Constandse geniet van rust in Zeeland 341 sport OUD-OLYMPIËR De in Kamperland woonachtige Frank Constandse volleybalde jaren op het hoogste niveau. In 1964 nam hij met Oranje deel aan de Spelen. Blangé is het achterneefje van Constandse Van der Meet geeft op met schouderblessure 's Lands Welvaren 1 speelt zich veilig Nederlandse goals in Londense derby donderdag 21 april 2011 w „Hij kwam op zijn zeventiende bij Starlift, ik heb hem twee jaar meegemaakt. Hij deed constant de verkeerde dingen. Springen kon hij echt niet, maar zijn techniek was prachtig. Dat zal er al jong in. Hij wilde constant aanvallen, maar hij hebben hem gepusht tot spelverdeler. Na het olympisch zilver in 1992 ging hij in Italië spelen. Hij en andere toppers hebben in Italië de basis gelegd voor het goud van 1996." door llja Hilhorst KAMPERLAND - Oud-topvolleybal- ler Frank Constandse hield ervan om zijn tegenstanders en scheids rechters op te naaien. Zijn fanatis me bracht hem ver. De 65-jarige Voorburger maakte een turbulen te carrière mee in de begindagen van het volleybal, met als diepte punt het weigeren van het Neder lands team om naar de Olympi sche Spelen van 1968 in Mexico te gaan. „België is toen in plaats van Nederland gegaan. Dat geloof je toch niet!" De 1,92 meter lange Constandse, die tegenwoordig in Kamperland woont, geldt als één van de pio niers van het Nederlandse volley bal. In 1958 begon hij met het be oefenen van de sport, op twaalfja rige leeftijd. Aanvankelijk combi neerde hij dat met zijn eerste lief de, judo. Ontspannen vertelt hij over zijn jeugd: „Toevallig was mijn judotrainer ook mijn volley baltrainer. Coach Hoogerwaard heeft me overgehaald om het op volleybal te gooien. Hij zei: 'Kijk naar Anton Geesink, zijn zwaarte punt ligt veel lager. Door je lange benen kan je beter gaan volleybal len'. En zo gebeurde het. Ik zat in een jeugdteam, en een aantal van ons deed het heel gbed. Al vrij snel mocht ik naar DES, toen al een topclub." Hij zou zijn hele carrière bij DES, wat later Blokkeer en nog later Starlift werd, blijven. Constandse werd een aantal keer kampioen van Nederland en hij kwam al op zijn zeventiende bij het Neder lands team. In 1964 maakte hij deel uit van de Nederlandse selec tie die naar de Olympische Spe len in Tokio ging. „Er mochten al leen amateurs meedoen, dus we moesten het doen met twee dol lar zakgeld per dag. We konden door de Koude Oorlog niet over Rusland vliegen, dus vlogen we via Alaska naar Japan. Een reis van ongeveer 24 uur." Nederland werd daar achtste van de tien deel nemende landen. Ook in 1968 plaatste Constandse zich met het Nederlands team te plaatsen voor de Spelen. De bond urr BILJART Driebanden. Tweede 'divisie. Team Rasen- berg-'s Lands Welvaren 1 2-6: Hans Frijters - Luc Peeters 40-36, 47; Michel Christiaanen - Ronny van Geyt 36-40, 53; Charles Mekes - Ri- nus Pankow 18-35, 40; Hans Snijders - Jaap Ha- meling 29-35, 38. Driebanden. Vierde divisie. Wellse Vaert 3 - De Heerenstraat 2-6: Jan Versprille - André Ka- relse 19-30, 56; Ryan de Heer - Jan Westdorp 18-25, 49; Ruud Koolhoven - Alfred v.d. Dries 24-25, 68; Florence van Yperen - Rinus Rijk 20-18, 68. Driebanden^Vierde divisie, 's Lands Welva ren 2 - 's Lands Welvaren 3 6-2: Nico Peet ers-André Schouwenaar 30-23, 70; Piet van Es sen - Sylvia Eckel 25-18, 44; Kees Verbeek - Wïm Walraven 17-25, 51; Peter Raas - Rinus Verbeek 20-19,42. Driebanden. Gust Boonen toernooi. Kwartfi nales. Gerrit van Garsel - Iman Wesdorp 3-2; Willy Verbeek - Joop de Fouw 3-1; Frans Cob- ben - Johan Geldof 3-0; Piet de Wit - Nico van de Graaf 3-0. besloot nog voor het toernooi van trainer te wisselen. Dat viel niet goed bij de spelers en die dreigden met een boycot. Con standse: „De trainer die eruit werd gegooid was tegelijk ook trai ner van Blokkeer. Vijf spelers van die club verklaarden zich solidair, waaronder ik. Wij waren toevallig de beste spelers. Het tweede garni tuur was niet goed genoeg, dat wist de bond maar al te goed. Ze wilden niet toegeven en dus trok Nederland zich terug. Wat een de bacle! België naar Mexico in plaats van ons." Blokkeer was inmiddels zo goed geworden dat de club naar de Eu ropa Cup mocht. Maar er was geen geld. Constandse kon er wel om lachen: „Op een gegeven mo ment stonden we balpennen te verkopen om de reis te bekosti gen, haha. Toen de club Starlift werd in 1970 kregen we een spon sor: Pall Mali. Een sigaretten merk, bijna niet