'Wie Keniaanse jeugd helpt, geeft het 261 zeeland Stichting zet zich al jaren in voor Kenianen i ONTWIKKELINGSWERK Micaëla en Dirk van Bunder gaan voor anderhalfjaar naar Kenia om projecten op te zetten voor Lezing over reis door Uganda almanak Toverwoord- Heidepoort met schoolvoetbal 'onoverwinnelijk' donderdag 21 april 2011 door Sheila van Doorsselaer Wie van hen bei den het eerst de stille wens een stem gaf, weten Micaëla en Dirk van Bunder niet meer. Een verhui zing naar Kenia, om daar het werk van hun hulpstichting Buru Nyak- were Nederland te coördineren en nieuwe projecten op te zetten, leek gewoon een logische beslis sing. Inmiddels hebben ze huis en haard in Hulst verlaten, voor in ie der geval anderhalfjaar. Dirk (42) en Micaëla (39) van Bun der zijn oprichters en het gezicht van de Stichting Buru Nyakwere Nederland (SBNN). Ze stoppen er bijna al hun tijd in, naast hun drukke banen bij de gemeente Hulst. Micaëla werkt daar nu 19,5 jaar; begonnen als administratief medewerkster op de afdeling ge meentewerker en onder de vleu gels van wijlen haar leermeester Niek Hollaardt uitgegroeid tot dé communicatieadviseur van de ge meente Hulst. Dirk werkt sinds 2002 binnen de muren van het Hulster stadhuis; de academicus begon als coördina tor economische zaken en acquisi tie en werd in 2003 benoemd tot de eerste raadsgriffier. Het stel heeft nu achttien maanden onbe taald verlof opgenomen. Deze tijd zullen ze in Kenia doorbrengen. En daarna? Wie weet... De fascinatie voor Kenia en de be gaanheid met het lot van het Keni aanse volk begon een jaar of acht geleden. In zijn vorige baan bij de Gentse universiteit had Dirk een collega, een uitwisselingsstudent van de Universiteit van Nairobi. Dirk nodigde hem uit in Hulst en De doorgaans gereserveerde Dirk kan gloedvol vertellen over het land aan het Victoriameer dat hem zo trekt. „Het is het klimaat, de sfeer, de mensen, de mentali teit, de geur. Die geur van Kenia, je ruikt het als je uit de slurf van het vliegtuig stapt. Bijna niet uit te leggen, maar fascinerend." Het stel werd getroffen door de zeer armoedige leefomstandighe den in het Nyakach district. De koffer werd als het ware leegge schonken aan de bevolking, maar wat restte was een onbevredigend 'Die geur van Kenia, je ruikt het als je uit het vliegtuig stapt. Fascinerend.' Dirk van Bunder de student op zijn beurt nodigde de Van Bunders uit in zijn geboor testreek; Nyakwere in Kenia. Het stel ging, zag, werd geraakt. Vanaf toen had Kenia een speciaal plekje in hun hart. Micaëla: „Wij zagen het echte Ke nia, niet het Kenia dat toeristen zien. Wij zagen het echte leven, ar moede, aids, maar zagen ook hoe trots de mensen zijn. Al wonen ze in een lemen hutje, ze komen er uit met een plooi in hun broek. Ke nia deed wat met ons." gevoel, maar ook een gevoel dat, zelfs met geringe middelen, zij hier echt een verschil konden ma ken in het leven van de Kenianen. Een jaar later was SBNN opge richt. Structurele hulp kwam op gang, de bevolking van de gemeen te Hulst en omarmde de stichting, sponsoracties brachten geld op, schooltjes werden geadopteerd, aidspreventieprojecten gestart, Dirk en Micaëla boekten elke gele genheid die ze hadden (en als ambtenaren heb je nu eenmaal be- hoorlijk wat vakantiedagen) een reis naar Kenia, sleepten dozen en zakken vol schoolspullen, lesmate riaal, noem maar op met zich mee. Wat begon met twee scho len, is nu uitgegroeid tot 28 scho len die hulp krijgen van SBNN. Micaëla: „Wij zorgen voor school- meubilair, lesmateriaal, gebouwen, sanitair. In 2003 is het lesgeld in Kenia afgeschaft, dus in principe kunnen alle kinderen naar school, wij willen er nu ook zorg voor dra gen dat ze ook gaan." Dirk: „Want help je de Keniaanse kinderen, dan help je hele volgende genera ties, je geeft het land toekomst." Vanuit hun appartementje in Kisu- mu, de derde stad van Kenia, gaan Micaëla