buitenland 19 waarschuwing aan betogers 8 Stinken naar friet op Poolse snelweg, maar rijden als een raket Nieuwe aanklacht tegen ex-bisschop www.marrea.nl lentsverkiezingen in Nigeria ■F - - delingen wel tegemoet en zal noodtoestand opheffen Veruit de beste in reisjes dichtbij woensdag 20 april 2011 JJ~-- ;v;-,T, - -AT, ..:t, li*: 1_ uitgeroepen van de presidentsver kiezingen in Nigeria, liggen verbran de lijken langs de kant van de weg. Aanhangers van de islamitische op positiekandidaat Muhammadu Buha- ri stichtten brand in de huizen van aanhangers van de regeringspartij. Zij zijn woedend dat een christelijke kandidaat de verkiezingen heeft ge wonnen en beschuldigen de tegen- mm&mm door onze correspondent Elro van den Burg WARSCHAU - Op de Poolse wegen kom je sinds kort veelvuldig de geur van versgebakken friet tege moet, terwijl er in de verste verte geen restaurant of cafetaria te ont dekken is. De geur is afkomstig uit de uitlaat van dieselauto's. Steeds vaker grij pen eigenaren van de auto's op dit soort brandstof naar olie uit de su permarkt. Zij maken een eenvoudi ge rekensom: dieselolie is onder de huidige brandstofprijzen bijna twee keer zo duur als gewone huis- houdolie. Wie op deze brandstof wil rijden moet zijn auto wel enigszins aan passen. Op Poolse internetsites worden echter verschillende installaties aangeboden die de automotor voor slaolie geschikt maken. Een eenvoudig pakket koop je al voor omgerekend 25 euro. Hiermee wordt de dikke huishoudolie voor verwarmd en zodoende vloeibaar der gemaakt. Een filter ontdoet de olie van schadelijke stoffen voor de motor. Wie in Polen wil rijden op 'Spo- zywczak', zoals deze brandstof in de volksmond heet, moet daar voor zelf accijns afdragen aan de partij van verkiezingsfraude. De par tij van Buhari heeft maandag een klacht ingediend bij de kiescommis sie over het tellen van de stemmen. foto Sunday Alabama/AP Poolse belastingdienst. Het prijs voordeel wordt daarmee aanmer kelijk kleiner. Maar controles vin den nauwelijks plaats. Krzysztof Hajdas, de woordvoer der van de politie in Warschau: „Wij bekeuren automobilisten wel als ze stookolie gebruiken als brandstof omdat dit gemakkelijk te herkennen is. Maar op slaolie controleren wij niet in de prak tijk." Garagehouders ontraden automo bilisten het gebruik van deze alter natieve brandstof „Ik krijg hier over de laatste tijd regelmatiger vragen van klanten. In theorie kun je op slaolie rijden, maar op de lan ge termijn is het schadelijk voor de motor en voor andere onderde len", zegt Marcin een automon teur uit Klembow, ten noordoos ten van de hoofdstad Warschau. Hij is gespecialiseerd in reparaties aan oudere auto's. Poolse automobilisten nemen ech ter toch het risico op schade aan hun wagen. „Ik heb een Ford Es cort en rijd al acht maanden op sla olie. Ik tank één deel diesel op één deel slaolie en voeg ook nog een klein beetje pure alcohol toe. Ver volgens rijd ik als een raket", aldus een reactie van een zekere Olgierd op het forum van de website elek- troda.pl. monstranten in Tunesië en Egypte meer vrijheid en democratie in het dictatoriaal geregeerde land. Volgens het staatspersbureau wor den ook de speciale rechtbanken voor politieke gevangenen opgehe ven. Maandag nog maakten veiligheids troepen op gewelddadige wijze een einde aan een anti-regerings demonstratie in de stad Homs. Daarbij zou één demonstrant zijn gedood en tientallen gewonden zijn gevallen. De naar schatting vijfduizend demonstranten in Homs eisten het vertrek van presi dent Assad. De president, die in 2000 zijn va der opvolgde, heeft moslimfunda mentalisten de schuld gegeven van de onrust in zijn land. Onlus ten in Homs afgelopen zondag wa ren te wijten aan 'gewapende cri minele groepen', aldus het nationa le persbureau Sana. