Onmisbare schakels Portretten uit het werkveld 'Ik geef advies over de verpleegkundige zorg en de behandeling' 'Ik kijk wat de gevolgen zijn op het dagelijkse leven van mensen' 'Je bent als seniorverpleegkundige een kartrekker' Woensdag 20 april 2011- Goed opgeleide verpleegkundigen zijn een onmisbare schakel tussen patiënten die specialistische hulp nodig hebben en de mensen die deze zorg bieden. Aan het woord verpleegkundigen met expertise, vooral op het gebied van ouderen. door Wiljan Broeders Verpleegkundig consulent geriatrie, Amphia Ziekenhuis (Breda) „In de provincie Noord-Brabant neemt de vergrijzing meer toe dan in andere delen van het land. Mede daar door is er vanuit het Amphia Ziekenhuis steeds meer aandacht voor de ouder wordende mens. Binnen die zorg is geriatrie het medisch specialisme dat zich richt op oudere patiënten met complexe ge zondheidsproblemen. Vaak gaat het om een combina tie van problemen op zowel lichamelijk, geestelijk als sociaal gebied. Al heel wat jaren werk ik in het Amphia Ziekenhuis, waar ik sinds 2001 de functie van verpleegkundig con sulent geriatrie vervul. Samen met de geriaters geef ik advies over de verpleegkundige zorg en de behande ling. De naaste familie wordt daar vaak ook bij betrok ken. De patiënt - maar zeker ook partner/familieleden - is meestal erg ontdaan als hij/zij te horen krijgt dat er sprake is van .dementie, bijvoorbeeld de Ziekte van Al zheimer. Enkele weken nadat de diagnose is gesteld en gestart is met een behandeling met bijvoorbeeld medicijnen, bezoekt de patiënt samen met zijn dierbaren het spreekuur van de verpleegkundig consulent. Daar wordt onder meer gesproken over de ziekte, de pro blemen in het dagelijks functioneren en de begelei dingsmogelijkheden in de thuissituatie. In deze veelzijdige functie werk ik samen met collega's op dè polikliniek geriatrie en als team zijn we actief op de verpleegafdelingen in het Amphia Ziekenhuis. We bieden namelijk niet alleen ondersteuning aan patiën ten en familie maar ook aan andere professionals in het ziekenhuis. Amphia biedt mij een inspirerende werkomgeving in een veelzijdig topklinisch opleidingsziekenhuis. Myriam Schrauwen (50) Parkinsonverpleegkundige voor Thuiszorg West- Brabant in het Franciscusziekenhuis (Roosendaal) en in Ziekenhuis Lievensberg (Bergen op Zoom) „De ziekte van Parkinson is een chronische, degenera- tieve ziekte, wat wil zeggen dat het niet te genezen is en in de loop der jaren erger wordt. Als verpleegkundige kijk ik naar wat de gevolgen zijn op het dagelijkse leven van mensen. Ik werk op de po likliniek van beide ziekenhuizen, waar ik spreekuur heb voor mensen met de ziekte van Parkinson en hun part ners. Via de thuiszorg leg ik huisbezoeken af wanneer dat nodig is. Ik kan hun helpen in het omgaan met deze chronische ziekte, aanvullende uitleg geven over de ziekte en/of medicatie, ze begeleiden bij die medica tie, met de dagelijkse verzorging en het geven van ieefadviezen, maar ook de patiënten in contact breng en met de verschillende hulpverleners en instanties (zo als fysiotherapeut, ergotherapeut, logopediste en thuiszorg). Iedere Parkinsonpatiënt is anders en gaat ook anders om met de eventuele beperkingen van deze ziekte. Sommigen hebben behoefte aan extra informatie, an deren willen met praktische zaken geholpen worden en er zijn ook patiënten voor wie een luisterend oor al voldoende is. Het maakt mijn werk erg gevarieerd. Overigens heb ik enorm veel waardering voor mensen met een chroni sche ziekte en de kracht waarmee velen hun leven op pakken en het beste eruit weten te halen. Ik hoop door mijn werk mensen net dat beetje steun te kunnen geven om de kwaliteit van hun leven zo opti maal mogelijk te houden!" Seniorverpleegkundige op de afdeling geriatrie, Lievensberg ziekenhuis (Bergen op Zoom) „Al vanaf 2003 werk ik op de afdeling geriatrie, waar ik sinds 1 januari 2010 de functie van seniorverpleeg kundige vervul. Deze afdeling telt een twaalftal bed den, waar patiënten voor opname - ook dagopname - worden opgenomen. De doelstelling van die opname is diagnose en behan deling. Juist omdat de geriatrische patiënt kwetsbaar is, is deze afdeling de geschiktste plek voor hem/haar om een optimale behandeling te bieden. Hjer heerst namelijk een therapeutisch klimaat, waar een patiënt het beste kan herstellen. Als seniorverpleegkundige ben je een kartrekker. 'Kwaliteit' staat bij mij hoog in het vaandel. Dat ver wacht ik overigens ook van mijn collega's. Het is be langrijk om mensen te motiveren en stimuleren. Dat is wat ik graag doe. Op 1 januari 2011 heeft er een reorganisatie plaatsge vonden in het Lievensberg ziekenhuis. De afdelings hoofden zijn zorgeenheid managers geworden. De vroegere afdelingshoofden komen hierdoor vérder van de afdeling te staan. De seniorverpleegkundige is hiermee een belangrijke schakel geworden tussen de zorgeenheid manager en de afdeling. Van mijn afdelingshoofd krijg ik veel vrij heid. Dat geeft me een fijn gevoel. Het brengt wel meer verantwoordelijkheden met zich mee, maar daar kan ik alleen maar van leren. Vooral ook omdat ik in de toekomst graag door wil groeien naar een managementfunctie; het liefst in de ouderen sector. Want ik vind het belangrijk dat de kwetsbare ouderen in de toekomst nog steeds optimale zorg krij gen. En daar wil ik graag mijn steentje aan bij blijven dragen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74