Aan duiken valt te verdienen zeeland 31 Tweede Kamer wil geen 'tekentafelnatuur' meer Overvallers worden op [huid gezeten Roosendaal Rucphensebaan 24A (0165) 528305 www.outdoor.or0 donderdag 21 april 2011 bezuinigen op natuur is dispropor tioneel. Ga flexibel om met de einddatum van 2018." „Waarvoor wil de staatssecretaris verantwoordelijk zijn?", vroeg Es ther Ouwehand (Partij voor de Dieren) zich af. „Leg ook verant woording af voor alle planten- en dierensoorten die verdwijnen." Staatssecretaris Bleker wond zich zichtbaar op. „Het is bizar om bak ken met geld aan de EHS te beste den terwijl potverdikkeme nog niet de helft is ingericht. Vanaf 1990 is er 15 miljard euro besteed aan aanleg van nieuwe natuur. En hoe staat het er mee voor? Slecht. Twintig jaar lang zijn we vooral be zig geweest om grond te kopen en af te plaggen. Maar inrichten ho maar. Na al die tijd is tweederde van de 7000 hectare gekocht en slechts de helft daarvan ingericht. Zo kan het niet verder." Bleker wil dat het natuurnetwerk in 2018 klaar is. „Het is makkelijk om te bezuinigen door te schuiven met de datum waarop het klaar moet zijn. Maar daar help je geen vlinder mee. Want de versnippe ring blijft. Er zijn geen condities waardoor planten en dieren zich kunnen herstellen. Dus verdwij nen ze alsnog. We zorgen dat er in 2018 een landelijk netwerk aan na tuurgebieden is. Kleiner dan oor spronkelijk de bedoeling, maar wel ingericht. Het is nu tijd om de EHS af te maken." door Jeffrey Kutterink Vrijdagmiddag kwam een van.de twee bruggen over de Grevelingensluis twintig centimeter naar boven. Tot de oor zaak is ontdekt, blijft de brug open staan en moet alle verkeer over de andere brug, die viermaal per dag opengaat voor de scheepvaart. Dat leidt tot lange files. foto Dirk-Jan Gjeltema der zijn gedaan. De oorzaak voor het probleem is nog niet bekend. Momenteel sleutelt Rijkswater staat aan mogelijkheden om de paasdrukte van jachtjes in de sluis op te vangen. Vooralsnog blijven de openingstijden van de brug 9.00 uur, 12.00 uur, 14.30 uur en 19.00 uur. Maar misschien veran dert dat voor het paasweekeinde nog. Aan de andere kant wordt ook op de weg vanaf donderdaga vond een behoorlijke drukte ver wacht. En als de brug te lang of te vaak open gaat levert dat weer lan ge files op. video op www.pzc.nl DEN HAAG - Staatssecretaris Henk Bleker (Natuur, CDA) stuurt het nog te sluiten natuurakkoord met de provincies eerst naar de Twee de Kamer voordat hij zijn handte kening eronder zet. Dat zegde hij gisteren de Tweede Kamer toe. De provincies en het Rijk zijn het nog lang niet eens over hoe het verder moet met de aanleg van een landelijk netwerk van natuurgebieden, de ecologi sche hoofdstructuur (EHS). Het kabinet bezuinigt 600 miljoen euro op de EHS. Het moet kleiner en beter worden ingericht. Zee land kan door de bezuiniging de aanleg van de EHS voor 75 procent afronden. Maar dan nog heeft de provincie 13 miljoen euro nodig om de verplichtingen na te komen met onder andere landeigenaren voor grondaankoop. CDA, WD, PW in de Kamer steu nen het kabinet. Ze vinden de EHS tekentafelnatuur, bedacht door bureaus in de grachtengordel. „Wat is natuur?", vroeg Richard de Mos (PW) zich af „Wat maakt zeesnot belangrijker dan een pa trijs die in de Hedwigepolder een wormpje prikt?" „De EHS is volledig uit zijn jas ge groeid", zei Helma Lodders (WD). De kritiek is tegen het zere been van de oppositie. Stientje van Veldhoven (D66): „60 procent door Marcel Modde MIDDELBURG - Buiten Nederland en België is het slecht gesteld met de bekendheid van Zeeland als duikprovincie. Wanneer recrea tie-ondernemers, duikscholen en verenigingen nauwer gaan samen werken en de overheid bijdraagt aan betere voorzieningen, valt er op dit vlak grote winst te boeken. