A wonen44 Fietsende, op natuurijs IlllptfÉi U Leistruiken hebben?.' Lego-verwarming Q Zaterdag 23 april 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 m Is je een leiroos hebt en een lei- CD 5 7\ peer, waarom dan geen leigoudenregen of een leiliguster? Want bijna iedere boom of hees ter laat zich in leivorm snoeien. Een heester in lei- vorm heeft twee voorde len. Om te beginnen neemt hij minder ruimte in dan een heester die zich naar alle kanten kan ontwikkelen. Ten tweede bloeien veel heesters beter wan neer ze van de extra warmte van een muur profiteren. Een muur is een accumulatorkachel, die overdag warmte opslaat en die warmte 's nachts weer uitstraalt. Dit geldt zeker voor een zuidmuur, maar in mindere mate ook voor een noord muur, want ook die warmt in de loop van de dag op. De zuidmuur is de droom van iedere tuinier, want dit is de muur waarop je kunt experimenteren met heesters die maar matig winterhard zijn. Hier kun je tuinieren op het scherp van de snede met Magnolia grandijlo- V ra, mimosa, ceanothus en al die andere exoten. Te gelijkertijd kan die muur öp het zuiden voor week hartige tuiniers een nachtmerrie zijn. Wie de groot ste risico's neemt, loopt immers kans op de groot ste verliezen. Wie niet van verliezen houdt, kan zich beter beperken tot de veilige ribes en forsythia. Denk niet dat alle forsythia's saai zijn. De forsythia wordt weliswaar om zijn proletische karakter ver guisd, maar deze struik kent een paar chique fami lieleden. Om te beginnen Forsythia suspensa var. sie- boldii, een forsythia waarvan de gele bloemen ver spreid langs de takken zitten in plaats van in grote drommen bij elkaar, zoals bij de gewone forsythia. Nog exclusiever is Abeliophyllum distichum met r bloemen die roze in de knop zijn en wit als ze zich openen. Abeliophyllum distichum kan het best on middellijk na de bloei worden gesnoeid. Knip alle takken weg, waaraan de struik gebloeid heeft. De muur op het noorden wordt vaak als een probleem ge zien, maar biedt bijna evenveel mogelijkheden als de zuid muur. Om nog een verguisde en onmodieuze plant te noe men: geen heester is decoratiever tegen een muur dan Coto- neaster hórizontalis, die in dit geval natuurlijk beter 'vertica- lis' had kunnen heten. Cotoneaster horizontalis maakt wijd vertakte takken, die zich in visgraatmodel tegen een muur drukken zonder dat je ze hoeft aan te binden. Als hij bloeit, zoemt de struik van de bijen. In het najaar zijn alle takken bezet met piepkleine rode vruchtjes. Die kleuren schitte rend bij het blad, dat in het najaar paars kleurt voordat het afvalt Vroeger - dan bedoel ik de tijd voordat de vuurdoorn populair werd - zag je deze leicotoneaster in bijna iedere tuin. Nu is hij nauwelijks meer te krijgen. Hij is door de vuurdoorn verdrongen. En dat terwijl de vuurdoorn, die al tijd tegen een muur wordt geplant, juist beter tot zijn recht komt als vrijstaande struik. Ik geef toe: in de aanloop naar de zomer denk je liever niet aan verwarming. Maar, zonder nega tief te willen klinken, voor je het weet, is het winter. Als het dan weer vriest dat het kraakt, had je gewild dat je eerder, in het voor jaar, die prachtige designradiator van Scirocco had besteld. Dan had je er nu warmpjes bij geze ten. En - net zo belangrijk - geno ten van de simpele schoonheid van deze 'Lego-radiator' Brick. Wie denkt dat zo'n apart ont werp nooit voldoende warmte kan afgeven, heeft het mis. Als je de Brick vergelijkt met conventio nele radiators, dan heeft deze zelfs 40 procent meer capaciteit. Brick is verkrijgbaar in 35 uiteen lopende kleurstellingen en diver se afmetingen. Wie van puzzelen houdt en een beetje oog heeft voor kleur, kan vast een geslaag de wandcombinatie bedenken. Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Akureyri door Bauke Boersma IJSLAND Reykjavik www.scirocco.it Je hebt plannen om van IJsland terug te komen naar Nederland. Maar wel met 'ons' Icesave-geld neem ik aan? Heieen Vis: „Ha, ik maak die grap hier weieens: 'Ik heb nog geld van jullie tegoed'. Ja hoor, dat kunnen de IJslanders best waarderen, ze hebben wel humor. Ook al wees het referendum het terugbetalings plan af een flink deel van de bevol king vindt ook dat het geld terug moet. En dan willen ze hier met een schone lei weer beginnen." Maar jij dus niet. Waarom wil je ei genlijk terug? Bevalt IJsland zo slecht? „Nee, helemaal niet. Sterker nog, ik ben soms ook best bang dat ik IJsland vreselijk ga missen. In dat geval pak ik mijn boeltje ook weer op en ga terug naar IJsland." Maar? „Ik heb in Nederland Pabo gedaan en wil daar meer mee gaan doen. Hier lukt dat niet vanwege de taal. Die is zo moeilijk, dat ik het nog al tijd niet goed genoeg beheers om les te kunnen geven aan de hogere groepen. Ik werk nu met kleuters en dat gaat goed. Maar vanaf groep 3 wordt het toch een probleem." Maar IJslands is toch behoorlijk ver want aan het Nederlands? „Nee, zeker niet. Het is moeilijker dan bijvoorbeeld Zweeds, een taal die ik wél onder de knie heb. IJs lands is oud-Noors en kent bijvoor beeld enorm veel naamvallen. Net als Duits ja, daarom leren Duitsers deze taal betrekkelijk snel." Is de taal de enige reden? „De winterblues speelt ook mee. Ik ben de lange winters beu. Het is nooit zo extreem koud als in Fin land, maar de winter begint in ok tober en eindigt pas in april, mei. Rond de kortste dag is het om elf uur licht en om half vier donker. En je merkt de crisis. Door bezui nigingen werd deze winter weinig sneeuwgeruimd, terwijl het nor maal elke dag was. De sneeuw be perkt je in je bewegingsvrijheid." J'' -"FffflX&WvmW' \|a Marieké Lubberdihg ■*-(?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 122