»e!d werk 19 Wie betaalt het verpleeghuis? J/ 'De schilder wil de rekening verhogen, mag dat zomaar?' SPAARGELD OPETEN? I ll£ ZOU WILLEN DAT lid DAAR DE TANDEN NOG VOOR HAD! G€LDKW€STI€S donderdag 21 april 2011 Het is voor veel Nederlanders een schrikbeeld: je gaat naar een verzor- gings- of verpleeghuis en moet ver volgens al je zuur verdiende spaar geld 'opeten'. Gelukkig is de werke lijke situatie iets minder drama tisch. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Het schrikbeeld van het 'opeten' van het spaargeld stamt uit de tijd dat de zorg in verzorgingshuizen uit de bijstand betaald werd via de Wet op de Bejaardenoorden. Uitgangspunt van de wet was dat ouderen zelf voor de kos ten van verblijf en zorg moesten betalen. Er gold toen een vrijstelling: ouderen met meer vermogen, moesten dit eerst 'opeten' voordat de overheid ging betalen. Die regeling is echter bijna vijftien jaar gele den afgeschaft. Nu is er de AWBZ voor de zorgkosten van Nederlanders die lange tijd veel zorg nodig hebben zoals ouderen en ge handicapten. Hiervoor geldt wél een eigen bijdrage die wordt berekend en geïnd door het CAK (Centraal Administratie Kantoor). Op de website www.hetcak.nl is te bereke nen hoe hoog de persoonlijke eigen bijdra ge is. Voor de bijdrage 2011 wordt gekeken naar het inkomen over 2009. Er zijn twee soor ten eigen bijdragen: een lage en een hoge ei gen bijdrage. De lage eigen bijdrage is mini- 'Het kabinet is voorstander van een verhoging van de bijtelling naar 8 procent' maal 145,60 euro per maand en maximaal 764,40 euro per maand. De hoge eigen bij drage is maximaal 2.097,40 euro per maand. Een lage bijdrage kan onder meer van toe passing zijn bij een tijdelijk verblijf een ge huwde partner die thuis blijft wonen of bij thuiswonende of studerende kinderen. Voor het bepalen van de eigen bijdrage wordt in eerste instantie naar het inkomen, bijvoorbeeld AOW of pensioen, naar de leef tijd en naar de gezinssituatie gekeken. Maar nog steeds is ook het vermogen is van in vloed op de hoogte van de eigen bijdrage. Het inkomen uit vermogen, box 3 bij de be lastingaangifte, wordt voor de eigen bijdrage namelijk ook tot het inkomen gerekend. In box 3 wordt van het bedrag boven 20.785 eu ro, dat is het vermogen waarover geen belas ting wordt geheven, 4 procent aan het verza- melinkomen toegerekend. De kans is echter groot dat het vermogen op korte termijn toch weer belangrijker wordt bij de bepa ling van de eigen bijdrage. „Het kabinet is voorstander van een verhoging van de bijtel ling naar 8 procent", verklaart woordvoer der Stephan Koole van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Dat staat ook in het regeerakkoord. De verho ging van 4 procent naar 8 procent levert van af 2013 80 miljoen euro op, aldus het kabi net. „Het is uitdrukkelijk niet zo dat door de ei gen bijdrage het vermogen jaarlijks met dit percentage afneemt. Dit is een essentieel verschil met de vermogenstoets die tot 1997 voor de bejaardenhuizen gold", zegt Koole. Het vorige kabinet wilde de verhoging naar 8 procent ook al invoeren mag zag er uitein delijk vanaf omdat er onvoldoende politieke steun voor was. Feit blijft: hoe lager het vermogen, des te la ger de bijtelling. Het kan dus verstandig zijn om, voordat iemand naar een verzorgings- of verpleeghuis gaat, een deel van het ver mogen te schenken aan bijvoorbeeld kinde- ren, andere familieleden of een goed doel. Maar let op: wie ineens een groot bedrag geeft, betaalt schenkbelasting. Daarom is het slimmer het bedrag op te splitsen in ter mijnen. Kijk op www.belastingdienst.nl hoe veel, hoe vaak en aan wie belastingvrij kan worden geschonken. reageren? w geld@wegener.nl ij Ik ontvang sinds enige tijd mijn pensioen, maar krijg nu de mogelijkheid om nog 1 of 2 dagen te werken. Heeft dat gevolgen voor mijn AOW? U mag bijverdienen zó veel u wilt, uw AOW blijft hetzelfde. Het is zelfs aantrekkelijk om na uw 65-ste te werken, omdat er minder premies en belasting worden ingehouden. Daarom zijn er ook verschillende uitzendbu reaus gespecialiseerd in het plaatsen van oudere werknemers. Maar let op: als uw partner jonger is dan 65 jaar en u krijgt voor hem/haar een toeslag en de jonge partner gaat bijverdienen dan heeft dat wel gevolgen voor de hoogte van de toeslag. Hoeveel er ge kort wordt, hangt afvan de bijverdiensten. De eerste 213,66 euro van het bruto maandsa laris van dg partner zijn vrijgesteld, daarna wordt er trapsgewijs verrekend. "2 De schilder wil de rekening verhogen. Bij het opstellen van de offerte heeft hij en re kenfout gemaakt, waardoor hij meer uren heeft gemaakt dan hij geeft geoffreerd. Moet ik die extra uren betalen? Nee. Als u met de schilder een vaste prijs heeft afgesproken voor het schilderwerk dan mag hij die prijs achteraf niet verhogen. Hier zit wel een addertje onder het gras: als u de schilder verkeerde of onvoldoende in formatie hebt gegeven, mag hij de prijs wel verhogen. Hij heeft zijn offerte dan op basis van verkeerde informatie opgesteld. Het is weer anders als u samen een richtprijs heeft afgesproken. De schilder heeft dan een schat ting van de kosten gemaakt. De uiteindelijke prijs kan hoger uitvallen, maar het mag nooit meer dan 10% hoger zijn. Ook moet de schilder u dat op tijd vertellen. 3 Ik heb een tijd geleden een epileptische aan val gehad. Wanneer mag ik weer auto rij den? De algemene regel is dat u na een eerste aan val minstens een halfjaar aanvalsvrij moet zijn voordat u weer mag auto rijden. Heeft u meer aanvallen gehad, dan moet u een jaar aanvalsvrij zijn geweest voordat u weer ach ter het stuur mag gaan zitten. Of di£ regel ook voor u geldt, hangt af van het type aan val en de kans op herhaling. U kunt het bes te met uw behandelend neuroloog bespre ken wanneer u weer auto mag rijden. Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, waarmee deze redactie samenwerkt, nemen vragen met een al gemene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vragen en antwoorden wordt gepubli ceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19