61 binnenland Iceman is de baas over zijn zenuwstelsel Nergens voordeliger... stipreizen.nl m. StlP Roncalli College Bergen op Zoom ontruimd woensdag 20 april 2011 ssss^sg^ismvjmum^iAMueK^ssif &aZ3Z&XSl2BWS^8^g8^&gt$&8Bi&§g8B!3g^ WIM HOF Vervolgonderzoek is nodig om te bewijzen dat meditatie het immuunsysteem kan beïnvloeden Kou kan de leeman niet de ren. Hij is zijn lichaam letter lijk de baas, door meditatie, beweert hij. Schoorvoetend onderschrijven wetenschap pers dat nu een beetje. door Hans Gulpen Wim Hof (52) vestig de vorige week in Lapland nog een wereldrecord: onge traind liep hij de tien kilometer op blote voeten en in slechts korte broek. Het vroor tien graden. Zijn tijd: 56 minuten. Een jaar geleden begon het Nij meegse academische ziekenhuis UMC St Radboud een onderzoek naar het curieuze lichaam van Wim Hof, de 'leeman'. Die bij naam dankt hij aan zijn vermogen langdurig extreme kou te verdra gen; dankzij meditatie, daarvan is hij zelf overtuigd. De wetenschappers geven hem nu voorzichtig een beetje gelijk. Het lijkt erop dat Hof in staat is door meditatie zijn autonome zenuw stelsel te beïnvloeden, luidt de con clusie van hun onderzoek. Hof zou via de beheersing van zijn ze nuwstelsel zelfs reacties van zijn immuunsysteem kunnen onder drukken. Hoogleraar experimente le intensive care-geneeskunde Bestand tegen kou Het autonoom zenuwstelsel is het deel van het zenuwstelsel dat on bewuste acties van het lichaam're- gelt, zoals de werking van organen, de ademhaling en de hartslag. Wim Hof is wereldberoemd omdat hij naakt bijna twee uur in een bak met ijsklontjes kan blijven zitten. Vorig jaar bleek al uit onderzoek dat zijn lichaamstemperatuur dan constant 37 graden blijft. Eerder beklom Hof blootsvoets be sneeuwde bergen en zwom hij in de pootzee gekleed in niet meer dan een zwembroek, onder een 40 centimeter dikke ijslaag door. Peter Pickkers noemt de resultaten van het onderzoek bij Hof'opmer kelijk'. Volgens de huidige medi sche inzichten is wat Hof kan, on mogelijk. Niemand is de baas over zijn autonoom zenuwstelsel. Daar om heet het 'autonoom'. De onderzoekers dienden Hof en 240 andere proefpersonen endo- toxine, een deel van een dode bac terie, toe. Het immuunsysteem rea geert daarop alsof een levende bac terie binnendringt. De andere proefpersonen kregen door de im- muunrespons kortdurende griep- verschijnselen zoals koorts, rillerig heid en hoofdpijn. De onderzoe kers zagen bij Hof het stresshor moon Cortisol veel sterker toene men dan bij andere proefperso Wim Hof kreeg de bijnaam 'leeman' omdat hij langdurig extreme kou kan verdragen. foto Hollandse Hoogte nen. Dat hormoon komt vrij bij verhoogde activiteit van het auto nome zenuwstelsel en onderdrukt de immuunrespons. Hof vertoon de nauwelijks griepsymptomen. Volgens Pickkers is vervolgonder zoek nodig. „Wetenschappelijk ge zien kan een bevinding bij één per soon niet bewijzen dat meditatie het autonome zenuwstelsel en de immuunrespons kan beïnvloeden. Daarvoor moeten we onderzoe ken of er verschillen in immuun respons zijn tussen een groep men sen die de meditatie van Hof heeft aangeleerd en een groep die de me thode niet beheerst." Wim Hof zegt 'meer dan ver heugd' te zijn over de resultaten van het onderzoek. „Ik wist na tuurlijk al heel lang wat ik kan, maar nu is het ook aangetoond." Hof heeft er alle vertrouwen in dat vervolgonderzoek met door hem getrainde proefpersonen zal uitwij zen dat zijn vermogen niet gene tisch bepaald is, maar louter het ge volg van concentratie en medita tie. „Ik heb een tweelingbroer, met hetzelfde genenmateriaal. Die kan niet wat ik kan. Dus met genen heeft het niets te maken." Hoe het werkt? Eenvoudig, aldus Hof „Om te functioneren hebben je organen een kerntemperatuur nodig van 37 graden. Ik heb mij zelf geoefend om de gebieden rond die organen - hart, lever, her senen, longen - voor de kou af te sluiten. Aan de oppervlakte mag je lichaam best afkoelen, tot het vries punt zelfs, dat maakt niet uit." Hof heeft een missie: „Ik wil de mensheid de macht teruggeven over het eigen lichaam. Ben je de baas over je zenuwstelsel, dan heb je de controle over je immuunsys teem. je wordt niet gauw ziek. En ben je ziek, dan herstel je sneller." zie onze website:binnenland leeman Wim Hof zit bijna twee uur in een bak met ijs d>> cn p.p. oJ>.v. 2 ptts. per kamer/hut excl Calamileltenfonds/resetveringskosten. De kortingen 2ijn reeds verwelkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. BERGEN OP ZOOM - Een deel van het Roncalli College in Bergen op Zoom is gistermiddag ontruimd nadat elf leerlingen gezondheids klachten kregen, vermoedelijk door de hitte. Een politiewoord voerder heeft dat laten weten. In eerste instantie was het vermoe den dat leerlingen koolmonoxide vergiftiging hadden opgelopen, maar de brandweer kon niks ont dekken. De politie denkt daarom dat de scholieren in de noodloka- len van het bijgebouw van de school onwel zijn geraakt door de hitte. Een kwartier na de ontrui ming werden in het bijgebouw nog temperaturen boven 30 gra den gemeten. Eén leerling werd vanwege hyper ventilatie uit voorzorg naar het zie kenhuis gebracht. De tien overige scholieren werden ter plaatse be handeld. Het vermoeden bestaat dat er een soort paniekreactie is ontstaan. Het Roncalli College in Bergen op Zoom telt ongeveer elfhonderd leerlingen. Het bijgebouw werd ontruimd; het hoofdgebouw bleef open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6