voor te stellen. Later kregen we nog Mars en een orgelmerk. Die sponsors zorgden voor nieuwe mogelijkheden, er was ineens een prachtige bus. We hoefden dus niet meer met eigen auto's te rijden naar uitwedstrij den. De sport beoefenen kostte in ieder geval geen geld meer. Toen betaalden we nog gewoon contri butie." De laatste twaalf jaar van zijn carrière speelde Constandse gere geld Europees, maar ging hij niet meer naar de Spelen. Het zou bij dat ene magische toernooi in To kio blijven. In 1972 was Neder land nog dichtbij. Naar eigen zeg gen speelde hij toen zijn beste wedstrijd uit zijn loopbaan: „Tij dens een kwalificatietoernooi in Frankrijk moesten we bij de eer ste twee eindigen. We wonnen een wedstrijd van het organise rende land met 3-2. Ik deed het die wedstrijd zowat in mijn een tje. Dat was absoluut mijn beste wedstrijd. We werden helaas der de." In 1984 stopte Constandse met volleyballen. Hij trainde nog twee jaar een jeugdteam van Starlift, maar vond het toen 'genoeg ge weest.' „Ik stopte na een wed strijd tegen Martinus. Zij hadden Driebanden. Teamcompetitie. B1. WBV-LBV 28-32; LBV-WBV 25-29. Eindstand 57-57. WBC naar gewestelijk kampioenschap op basis van percenten, 91.7-87.3. SCHIETINGEN Ellewoutsdijk. 1e hoofvogel: M.Eestermans (Oudelande), 2e hoofdvogel en 2e kal J.Boon- man (Ovezande), 1e zijvogel W.Voet (Heinkens- zand), 2e zijvogel M.Goeree (Driewegen), 3e zij vogel en 4e kal P.Flipse (Terneuzen) 4e zijvogel J.Harinck (Yerseke) 5e zijvogel E.Maat (Elle woutsdijk) 1e kal J.Rentmeester (Roosendaal), 3e kal J.de Jonge (Heinkenszand) 5e kal C.Boon- man fs-Heerenhoek). WIELRENNEN Hoei. Waalse Pijl. 1. Gilbert (Bel) 201 km in 4.54.57, 2. Rodriguez (Spa) 0.03, 3. Samuel Sanchez (Spa) 0.05, 4. Vinokoerov (Kaz) 0.06, 5. Anton (Spa), 6. Vanendert (Bel), 7. Frank Schleck (Lux), 8. Moreno (Spa) 0.09, 9. Le Me- vel (Fra) 0.12, 10. Martens (Dui), 11. Contador (Spa) 0.15, 14. Gesink 0.20, 48. Hoogerland 0.54. TESSEN D ERLO Tennisster Angelique van der Meet uit 's-Heer Abtskerke heeft giste ren moeten opgeven tijdens de tweede ronde van het 25.000 dollar- toernooi in het Tessenderlo. Bij de twintigjarige Bevelandse speelde haar schouderblessure weer op in het duel met landgenote Kiki Ber- tens. Die leidde op dat moment 6-4 en 3-2. De Zeeuwse sportvrouw van 2010 had eerder dit jaar ook al last van de kwetsuur. Ze haalde toen onder meer een streep door deelname aan twee toernooien in de Verenig de Staten. ZUNDERT De driebanders van 's Lands welva ren 1 wonnen in de tweede divisie met 2-6 bij Team Rasenberg in Zun- dert. Dankzij deze overwinning speleden de Bevelanders zich vei- lig- De Bevelanders lijken het beste voor het laatst te hebben bewaard. Nu de nood aan de man kwam, werd met ruime cijfers gewonnen van de nummer vijf. Het team moyenne was 0.820 en daarmee het op één na beste van het hele sei zoen. Jaap Hameling was de 'man van de wedstrijd' met 0,925 gemid deld. LONDEN Arsenal heeft gisteren in de kam- pioensstrijd in Engeland twee pun ten laten liggen tegen Tottenham Hotspur. De Londense derby ein digde in 3-3. Arsenal staat nu zeven punten achter op koploper Man chester United. Die ploeg heeft wel één duel meer gespeeld. Robin van Persie scoorde één keer voor Arsenal. Vlak voor rust maak te hij de 1-3. Rafael van der Vaart nam bij de Spurs twee treffers voor zijn rekening. Hij zorgde in de ze vende minuut voor de 1-1 en scoor de in de zeventigste minuut vanaf de strafschopstip de 3-3. De Nederlandse ploeg werd vlak voor de Olympische Spelen van 1964 aan de pers gepresenteerd. Frank Constand se staat op de bovenste rij tweede van rechts, met nummer 12. Links van hem bondscoach Henk Blok. foto ANP een professioneel team opgezet en de andere teams, allen be staand uit semiprofs, hadden geen kans meer. Toen ik geen eer lijke kans meer kon krijgen ben ik gestopt." Inmiddels woonden hij en zijn vrouw al jaren in Zeeland. De kin deren zijn al lang uit huis vertrok ken. „Eerst hadden we alleen een plekje op de camping omdat we van surfen hielden, later kochten we een vakantiehuis in Kamper land. Dat hebben we uitgebouwd en daar wonen we nu nog steeds. Het is hier heerlijk rustig, daar ge nieten we van." De kleindochter van Constandse is ook begonnen met volleybal. Of zij net zo'n grootse carrière krijgt als haar beroemde opa? „Wie weet." Frank Constandse, thuis in Kamperland. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34