m Een interieur vol illusies 45 wonen Nederland is een rariteit op IJsland schaatsende juf uit wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 23 april 2011 M arieke Lubberding is schilder, gespecia liseerd in decoratie ve verftechnieken. Na haar opleiding aan de kunstacademie maakte ze kennis met deze technieken in een decoratiewinkel bij haar in de buurt. De eigenaresse maakte haar enthousiast voor onder meer mar meren en sjabloneren. Na die eerste kennismaking heeft Lubberding zich verder bekwaamd in oude schildertechnieken. Ze volgde cursussen en liep stages, maar leerde het vak in de praktijk. Het schilderen van trompe-l'oeil (letterlijk: gezichtsbedrog) is in de loop der tijd haar specialiteit ge worden. Mond-tot-mondredame zorgde voor de opdrachten. „Ik maak mooi", zegt ze zelf En dat is goed te zien in haar woonhuis in Eefde. Zo schilderde ze voor haar dochter een elfje boven haar bed, marmerde ze de salontafel en gaf ze de oude spiegel boven de schouw een 'gouden' lijst. Lubberding heeft dikke fotoboe ken van al haar opdrachten. Een mooi voorbeeld is De Munt, een prachtig monument in Zutphen, bewoond door een klokkenrestau- rator en kunstschilder. Ie zou zwe ren dat er in de voorkamer van dit pand achttiende-eeuwse lambrise ring is aangebracht. Maar als je met je hand langs de muur strijkt, voel je een glad oppervlak. De pa nelen zijn erop geschilderd. Het trompe-l'oeil-efFect heeft Lubber ding verkregen door de panelen minutieus en strak te tekenen en met de kwast licht- en schaduw effecten aan te brengen. Het doet je twijfelen aan je gezichtsvermo gen. Ook in de gang zie je lambri sering, deze keer door Lubberding gemarmerd. Het resultaat is niet te onderscheiden van echt marmer. De Munt is gebouwd in 1354, maar je vindt er sporen uit diverse eeuwen. De bewoners besloten de Altijd al in een huis willen wonen met uitzicht op de IJssel? Maak de droom waar en laat op een blinde muur een raam schilderen met uitzicht op die rivier. Er zijn schilders die van trompe-1'oeil-schilderen hun vak hebben gemaakt en een verbluffend ruimtelijk effect op de wand kunnen aanbrengen. door Agnes van Brussel benedenkamer een achttiende- eeuwse uitstraling te geven, pas send bij wat ze al aantroffen. Juist in die eeuw was het gebruike lijk trompe-l'oeil-effecten aan mu ren en plafonds te geven. De Ro meinen waren er meesters in; zo lieten ze ruimten groter lijken. En met de kwast brachten ze ook nog vaak interieurelementen aan. Lubberding heeft zelf ook in hui zen Romeins aandoende pilaren en vazen geschilderd, die 'los' lij ken te komen van de achtergrond. Even denk je dat het echt driedi mensionaal is. „Trompe l'oeil- schilderingen zijn geschilderde illusies", zegt Lubberding. Een grapje in huis dat vrolijk stemt. Voor een van haar klanten schil derde ze een lichtbewolkte lucht. 'Zal ik er een koolmeesje bij doen', vroeg ze. 'Mij best', antwoordde de opdrachtgever. „Nu vliegt er De tot éénpersoonappartement verbouwde garage van Heieen Vis. Lastig fietsen ook! „Haha, klopt. Ik ben gewend het hele jaar door te fietsen, maar dat vinden IJslanders vreemd. Het is een sportief en hardwerkend volk, maar qua vervoer zijn ze lui. Voor alles pakken ze de auto en ze par keren het liefst in een winkel, echt waar. Ik woon 200 meter van mijn school en de buurvrouw werkt er ook. Die gaat met de auto! En in de winter de boel eerst twintig minuten warm laten draaien." Ach, in Vroomshoop heb je straks weer genoeg fietsende lotgenoten. „Nee, ik ga richting het noorden, Groningen of Friesland." Je bent goedkoop wonen gewend hè! „Dat is niet de reden, maar wel een feit. Ik woon in een tot appar- foto's Heieen Vis wie Heieen Vis (35) beroep groepsleer kracht in kinderdagverblijf/kleuterklas van een basisschool, eeroer Vrooms hoop nu Akureyri, IJsland (sinds 2000) tement omgebouwde garage, van zo'n 50 vierkante meter. Woonka mer en keuken ineen, aparte bad kamer, één slaapkamer. Ik betaal maar 275 euro per maand, maar dat komt omdat ik geluk heb ge had dat de huur in al die jaren niet is verhoogd. Wil ik nu iets verge lijkbaars, dan ben ik al gauw het dubbele kwijt. Voor iets groters, is het al snel zo'n 700, 800 euro." Dan heb je misschien niet eens een ski piste in je achtertuin, zoals nu. „Ja, mooi hè. Maar alleen voor het uitzicht. Ik