- 80 bij kerncentra e flink sterker Hoezo niet meer veilig genoeg: Crisis om nieuwe directeur Jeugdzorg zeeland 13 Cursus voor Echte Mannen Dijkbewaking Dijkgraaf Toine Poppelaars commentaar donderdag 21 april 2011 meter dijk bij de kerncentrale Bors- sele voldoet niet aan de normen en moet worden verbeterd. 'Na volgend jaar ligt hier het best beveiligde stukje grondgebied van Nederland achter een primaire zeewering' www.pzc.nl/video De dijk bij de kerncentrale Borssele krijgt een kloeke steenbekleding. foto Lex de Meester Het wordt het best be veiligde stukje zee wering van Neder land, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. Maar hoe kan het dat een dijk die vijfjaar geleden nog door de keu ring kwam, nu ineens niet meer aan de eisen voldoet? Waterschap Scheldestromen be heert 491 kilometer primaire zee wering. Bij de vijfjaarlijkse water- keringstoets kijkt het onder ande re naar de hoogte, de stabiliteit, de dijkbekleding en de vooroevers. Het waterschap meet en toetst. Maar de normen waaraan dijken moeten voldoen worden door het Rijk vastgesteld, vertelt Karin van Rooijen van het ministerie van In frastructuur en Milieu. De eisen verschillen per regio. „In het rivie rengebied bijvoorbeeld liggen de normen lager. Hoge waterstanden in rivieren zie je eerder aankomen. Daardoor is er meer tijd om in nood een gebied te evacueren. Langs de kust zijn de normen juist hoger. In de Randstad worden de hoogste eisen aan zeedijken ge steld. Een overstroming kan daar enorm veel (economische) schade aanrichten." Waarom de dijk die de kerncentrale beschermt op dit moment niet aan de allerhoogste normen voldoet, heeft Van Rooi jen niet paraat. Wel weet ze dat de veiligheidseisen steeds worden bij gesteld aan de hand van de laatste kennis. „Hydraulische voorwaar den bepalen hoe streng de nor men zijn. Doordat we meer weten over golfslag en over hoe dijken zich onder bepaalde omstandighe den gedragen, kan het zijn dat dij ken die eerst voldeden, ineens niet meer aan de normen voldoen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De provincie heeft de raad van toezicht van bureau Jeugdzorg Zeeland op non-actief gesteld. Voorzitter Arnold Smeels is op staande voet ontslagen, de an dere leden zijn geschorst en heb ben vervolgens hun ontslag inge diend. Aanleiding voor de crisis is een conflict- over de benoeming van een nieuwe directeur. Leden van de raad van toezicht willen geen commentaar geven. „In het belang van de jeugdzorg", zegt Smeels, die in Zeeland be kend is omdat hij tot 1999 korps chefbij de Zeeuwse politie was. Vorige week hebben tien mana gers het vertrouwen opgezegd in de raad van toezicht. Aanleiding daarvoor was de voordracht van een kandidaat voor de functie van directeur. Volgens provinciebe stuurder George van Heukelom (SGP) heeft de raad van toezicht zich bij die voordracht niet aan de afspraken gehouden: er is slechts één kandidaat geselecteerd en de ondernemingsraad en cliënten raad zijn niet om advies gevraagd. „De hele toko is verdeeld", zegt Van Heukelom. „En dat kan ik niet hebben. Ik heb een gesprek ge voerd met de voorzitter van de raad van toezicht; die zei dat het een zootje is bij jeugdzorg. Toen heb ik gezegd: 'dan is het vertrou wen zo ver weg, dan kunt u beter gaan." De vorige directeur van jeugdzorg, Ferry van de Brüle, is eind 2010 vertrokken. Volgens de cliëntenraad lag aan dat vertrek geen conflict ten grondslag. Sinds vorige maand is Loek Schip per, een (oud-) ambtenaar van de provincie, waarnemend directeur bij Jeugdzorg. Volgens Van Heukel om is Schipper voor die functie ge vraagd door de raad van toezicht. Schipper is niet degene die door de raad van toezicht naar voren is geschoven als kandidaat, zegt Van Heukelom. Die ontkent ook dat Schipper de gedroomde kandidaat van de provincie was. „Het gaat mij niet om Schipper, maar om de procedure. Er zijn afspraken ge maakt, en die zijn met voeten ge treden." Volgens van Heukelom hadden twee van de zeven leden van de raad van toezicht nooit benoemd mogen worden, omdat ze functies hadden die in strijd zijn met het werk als toezichthouder. Hij beves tigt dat het in ieder geval gaat om Martin Schoolmeester, die bij zorg verzekeraar CZ werkt. Een nieuwe raad van toezicht moet nu opnieuw op zoek naar een nieuwe directeur. De raad van toezicht controleert de gang van zaken bij bureau Jeugdzorg. De raad is bevoegd om bestuursleden te benoemen of te ontslaan. De provincie kan de raad van toezicht schorsen of ontslaan als de uitvoe ring van de taken van bureau Jeugdzorg in gevaar komen. Met kernenergie kun je niet voorzichtig genoeg zijn. Maar welk stukje dijk in Nederland blijkt relatief zwak? Uitgerekend het deel pal voor de kerncentrale Borssele. Het waterschap Scheldestromen en het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu trekken de porte monnee om de dijk te verbete ren. Ze maken meteen een inhaal slag. Voor Borssele zal de hoge veiligheidseis gelden, die voor andere 'belangrijke' gebieden wordt toegepast. Met de zomer op komst en dus weinig kans op zware storm lijkt er geen acuut gevaar. Maar het is wel tamelijk verontrus tend dat de zeewering van dit gebied zo weinig aandacht heeft gekregen. De Tweede Kamer, die zich van daag buigt over de plannen voor meer centrales in Zeeland, heeft werk te doen. Nederland is duidelijk niet scherp genoeg op alle veiligheidsaspecten van kernenergie. Dit moet snel ver anderen. KLOETINGE - Emergis gaat voor so ciaal kwetsbare mannen het pro ject Echte Mannen opzetten. Doel is te voorkomen dat deze mannen in een sociaal isolement komen (of hen daaruit te halen) en gevoe lens van eenzaamheid te vermin deren. Het project is mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van 50.000 euro van het Oranjefonds, voor de loop van twee jaar. Het project richt zich op mannen met weinig sociale contacten die moeite hebben om hun dag te structureren. Dat maakt het ook moeilijk betaald werk te vinden. Ze voelen zich kwetsbaar en lopen tegen taboes en 'mannencoderin- gen' op. Een man, is de heersende mening, heeft een betaalde baan, verdient de kost voor zichzelf en voor degenen die afhankelijk van hem zijn, probeert beter, sneller, efficiënter en sterker te zijn dan an dere mannen en is zelfstandig en onafhankelijk. Een echte man heeft geen hulp nodig. Maar is dat ook zo? Deelnemers aan het project praten over rolpatronen en hoe je ook an ders tegen zaken aan kunt kijken. De leerwerkbedrijven bieden hen cursussen aan die aansluiten bij de mannelijke belevingswereld, zoals tuinonderhoud, budgetteren, hout bewerking en computercursus. Ook kunnen ze deelnemen aan het gewone aanbod van de leer werkbedrijven. Van daaruit kan worden toegewerkt naar betaald werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3