binnenland 17 Kippenvel in de hitte op Rijnplein Exameneijfers dalen al jaren M arrea A L' Politie verzet zich tegen beeld blunders in zaak-Milly Boele www.marrea.nl ONDERWIJS Te vaak genoegen met 'een zesje' Veruit de beste in reisjes dichtbij donderdag 21 april 2011 'De majesteit heeft zich van tevoren enorm ingeleefd. Ze kende de gezinnen die ze ontmoette, ze kende de verhalen' Waarnemend burgemeester Bas Eenhoorn Zo'n 2500 mensen keken gisteren op een plein in Alphen aan den Rijn naar de herdenkingsdienst. De nabestaanden waardeerden de komst van de koningin. door Annet van Aarsen, Annelies Karman en Hannah Vernooij Het is tijdens de herden king niet alleen stil in Theater Castellum, maar ook op het Rijn plein. Alphen aan den Rijn én Ne derland leven tijdens de herden king mee met de slachtoffers en nabestaanden van het drama. Een oudere man tilt zijn fototoe stel boven zijn hoofd zodra de Vol vo van koningin Beatrix en prins Willem-Alexander het Rijnplein op draait. Hij klikt een paar keer. Ouders met kinderen staan voor aan om een glimp op te vangen. Er zijn opvallend veel jongeren naar de herdenking gekomen. De ene scholier heeft een nog grotere zonnebril op dan de ander. Want net als op de dag van het drama, schijnt de zon vandaag onophou delijk. Zodra de koningin, prins en minis ter-president binnen zijn, keert het publiek zich om. De blik is nu gericht op het grote scherm aan de kant van Grandcafé De Zaak. Waar net de mensen nog met el kaar praatten, is nu iedereen stil. Een mevrouw met zwarte broche in de vorm van een roos, knippert nauwelijks met haar ogen. Baby's die hier en daar wat pruttelen, worden gerustgesteld. Terwijl premier Rutte spreekt over saamhorigheid, neemt een jonge moeder een slokje water. Het is heet op het plein. Voor sommigen iets te. Vier mensen worden door ambu lancepersoneel afgevoerd. Er steekt een briesje op tijdens het nummer Ik kan het niet alleen van zangeres Glennis Grace. Die combi natie zorgt bij menig bezoeker voor kippenvel. Sommigen pinken een traantje weg. Over het scherm schuiven foto's van mensen uit de wijk Ridderveld. Huilend en la chend. Na de dienst stroomt het plein niet gelijk leeg. Bianca Wortman (25) praat met een groepje na. „Ik ben hier om de slachtoffers en nabestaanden te la ten zien dat ik aan hen denk en meeleef" Volgens een toeschou wer is het logisch dat veel mensen op het plein waren. „Als Alphe- naar moet je hier gewoon zijn." Op veel plekken in de stad hangt de vlag halfstok. Koningin Beatrix nam gisteren uit gebreid de tijd om na de herden king van de schietpartij in het win kelcentrum De Ridderhof te spre ken met nabestaanden en met slachtoffers die gewond zijn ge raakt. Die hebben dat gewaardeerd, merkt burgemeester Bas Een hoorn na afloop op. „De majesteit heeft zich van tevoren enorm inge leefd. Ze kende de gezinnen die ze ontmoette, ze kende de verhalen. Voor de slachtoffers zijn de ge sprekken een grote steun bij het verwerken van wat hen is overko men." Het strakke tijdschema loopt flink uit, de koningin en prins Willem- Alexander stapten pas vlak voor twee uur weer het Rijnplein op. Premier Rutte bracht vervolgens nog een bezoek aan winkelcen trum De Ridderhof Hanif Youssef, de broer van de Sy rische Koerd Nadim Youssef die het eerste dodelijke slachtoffer werd van schutter Tristan van der Vlis, beaamt wat burgemeester Eenhoorn zegt. „De koningin was heel aardig en ze steunde ons bij zonder. Ook prins Willem-Alexan der en de premier. Dat deed ons heel erg goed." Ben, de zoon van de 80-jarige Frans Deutekom die overleed bij het schietdrama, vindt de herden king en de ontmoeting met de ko ningin een mooie afsluiting van een bijzonder moeilijke periode: „Ik vond het prettig dat ze erbij was. Ik had het gevoel dat ze er ook echt was, niet alleen maar om dat ze erbij moest zijn. Ze nam de tijd om even met iedereen een praatje te maken en vroeg hoe het met ons ging. Ik heb de dienst thuis nog even teruggekeken. Toen pas zag ik hoe druk het buiten op het Rijnplein was. Het doet me goed om te zien dat er zoveel men sen waren." zie onze website:binnenland Beelden van de herdenkings dienst in Alphen aan den Rijn door Gerard den Elt dordrecht - Het onderzoek naar het handelen van politie en justi tie in de zaak-Milly Boele 'heeft geen enkele consequentie voor wie dan ook'. Korpschef Teun Vis- scher kiest na de verschijning van het rapport over de gang van za ken rond de vermissing van de twaalfjarige Milly Boele de voor waartse verdediging. De kritiek op het korps Zuid-Hol- land-Zuid is onterecht, zo conclu deert hij op basis van het onder zoek. Hij haalt zelfs een strofe uit het rapport aan: „De goede dingen zijn gedaan en veel dingen zijn goed gegaan." Voor Visscher staat vast dat zijn korps geen blaam treft. „Mijn conclusie is dat er goed politiewerk geleverd is." De kritiek vanuit de maatschappij wijst hij nadrukkelijk van de hand. Ruim een jaar na de moord op de scholiere in de Dordtse wijk Ster renburg is op verzoek van politie, justitie en de korpsbeheerder rap port uitgebracht over de aanpak van de zoektocht naar het vermis te meisje. In de analyse van commissievoor zitter Chris Leeuwe, oud-burge meester van Lelystad en Oud-Be- ijerland, is 'op vele onderdelen ade quaat' gehandeld, 'maar niet goed genoeg'. Leeuwe neemt echter af stand van de aan hem toegeschre ven slotsom dat politie en justitie zouden hebben gefaald. „De con clusie van falen kan niet aan ons rapport worden ontleend", meent de onderzoeker. Toch levert hij stevige kritiek op de korpsleiding en op het Open baar Ministerie. 