker inmiddels ook ta boe verklaard. En Duitsland dat al tientallen miljoenen eu ro's in vispassages investeerde, heeft het nakijken. De rege ring laat tot de zomer alternatieven onderzoeken om trek vissen van de Noordzee de rivieren op te krijgen én voor al ook vanwege internationale afspraken. De machtige Haringvlietsluizen wachten wel. Haringvlietdam De dam verbindt Goe ree-Overflakkee met Voor- ne-Putten en sluit het Ha ringvliet af Lengte 5 kilometer De dam, wel de kraan van zuidwest-Nederland ge noemd, telt 17 sluizen met elk een opening van 56,6 meter Aanleg met behulp van ka belbaantechniek N57 loopt met 2x2 rijstro ken over de dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147