261 zeeland Bestuur van dorpshuizen is woedend Museum Goemanszorg Weg voor zorgresidence bij Kamperland is vrij Stormvloed Festival op strand bij Vrouwenpolder wordt familiefeest TOEKOMSTVISIE 'Gemeente, informeer ons!' Paasactiviteiten in Kerkwerve donderdag 21 april 2011 door Ton van den Nouweland zierikzee - „Zijn we net bezig aan een positieve ontwikkeling, moe ten we in de krant lezen dat B en W het op termijn nodig vinden dorpshuizen te sluiten." Voorzitter Dick Kooman van de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen is woedend op het gemeentebe stuur. „Wij zijn hier niet blij mee", ver volgt Kooman met gevoel voor un derstatement. „Dit veroorzaakt on rust onder de beheerders. Die laat ik nu per e-mail weten dat de stichting als doel heeft tot in leng te van jaren voor elke woonkern een dorpshuis te behouden." Gisteren berichtte de PZC over de toekomstvisie tot 2040 van het ge meentebestuur. Dat vreest de voor zieningen op Schouwen-Duive- land vanwege krimp van de bevol king niet langer te kunnen handha ven. Het eiland zal het dan met minder dorpshuizen, basisscholen en bibliotheken moeten doen. Kooman heeft zich ook geërgerd aan burgemeester Gerard Rabelink die zaterdag in de Volkskrant zei dat er satellietkernen moeten wor den gevormd, waar de voorzienin gen worden geconcentreerd. „We kamperland - Aan de Schotsman- weg naast recreatiepark Ruiter- plaat bij Kamperland mag een zorgresidence komen. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. Daarmee is de weg vrij voor het initiatief van Hedwig Smits voor een luxe complex voor zorgbehoe vende senioren, bestaande uit drie appartementsgebouwen met in to taal twaalf woningen. Vier Duitse eigenaren van vakan tiehuizen aan de rand van Ruiter- plaat wilden de bouw tegenhou den, omdat het in hun ogen strij dig is met het omgevingsplan Zee- MEEST CELEZEN -Protesten tegen windpark Zierikzee -Watertoerisme van levensbelang -Herinrichting Bruinisse (foto) TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto land en de behoefte niet is aange toond. Bovendien vrezen zij voor hun uitzicht. „In de winter zijn de eigenaren niet in hun vakantiewo ningen en in de zomer zitten de bomen in het blad, waardoor de re sidence niet te zien is", zei een woordvoerder van de gemeente Noord-Beveland in februari tij dens de zitting bij de Raad van Sta te. Hij voerde ook aan dat de va kantiehuizen op grote afstand van het geplande complex staan. De Raad van State is het daar mee eens en verklaarde het beroep van de tegenstanders ongegrond. kerkwerve - Bij recreatieboerderij Van Langeraad zijn zaterdag ver schillende paasactiviteiten. Vanaf 11.00 uur is er voor de kinderen paasbrood bakken boven een hout vuur en daarna een speurtocht in het bos waarbij prijsjes te verdie nen zijn. Entree 2,50. Om 10.00 uur start de kofferbak- verkoop op het terrein van de boerderij. De kofferbakverkoop is alleen voor niet-commerciële ver koop en deelname vanaf 10.00 eu ro, afhankelijk van de auto. door Piet Kleemans kunnen niet overal een biblio theek en een dorpshuis of lagere school handhaven", aldus Rabe link. „Gemeente, informeer ons!" rea geert Kooman, die steeds meer dorpshuizen onder de stichtings- vlag krijgt en afspraken weet te maken met de beheerders. „We zijn net bezig aan een positieve ontwikkeling. Iedereen gaat er voor en dan word je op deze ma nier monddood gemaakt." Ter illustratie van Koomans be toog verspreidde de stichting Dorps- en Gemeenschapshuizen gistermiddag een persbericht, waarin melding wordt gemaakt van een flinke toename van het ge bruik. In 2009 werden 2304 ver huurde dagdelen geregistreerd. In 2010 was dat aantal gestegen tot 2035; een toename van 32 procent. Vorig jaar kwamen de dorpshui zen van Burgh-Haamstede, Ooster- land en Serooskerke onder de vlag van de stichting. Zij verhuurden sa men 1160 dagdelen. Door deze stij ging, namen de inkomsten toe. Die gingen van 68.783 euro in 2009 naar 81.758 euro vorig jaar. „Wij gaan de promotie actief ter hand nemen en blijven ijveren om de dorpshuizen in de kernen te be houden", meldt de stichting. Nieuwe exposities, nieu we routing en een gla zen pui achter de men deuren om Goemans zorg als het ware open te breken en een ruimtelijk effect te geven. Er zijn plannen te over om het Streek- en Landbouwmuseum in Dreischor museum springlevend te houden. Moet ook volgens museumvoorzit ter Ria Geluk. „Het is een