en Dirk de lopende projec ten van SBNN coördineren en nieuwe opstarten. Per minibus rei zen ze dagelijks de anderhalf uur van Kisumu naar het Nyakach dis trict. De focus komt te liggen op het verhogen van de kwaliteit van onderwijs en ook worden de ko mende drie maanden wekelijks sporttoernooien gehouden, waar bij de bezoekers zich kunnen laten testen op aids. En na die 18 maan den? Micaëla: „Misschien komen we terug. Misschien blijven we. Al le opties liggen open." SBNN-grondleggers Dirk en Micaëla van Bunder, gaan ontwikkelingswerk voortzetten in Kenia. foto Camile Schelstraete HULST - De Stichting Buru Nyak were Nederland (SBNN) is 18 mei 2004 opgericht door Micaëla en Dirk van Bunder. Er zijn acht be stuursleden en zo'n twintig vrijwil ligers betrokken bij SBNN Kenia is een van de armste landen ter wereld. Meer dan de helft van de bevolking leeft van nog geen eu ro per dag. Bijna de helft van de kinderen maakt de lagere school niet af en ruim de helft van de be volking heeft niet de beschikking over schoon drinkwater. Daar naast is ongeveer vijftien procent van de inwoners HIV-positief SBNN beoogt in het Nyakach dis trict werkzaam te zijn in het alge meen maatschappelijk belang. Ge tracht wordt dit doel te bereiken door bijdragen te leveren in de ont wikkeling van volksgezondheid en het welzijn van mensen, onder steunen en bevorderen van sociale en charitatieve projecten en onder wijs. Te denken valt aan het schen ken van lesmaterialen aan scholen, inmiddels zijn het er 28. Het verbe teren van de kwaliteit van onder wijs is nu een prioriteit, evenals het betrekken van de ouders bij de school en het onderwijs van hun kinderen. Ook werkt SBNN aan het verbeteren van de sanitaire voorzieningen en aan aidsvoorlich- ting. Door toedoen van SBNN zijn er in het lokale ziekenhuis nu aids- remmers te krijgen. SBNN is naast de financiële midde len die voorvloeien uit acties die ze zelf organiseert, zoals boeken markten en kaartenacties, afhanke lijk van donaties, schenkingen, sponsorgelden en subsidies van derden. www.sbnn.nl SINT-JANSTEEN - Rudy Neefs komt morgen in de ouderensoos van de Warande aan de Wilhelminastraat in Sint-Jansteen vertellen over de reis die hij met zijn vrouw maakte door Uganda. Hij doet dat op uit nodiging van de stichting Welzijn Hulst. Iedereen is van harte wel kom. De lezing begint om 14.30 uur. De toegang is gratis. Tip? redactie@pzc.nl De Middelburgse kinderen waren goed opgevoed. Ze spraken altijd net jes met twee woorden en gebruikten 'alsjeblieft' en 'dankjewel' als ze er gens om vroegen of voor bedankten. Hun moeder was er trots op dat haar strategie met het 'toverwoord' zijn vruchten had afgeworpen. Wanneer een gezinslid geen alsje blieft zei als diegene vroeg om iets te doen, riep zij: toverwoord! De kinde ren waren het na al die jaren ge wend. De man des huizes was echter niet op de hoogte van deze strategie. Toen hij nietsvermoedend om de pot pindakaas vroeg en geen alsjeblieft zei, riep heel het gezin in koor. 'Eerst het toverwoord.' Waarop hij onwe tend zei: 'Hokus pokusV KLOOSTERZANDE - Basisschool Hei depoort uit Heikant kwam giste ren als grote triomfator uit de re gionale finale wedstrijden school voetbal voor zeventallen, bij zowel de meisjes als de jongens. De meis jes maakten korte metten met Ter Duinen (Kloosterzande), De Werf (Philippine) en Gasper van der Heyden (Axel), goed voor 8-0. De jongens gunden alleen Ter Doest uit Graauw een punt. De Moer- schans (Hulst) en Gasper van der Heyden (Axel) moesten er wel aan geloven. De Zeeuwse finale voor meisjes is 18 mei in Middelburg. De jongens komen die dag in Hein- kenszand binnen de lijnen. Meidenteam van de Heidepoort uit Heikant (in blauwe shirts) in actie te gen de ploeg van De Werf uit Philippine. foto Mark Neelemans Een typisch dorpje in het standaard laag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46