Laat de ingenieur van de werken spreken zaterdag 23 april 2011 W Veersegatdam De voltooiing van de Veersegatdam in 1961 ontlokte een zucht van verlichting in Zeeland, in heel Nederland. Met de gruwelbeelden van 1953 nog vers in het geheugen werd er een stevige stap gezet naar een veiliger deltagebied. door Jan van Damme Handhaven Onder jouw lage wolken Ruijsdaels luchten van verlangen en geselregens horizontaal, op jouw hoge kruinen waar zweepwind koud doet rillen, het wrakhout van geschiedenis fataal. Over jouw zinken golven, het door de maan Beheerst getijde dat stroomt en springt, gamalenbroed en energie, uit jouw machtige delta diejzuinige mensen schiep miezerend in wisselvalligheid. Hier ben ik vandaan, ik zal gedogen. Door jouw schorren en opgeslibte platen in euforie getrokken lijnen, gestrafte golven tot jouw kim, nieuw land, dammen dijken opgeworpen, atletische bruggen, geknipte linten aan kilometerpalen; niets kado. Naar jouw landmeters de afgepaste orde der preciezen, waar de maat meters het maaiveld koesteren in monnikskap. Uit jouw kelen taal gewikt en gewogen, zonder liefde, bietenpulp, dromen afgevlakt. Onontkoombaar haarklovers venijn, NAP, zal ik gelijk zijn? Adriaan Geuze (eerste twee coupletten van het gedicht Handhaven) De zon, het zand, de Noordzee, het Veerse Meer, de vogels, het asfalt, de hardlopers, de honden. Alles en iedereen zegt zomer. En dat op een doordeweekse ochtend in april, als het graan op de akkers nog nauwe: lijks het voorjaar kan kleuren. We staan bovenop de Veersegatdam bij het bronzen beeld van Carel Kneulman. Wind en water heeft hij het genoemd. Een plaquette aan de voet van het beeld vertelt dat de Rijksoverheid deze dam liet bouwen door Aanne ming Maatschappij Dijkbouw. Acht jaar na de stormramp, op 27 april 1961, werd het Veerse Gat gedicht. En daarmee was het eerste van de grote deltawerken een feit. Een dam? Gezien de begroeiing zou je bijna duin zeggen. Maar dat is gezichtsbedrog. Lange jaren was de Veersegat dam een ongenaakbare asfaltdijk, waarop anti-kernener gie- en anti-kemwapen-activisten hun protesten konden schilderen. Nu het asfalt is verdwenen onder zand, helm gras en duinstruweel, is dat feest voorbij. Het is een blon de dam geworden. We praten met landschapsarchitect Adriaan Geuze. Zijn kantoor West 8 is gevestigd aan de Schiehaven in Rotter dam. „Ik ben verslaafd aan Zeeland", zegt hij. Met zijn ca tamaran de Honte schiet hij als het even kan over de Zeeuwse wateren. Maar er is meer. De opa's van beide 3?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 140