Hemel op aarde OA, balans Stervensbegeleiding Woensdag 20 april 2011 Een gemene aanval van huisstofmijtal- lergie, dacht ze.zelf. Longontsteking, vermoedde dé dokter. Het bleek long kanker, in een vergevorderd stadium. Begin maart, op haar 52e verjaardag, vernam Ankie Stroo dat ze niet lang meer te leven had. Sindsdien woont ze in een van de vier hospices die Zeeland rijk is. „Van het fenomeen hospice had ik nog nooit gehoord. Nu weet ik wat het is: de hemel op aarde." door Paula Koster „Gisteren was ik voor de laatste keer in mijn huis. Dat was wel even moeilijk. Gelukkig was een van mijn drie beste vriendinnen bij me, anders had ik het niet gekund. Maar nu is. het dan ook goed; dat stuk van mijn leven is afgesloten. Ik ben nooit een mens geweest van weemoedig terugkijken of lange- termijnplannmg. Ik pluk de dag, kan intens genieten van de kleinste dingen en neem wat op mijn pad komt zoals het zich aandient. Ruis en ballast, daar hou ik niet van; het leidt maar af van waar het werke lijk om gaat. Dieren zijn altijd mijn grote liefde ge weest, 30 jaar was ik actief in het asiel in Vlissingen. Daarnaast werkte ik als dierenartsassistente, een gouden baan. Duizend dingen tegelijk gebeurden er op de praktijk, dat paste perfect bij mij. En dan was daar nog mijn kleinschalige wilde-katten-pro- ject: de dierenbescherming ving ze, onze dierenart sen steriliseerden of castreerden ze. Ik zorgde voor ze tot ze opgeknapt waren, dan zette ik ze weer uit. Niet bij gezinnen, daar waren ze te wild voor, maar in de natuur of bij een boerderij. Het was zo heerlijk die schichtige dieren weer de vrijheid te kunnen ge ven. Het zou fijn zijn als dit project bleef bestaan. Mijn werkgever en het kleinkind van een van mijn vriendinnen hebben al beloofd zich daar sterk voor te maken." „Op mijn verjaardag had ik zo veel pijn dat een vriendin me naar de huisartsenpost bracht. Ik werd opgenomen op de acute opname afdeling in Goes en daar werd al snel duidelijk dat er iets heel erg mis was: allebei mijn longen bleken vol te zitten met kwaadaardige tumoren. Als ik gewild had, had ik chemotherapie kunnen krijgen, om tijd te rekken. Maar wat voor kwaliteit van leven heb je dan nog? Met uitvallende haren en andere afschuwelijke bij verschijnselen? Dat ging het niet worden, besloot ik. Hoe dan verder? Ik wist het niet en liep er totaal in vast. De gedachte het in mijn eentje thuis te moe ten redden, vloog me naar de keel. Natuurlijk, ik heb hartstikke lieve mensen om me heen. Maar ik De vier Zeeuwse hospices: Hospice Het C la rah of je in Goes; www.hospicehetclarahofie.nl, tel. 0113 - 242600 Het Kaaskenshuis in Zierikzee; www.hospiceschouwenduiveland.nl, tel. 0111-453511 Hospice Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen; www.hospicezvl.nl, tel. 0115 - 68 95 88 St. Jans Hospice De Casembroot in Middelburg; www.hospicemiddelburg.nl, tel. 0118 - 632010 wist meteen dat ik fulltime zorg nodig ging hebben en dat viel nauwelijks te organiseren. Toen tipte mijn behandelend arts me op het fenomeen hospice en daar ben ik hem zo dankbaar voor. Een hospice^ vroeg ik hem eerst nog, wat is dat? Want ja, je hoort weieens mensen praten over zoiets engs als 'een sterfhuis'. Maar wat het werkelijk inhield wist ik niet." „Nu zit ik hier, in de voorjaarszon, op mijn eigen ter ras met uitzicht op een vijver met daarin een eenden koppeltje. Annabelle en Pierre heb ik ze genoemd, naar de langeafstandseenden uit de serie 'Allo, 'Al lo. Tegelijk met mij streken ze neer op deze plek, waar zo veel warmte en liefde is. Die voelde ik zodra ik de drempel over kwam en mijn zorgen vielen van me af. Al mijn energie kan ik nu richten op het afslui ten van mijn leven met de mensen van wie ik hou. Het is hier fantastisch, zeg ik wel eens met een knip oog naar het bekende vakantieprogramma op televi sie. Mijn kamer is zo mooi, daar kan geen 5-sterren- hotel aan tippen. Voor de verpleegkundigen en zorg- vrijwilligers van het hospice is geen moeite te veel. En niet alleen voor mij zijn het schatten, ook voor mijn naasten. Alles kan hier: gezellig samen eten ko ken met mijn kinderen en vriendinnen, wandelen in de mooie tuin, relaxen in de woonkamer, wegsoe- zen in een bubbelbad, gasten ontvangen - het hospi ce is nu mijn thuis en ik voel me buitengewoon ge borgen. Hiervandaan wil ik vertrekken, met volle aan dacht voor wat er werkelijk toe doet. Telefoon, ra dio, tv - ik hoef het niet meer. Ik weet dat ik niet veel tijd meer heb, de cirkel van mijn leven is bijna rond. Mijn lieve kinderen en vriendinnen, mijn werk, mijn dieren - alles moet ik loslaten. Dat is een heftig pro ces. Toch heb ik er vrede mee; een liefdevoller laat ste fase van mijn leven had ik mij niet kunnen wen sen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77