uit13 Zeeland en strips zijn de sterkste rubrieken Hoeveel molentjes? donderdag 21 april 2011 GOES Het Paard van Troje I 8 Beestenmarkt Lange Vorststraat Grote Markt Ze hebben de inrichting van de winkel grondig gewijzigd. Zo grondig, dat ze veertien dagen naar de overkant moesten ver huizen. Maar Het Paard van Tro je is nu ruimer en overzichtelij ker en de uitstalling pet rubriek is duidelijker en toegankelijker. Gisteren werd de zaak feestelijk heropend. door Mieke van der Jagt Het Paard van Troje bestaat inmid dels 31 jaar. Jan en Jannie Hoogstra- te sprongen in een gat dat twee sluitende Goese boekhandels: Van Klaveren en De Jonge, achterlie ten. „Ze begonnen op een ideale plaats", zegt Anthoni Fierloos. „Op een T-splitsing in de binnen stad zit je in het loopje van heel veel mensen, zeker omdat er op de Oostwal, dertig meter verder, een grote parkeerplaats is." Zelf kwam Anthoni Fierloos 28 jaar geleden als vakantiekracht in de boekwin kel werken. „Vanaf het begin was het een soort passie. Tijdens mijn studie, lerarenopleiding geschiede nis en aardrijkskunde, was er altijd de winkel en zelfs toen ik een jaar in het onderwijs werkte, bleef ik in de vakantie in Het Paard van Troje aan de gang. Een jaar voor de klas was ruim voldoende om me te realiseren dat het boekenvak me veel meer trok. Van Jan en Jan nie kreeg ik volop de ruimte om me te ontwikkelen. Ze gingen drie maanden per jaar naar Tenerife en lieten de zaak dan aan mij over. Vanaf die tijd al droomde ik ervan om de winkel over te nemen." Zeven jaar geleden is dat ook wer kelijk gebeurd. De klanten hebben daar erg wei nig van gemerkt. Alles ging door zoals het al jaren ging en verande ringen kwamen er heel geleidelijk. Vaak hing het ene met het andere samen. Zo werd Het Paard van Tro je vijfjaar geleden ook uitgeverij. Ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Goes als stad, tekende Danker Jan Oreel enkele strips die de geschiedenis in beeld brachten. Anthoni Fierloos begaf zich daar vlnr: José Cijsouw, Anthoni Fierloos en Jacqueline de Muynck in de ver nieuwde winkel. mee op het uitgeverspad en dat be viel prima. Het legde ook een fun dament voor de uitgave van meer strips, en vooral ook Goese, Beve- landse en Zeeuwse boeken en ka lenders. „Het zijn de sterkste ru brieken in deze winkel: strips en Zeeland. Daarin zijn we inmiddels gespecialiseerd." Het uitgeven van boeken voor een beperkt regionaal publiek, staat of valt met de goede samenwerking tussen boekhandels in Zeeland. „Je moet elkaar niet zien als con currenten, maar veel meer als colle ga's. Bij onze uitgave voor Zeeland in Strip, heeft De Drukkry in Mid Een greep uit de uitgaven van Het Paard van Troje. Strips en Zee land vormen het fundament van de uitgeverij. foto's Willem Mieras delburg Jan Zweemer en Danker Jan Oreel uitgenodigd om te signe ren. Dat doen wij andersom ook, als een uitgave deels betrekking heeft op De Bevelanden. De markt is in Zeeland klein voor boeken over regionale onderwerpen, al sta je er soms van te kijken hoe snel je door een oplage heen bent. De Oorlog in Stukken, van Frank de Klerk was in minder dan geen tijd uitverkocht. Ook Zeeland in Strip loopt als een trein. Daarvan zijn 10700 exemplaren over de toon bank gegaan. Ik heb uitgerekend dat dat boek bij een op de tien Zeeuwse gezinnen in de kast staat." De nieuwste uitgave van Het Paard van Troje is De Schoonheid van Stilte langs de Zeeuwse kust. Anthoni: „Hans van der Kam, de maker, had de uitgave helemaal zelf voorbereid. Omdat het zo puntgaaf was, ben ik meteen op de kar gesprongen." Na zeven jaar vond de baas van Het paard van Troje het tijd wor den voor wat fysieke aanpassingen in de zaak. „We verkopen enorm veel wenskaarten en die molens stonden altijd middenin de zaak. Ze zijn hoog, waardoor je weinig overzicht meer had. Nu ze tegen de muur staan, lijkt de zaak veel groter en hebben we meer plaats voor gespecialiseerde tafels." Een grote aanwinst is ook de kast voor stripboeken die Anthoni spe ciaal heeft laten maken. „Je kunt er veel beter in zoeken dat in de oude tijdschiftenkasten en de boe ken raken minder beschadigd." Het Paard van Troje heeft ruimte gemaakt in de win kel door de molentjes met wenskaarten tegen de wanden te zetten. Het scheelt een slok op een borrel, want het zijn er nogal wat. Hoewel er niet gesloopt of gebro ken is, lijkt de winkel wel veel gro ter. De vraag is: hoeveel kaartenmo- lens heeft Het Paard van Troje? Een kwestie van tellen, binnen en buiten. De laatste uitgave van Anthoni Fierloos valt ermee te ver dienen: De Schoonheid van Stilte langs de Zeeuwse Kust van Hans van der Kam. Het is een fotoboek dat de sfeer van de kust in beeld brengt en af en toe een mens. Stuur uw antwoord voor dinsdag naar info@paardvantroje.nl. Jan de Putter uit Zaamslag heeft de prijsvraag van vorige week ge wonnen. Hij herkende het merk van de oude miniatuur-locomo tief, Marklin, en mag 25 euro vrij besteden bij TyreXzuid, trein en toe behoren, in Sas van Gent. Eigenares se Renate van Gulden kreeg 41 reacties, waarvan 28 goede. De 27 die naast De Putter het antwoord juist hadden, krijgen een bon voor 10 procent korting op een aan koop bij TyreXzuid. Hoeveel kaartenmolens staan er binnen en buiten de winkel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87