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van de Nederlandse Onder watersport Bond (NOB). Het onderzoek is uitgevoerd onder ruim zesduizend duikers en toeris ten in Nederland, België, Duits land, Frankrijk en Engeland. Met name in -Engeland is Zeeland de grote onbekende. Bijna veertig pro cent van de geënquêteerden daar weet niet eens waar Zeeland ligt, laat staan dat het hier aantrekkelijk zou zijn voor sportduikers. Desondanks maakt onbekend niet onbemind, constateren de onder zoekers. De helft van de onder vraagde duikers lijkt het aantrekke lijk de proef op de som te nemen in Zeeland. Daarbij gaat het hen om het ontdekken van nieuwe duiklocaties. De nieuwsgierigheid naar de natuur onder water en wrakken trekt. Met name van die natuurcomponent moet slimmer gebruik worden gemaakt, stelt het bureau Creative Marketing Results (CMR) vast. „Het is van belang Zee land te positioneren als uniek. In Zeeland zie je een onderwaterna- tuur die je nergens anders in de we reld ervaart." Verwezen wordt naar de aanwezig heid van sepia's, kreeften, zeepaard jes en bruinvissen in de Ooster- schelde. Dat het zicht hier onder water beperkt is en de tempera tuur minder aantrekkelijk dan in tropische wateren, weerhoudt de echte liefhebbers niet, aldus het on derzoek. Beleving is cruciaal, zowel voor de ervaren duikers als voor toeristen die willen kennismaken met de sport, benadrukt Jeroen Boesmans van CMR. Bij driekwart bestaat grote belangstelling voor bootarrangementen. Daarmee kun nen ook 'nieuwe duikplaatsen wor den ontgonnen' en een zekere spreiding van de drukte worden be reikt, zegt NOB-bestuurder Hen- nie Elsof Volgens Boesmans is het voor on dernemers beslist interessant te in vesteren in het duiktoerisme. Dui kers die Zeeland aandoen, geven ge middeld tussen de 65 en 107 euro per dag uit aan restaurants en over nachtingen. Meer dan een 'gewone toerist'. In de rapportage wordt ge hamerd op het belang van goede voorzieningen aan de dijken. Als dat in orde is, zullen duikers dat 'doorvertellen' en ook eerder terug komen, verwacht de NOB. Dat een grote groep bereid is te betalen voor onderhoud van duiklocaties, verbaast bondsvoorzitter John Geurts, maar het schept volgens hem wel extra perspectieven. Die betaling zou kunnen verlopen via (herintroductie van) een duikpas vpor Zeeland, denkt hij. j video op www.pzc.nl MIDDELBURG - Het aantal overval len in de eerste drie maanden van dit jaar wijkt niet af van vorig jaar. Dat maakt de politie Zeeland be kend. De teller staat op 8. De poli tie Zeeland heeft zes aanhoudin gen verricht in vier zaken. Met de andere vier is de politie nog bezig. Landelijk is het aantal overvallen in het eerste kwartaal van 2011 af genomen. De politie registreerde deze drie maanden 710 overvallen, tegen 822 vorig jaar. Er werden 243 verdachten gearresteerd, tegenover 187 vorig jaar. In 2008 werden in Zeeland 23 over vallen gepleegd, in 2009 34 en in 2010 35. Voor de politie heeft de aanpak van overvallen prioriteit. Zeeland heeft een speciaal overval lenteam opgericht dat betrokken wordt bij incidenten in de provin cie. Het team werkt samen met de betrokken rechercheurs. Ook is een expertgroep in het leven geroe pen, die zich bezighoudt met het voorkomen van overvallen. In sa menwerking met gemeenten, het Veiligheidshuis en de reclassering wil de politie de overvallers op de huid zitten, van wie de politie weet dat er een grote kans op her haling van een delict bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31