heb een paar keer ge skied, maar dat is aan mij niet be steed. Schaatsen wel, maar als ik op ondergelopen land schaats, is de kans groot dat ik in mijn eentje ben. En al helemaal de enige op noren. IJslanders gaan liever naar de kunstijsbaan om op ijshockey- schaatsen te rijden." Ze willen natuurlijk voorkomen dat ze vulkanische stof inademen. „Ach, daar hadden we hier maar één dag last van. Stond er zuiden wind, zag je door het stof de ber gen niet meer. Best wel grappig, heel Europa lag plat en hier ging het leven gewoon zijn gang. Al wa ren de vulkaanuitbarstingen slecht voor het toerisme en dus voor de inkomens van velen." Neem je nog een charmante IJslandse adonis mee naar Nederland? „Nou, zo charmant zijn IJslandse mannen niet. Ze kunnen, in het verkeer bijvoorbeeld, lomp overko men, willen altijd en overal de eer ste zijn. Denk maar niet dat ze je voorrang geven. Maar goed, als je ze eenmaal kent, zijn ze wel vrien delijk en kun je op ze rekenen." Maar al met al ga je toch veel liever op pad met je paarden? „Zeker, ik heb er twee. Maar paar den hebben, is hier anders dan in Nederland hoor. In Nederland is het een luxe, hier is het normaal en ook niet duur. Afgezien van de aanschafprijs, mijn eerste paard kostte 1.000 gulden, kost het me 25 euro tot 50 euro per maand." Prima appartement, schitterende woonomgeving, eigen paarden: wat bezielt je toch om terug te willen? „Tja, zoals ik al zei: nu het hier langzaam weer lente begint te wor den, ben ik ook bang dat ik het straks enorm ga missen. Dan ben ik dus echt zo weer terug." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl een koolmeesje door de kamer." Interieurs zijn voortdurend onder hevig aan mode. De afgelopen de cennia was strak en egaal de trend; decoratieve patronen werden al leen op behangpapier toegepast. Tegenwoordig is er weer meer be langstelling voor decoratief schil derwerk. Het ambachtelijke vormt een mooi tegenwicht voor alle technologie om ons heen, wordt als reden daarvoor aangevoerd. Ook voor beginners is decoratie schilderen een leuke hobby, weet Lubberding. „Er zijn cursussen en boeken die je stap voor stap leren hoe je decoraties aanbrengt en een eenvoudig trompe-l'oeil-effect krijgt. Leuk om te doen, maar voor het 'echte' werk komt er wel veel meer bij kijken." Lubberding overwoog een cursus te geven, maar liet zich weerhou den door de hoge kosten van het materiaal. „Een daskwast, die je ge bruikt voor marmer en houtimita ties, kost al 125 euro." In Atelier Droom en Daad ver zorgt Hens Odinot wel een cursus aanbod. De decora tieschilder uit De venter maakt een on derscheid tussen decora tieve effecten en het pro fessionelere decoratiewerk. Op 21 mei en 18 juni geeft Odinot workshops voor een klei ne groep in decoratieve schilder- effecten. Wie zich écht wil be kwamen in het ambacht, kan in september starten met een cur sus. In elf lessen van vijf uur leer je trompe-l'oeil-technieken. Wie na zo'n uitgebreide cursus denkt dat hij dan 'wel even' een trompe-l'oeil-schildering van een IJsselzicht uit de mouw schudt, komt bedrogen uit. Ie bekwamen vergt tijd en oefening. Dus schakel voor zo'n klus een professional in. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Websites decoratieschilders Marieke Lubberding (Eefde): Hens Odinot (Deventer): Cecile Naalden (Nijmegen): Marjolijn Akkermans (Amsterdam): www.mariekelubberding.nl www.atelierdroomendaad.nl www.cecilenaalden.nl www.pinturadecoratie.nl Cursussen en workshops - cursus decoratieschilderen in Amsterdam: www.pinturadecoratie.nl - workshop decoratieve schiidereffecten of cursus trompe-roeil, marmer en houtimitaties in Deventer: www.atelierdroomendaad.nl - workshop marmerimitatie in Nijmegen: www.cecielnaalden.nl Boeken over decoratietechniek Annie Sloan - Verftechnieken en homedecoraties uit Frankrijk. (22,95euro) Sacha Cohen - Decoratieve schildertechniek en speciale afwerkingen. (19,95) Francesca Veneri - De technieken en de kunst van de trompe-l'oeil, (2,99) Voor Foto's: - Boven: Marieke Lubberding schilderde een elfje boven het bed van haar dochter - Rechts: Voorbeeld van de restauratie van een schouw in pand 'de Maartenshof in Ubbergen, voor en na Meer 'voor- en na-beelden' zijn te zien op de website van Lubberding. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123