'Te lang' is de ver dwijning van Milly Boele als 'busi ness as usual' beschouwd, zo staat den haag - Leerlingen in het voortgezet onderwijs halen steeds lagere cijfers op hun eindexamen. Vooral voor wiskunde, Neder lands en Engels scoren zij sinds 2006 steeds slechter, blijkt uit het Onderwijsverslag dat de Inspectie van het Onderwijs gisteren presen teerde. Haalde een leerling op het vmbo in 2006 nog een 6,9 op zijn exa men Nederlands, vorig jaar was dat een 6,2. Op het vwo daalde het cijfer van 6,4 naar 6,1. De daling is des te opvallender om dat steeds meer leerlingen met een stoornis of aandoening vanuit het basisonderwijs doorstromen naar het speciaal voortgezet onderwijs. Hadden zij meegedaan met het examen, dan waren de cijfers ver moedelijk nog lager uitgevallen. Volgens de inspectie is hiermee niet gezegd dat leerlingen dommer worden. De daling is mogelijk het gevolg van een afnemende kwali teit van het voortgezet onderwijs, veroorzaakt door een tekort aan leerkrachten voor vooral wiskun de, Nederlands en Engels. 18 pro cent van alle lessen wordt gegeven door docenten die geen lesbe voegdheid hebben en ook niet van plan zijn hun papiertje te halen. Eén op de tien leraren legt de leer stofbovendien niet goed uit en 20 procent gebruikt de lestijd niet effi ciënt. De helft van alle leraren stemt zijn lessen niet goed af op de verschillen tussen leerlingen in de klas. De dalende cijfers baren de inspec tie extra zorgen omdat de examen eisen de komende jaren worden opgeschroefd. Inspecteur-generaal Annette Roeters vindt dat scholen te vaak genoegen nemen met 'mi- nimumcijfers'. De VO-raad, die de middelbare scholen vertegenwoordigt, wijt de dalende cijfers voornamelijk aan een toename van het aantal leerlin gen op havo en vwo. „Er is een gro tere druk op leerlingen een hoger niveau school te proberen. Dat doet een enorm beroep op leer krachten omdat zij moeten inspe len op leerlingen van verschillen de slimheid", aldus voorzitter Sjoerd Slagter. Hij vindt dat docen ten daarom beter moeten worden opgeleid. O zie onze website:binnenland Jaarverslag 2009/2010 van de Inspectie van het Onderwijs in het rapport. Dat mag korpschef Visscher zich aanrekenen. Ook is de commissie verbaasd over de vraag waarom kort na de melding van de verdwijning van het meisje geen woningen van buurmannen zijn bezocht. Immers, in haar laat ste telefoongesprek met haar moe der sprak Milly over 'een buurman met een kat op zijn arm', een dui delijke verdenking. De ouders van de vermoorde Mil ly Boele hebben gemengde gevoe lens over het onderzoeksrapport. De conclusie dat het bij de leiding van politie en justitie heeft ontbro ken aan coördinatie en het snel in zetten van de zwaarste middelen, is voor hen herkenbaar, maar, „ze weten dat de rechercheurs vanaf de eerste dag enorm hun best heb ben gedaan en dat waarderen ze zeer", aldus hun raadsman Frank van Ardenne. fcZOMERZON OPTERSCHELLING 3 dagen zicht op zee bij WestCord Hotel Schylge! Terschelling is ieder seizoen geweldig. Geniet van de zon, de duinen, het wad, lekker geurende dennenbossen, natuurgebied de Boschplaat en gezonde zilte zeelucht. Wij hebben het mooiste hotel van Terschelling voor u uitgezocht, WestCord Hotel Schylge in West-Terschelling. Dankzij de centrale ligging bent u zo in het dorp met z'n gezellige cafeetjes, ten-assen en vele winkels. Kom prachtig Terschelling ontdekken. Arrangement: 2 x overnachting in een kamer met zeezicht! 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner 1 dag fietshuur 1 x saunagebruik Voordeelbonnenboekje 20% korting op de overtocht bij Rederij Doeksen (voorwaarden: www.marrea.nl) Van 229,00 voor 139,00 in mei en juni, m.u.v. 17 t/m 25 juni 149,00 m juli 2011 Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting a 0,85 p.p.p.n. Toeslag op vrijdag en zaterdagnacht, meivakantie, zomervakantie (vanaf 16 juli) en feestdagen 10,- p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 35,- p.n. Reserveringskosten: 750 per boeking. WestCord Hotel Schylge ligt prachtig aan de natuurlijk baai van West- Terschelling. Vanuit uw luxe zeezichtkamer heeft u een schitterend uitzicht op de levendige haven en de imponerende Waddenzee. Er zijn 2 restaurants, een binnenzwembad met kinderbad, sauna,Turks stoombad, solarium en schoon heidssalon en een gezellige bar met bowlingbaan én poolbiljart. Boeken via www.marrea.nlAA/EG022 boek online of bel 0571 27 77 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7