mooi museum op een prachtige locatie, maar je moet altijd kritisch blijven kijken." Eén succesje is in ieder ge val al binnen met het binnenhalen van het predikaat 'fietscafé'. „We zijn nu onderdeel van de fiets- knooppuntenroute en ik denk dat ons dat wel extra aanloop ople vert", aldus Geluk. Zij is echter niet van plan het daar bij te laten. „We willen ook meer aan educatie op scholen doen én het museum voor kinderen aan trekkelijker maken. We hebben nu een wisseltentoonstelling over koeien en de melkveehouderij. Dat past heel goed bij de vaste ex positie en het is de bedoeling dat er straks een 'koe' komt die kinde ren kunnen melken. Ik zou zelf graag nog wat levende have erbij willen, maar of dat lukt durf ik nog niet te zeggen." De expositie 'koeien' schetst in beeld en geluid de historie van de melkveehouderij op Schouwen- Duiveland. Daarbij zijn unieke stukken uit de museumcollectie en van particulieren gebruikt, va riërend van melkkrukje tot am bachtelijke machines. De museale voorwerpen worden gecombi neerd met koeien-aquarellen van kunstenaar Pim van der Wel uit Burgh-Haamstede. In ieder geval elk jaar een andere wisselexpositie is een must vol gens Geluk en zij ziet daar tal van mogelijkheden voor. „Je kunt den ken aan klederdrachten, maar bij voorbeeld ook aan een expositie over de wagenmakerij of - ik noem maar wat - de eerste mecha nisatie in de landbouw." In de toekomst wil Geluk probe ren ook de tuin bij het museum beter uit te nutten dan tot nu toe gebeurt. Vlas speelt een belangrij ke rol in Dreischor en in het mu seum. „Ik wil graag vlas en ook meekrab nog nadrukkelijker onder de aandacht brengen." Goemanszorg-vrijwilliger Anton van den Hoek legt Isabeau uit hoe vroeger Ook de routing naar en binnen het museum wordt aangepast als het aan Geluk ligt. „Er zijn wel richtingbordjes die naar musea ver wijzen, maar er is geen eenheid en die moet er wel komen. Aan aanpassen van de routing bin nen het museum wordt ook ge werkt. „We willen zoveel mogelijk een centrale ingang van het mu seum. Nu zie je vaak nog dat men sen vanaf het parkeerterrein eerst de tuin inlopen en ik wil dat ze via het museum de tuin inlopen." Ook op het verlanglijstje van Ge luk staat het creëren van een ruim te waar mensen kunnen snuffelen in archiefstukken, boeken en na slagwerken. „Er is genoeg materi aal, we kunnen het nu alleen nog nergens kwijt." Geluk zoekt nadrukkelijk de ver binding tussen Goemanszorg ener zijds en de aangrenzende Pasveer- sloot en het dorp Dreischor ander zijds. „Je zou kunnen denken aan een soort Dreischor-arrangemen- ten Een soort route langs mu seum, Pasveersloot, het dorp en de kerk met de praalgraven van door Annemarie Zevenbergen vrouwenpolder - Het eerste Stormvloed Festival, op 9 juli bij Vrouwenpolder, moet een groot fa miliefeest op het strand worden. Met een hele rij Nederlandse ar tiesten. Van Gerard loling en Jan Smit tot Dean Saunders en Edsilia Rombley. Gistermiddag werd het program ma gepresenteerd in strandpavil joen Breezand. Want vóór dat pa viljoen, op het Breezandstrand, moet alles gaan gebeuren. Met 10.000 kaarten in de aanbieding ge ven de organisatoren aan dat ze het grootscheeps willen aanpak ken. Camerabeveiliging op het fes tival, gratis bussen vanaf twee par keerterreinen en opruimploegen tijdens en na het festival moeten duidelijk maken dat het een gezel lig familiefeest moet worden én blijven. Radio 100% NL is ook bij de organisatie betrokken, vertelde Marina van de Giessen, de initia tiefneemster van het Stormvloed Festival. „Onze insteek is om er een jaarlijks festival van te maken. Het wordt nu opgehangen aan het 25-jarig jubileum van de storm vloedkering. Vandaar dat we die term Stormvloed in de naam van het festival hebben. Maar dan in de positieve betekenis; het tegen houden van water. We willen met dit festival niet alleen Zeeland en Vrouwenpolder op de kaart zet ten, maar ook laten zien wat een groot goed het is dat we op deze manier op het strand kunnen zit ten zonder natte voeten te krijgen. Hoe belangrijk het is dat we daar dagelijks van kunnen genieten. We doen dit op een vrolijke, en ik hoop zonnige, manier met een re laxed festival voor jong en oud." Er worden twee parkeerterreinen opengesteld, bij de Schotsman en Neeltje Jans. Vandaar af rijden gra tis bussen naar het festivalterrein. www.stormvloedfestival.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58