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Uri Rosenthal, zal de buitenlandchef van de Euro pese Unie, Catherine Ashton, op roepen na te denken over maatre gelen om te voorkomen dat de si tuatie in Syrië nog verder esca leert. Hij zegde dat gisteren tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer toe, nadat rege ringspartij CDA daarop had aange drongen. CDA-Kamerlid Henk Jan Ormel wees erop dat Syrië 110 kilometer van de grenzen van de Europese Unie afligt en dat daarom de EU aan zet is. Europa moet er volgens hem op aandringen dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zich uitspreekt over de situatie in Syrië. Ook vindt het CDA het 'absurd' dat Syrië kandidaat is voor de VN-Mensenrechtenraad. Het kabi net zou daar wat aan moeten doen. BRUSSEL - Het Belgische Openbaar Ministerie overweegt een nieuwe aanklacht van pedofilie in te die nen tegen de Belgische ex-bis schop Roger Vangheluwe. Dat is gisteren gezegd. Vangheluwe heeft eerder toegegeven zijn twee neef jes te hebben misbruikt. Volgens een woordvoerster van het OM richt de aanklacht zich op beschuldigingen dat Vangheluwe samen met een andere priester tientallen jaren geleden twee mis dienaars seksueel heeft misbruikt tijdens een kamp. De oud-bis schop zei vorige week in een inter view dat het misbruik van zijn des tijds minderjarige neefjes een 'spel letje' was, waarbij wat werd gelief koosd en geslachtsorganen werden betast. Toch had het volgens hem niets te maken met seksualiteit. „Het was een stukje intimiteit tus sen ons." De ex-bisschop werd een jaar gele den gedwongen af te treden, nadat hij had toegegeven een van zijn neefjes van zijn dertiende tot zijn achttiende jaar te hebben mis bruikt. Het Vaticaan heeft hem op gedragen niet langer als priester op te treden en beraadt zich. Vangheluwe verbleef de afgelopen tijd in een klooster in de Loire- streek. Afgelopen zaterdag vertrok hij echter weer. Hij had langer wil len blijven, maar na het interview streken de media neer bij het klooster. Daarom vroeg het kloos ter de nuntius in België Vanghel uwe weg te sturen. Die heeft een nieuwe schuilplaats geregeld. Ga eens een keer naarTwente. Deze mooie streek zal u aange naam ven-assen. U verblijft in een prachtig hotel in het centrum van het sfeervolle dorp Denekamp, vlakbij Ootmarsum. Geniet van het Twentse coulisselandschap, vele kastelen, kloosters en oude boerderijen. Een bezoek aan Ootmarsum mag u niet overslaan. Dit oudste dorp van Twente staat bol van kunst en cultuur. Geniet van een luxe hotel, een prachtige omgeving en de gemoedelijke gastvrijheid van de Twentenaren! Arrangement: 8 Welkomstdrankje 8 2 x overnachting in een deluxe kamer 8 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 3 1 x 3-gangen menu van de chef in Grand Café De Griffier (op dag 1 Fiets-en wandelroutes 8 Gratis parkeren 8 Gebruik van draadloos internet 8 Gebruik van overdekte, afgesloten fietsenstalling (met elektrische oplaadpunten) Van C 139,00 voor C 99,00 t/m 31 augustus 2011 Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting 0,90 p.p.p.n. Toeslag bij aankomst op vrijdag 10,00 per persoon. Toeslag deluxe kamer met sauna 20,00 p.p. Sandton Hotel de Schout (4*) ligt in het gemoedelijke dorpje Denekamp. Een charmant en persoonlijk hotel waar gastvrijheid nog echt voorop staat. De 34 kamers zijn ruim en allemaal anders ingericht. In het mooie Grand Café kunt u gezellig koffie drinken.De IJssalon van het hotel zorgt voor een heerlijk ambachtelijk bereid ijsje. Heerlijk even op adem komen inTwente. Boeken via www.marrea.nlA/VEG020 |3 DAGEN TWENTE Ootmarsum, kunst, kastelen &Twentse natuur boek online of bel 0571 27 77 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9