:Over de knie Graphic Woensdag 20 april 2011 [VBHUHitfUwaaniiiiii mi iniiwwi iwininiii i Er wordt heel wat afgesukkeld met de knie. Klachten aan dit ingewikkelde en kwetsbare scharniergewricht ontstaan vaak door sporten (vooral bij voetballers en skiërs), een verkeersongeluk, een 'verkeerde' beweging óf overbelasting. Een andere, steeds prominentere oorzaak is overgewicht. Orthopeden verrichten nu al jaarlijks tienduizenden knieoperaties. Wat valt er eigenlijk te knutselen aan de knie? door Paula Koster Meniscusoperatie De meniscus (twee in elke knie) is een van de meest kwestbare structuren van de knie. Beschadiging kan op elke leeftijd voorkomen. Scheuren zijn meestal het gevolg van een draaimo- ment in de knie waar veel kracht achter zit. Bij oudere mensen kunnen scheuren al ontstaan door een klein ongeluk, zoals door de knieën gaan. Een meniscusoperatie wordt verricht via een kijkoperatie en duurt 30 - 45 minuten. De chirurg kan de meniscus hechten. Soms leidt dit niet tot voldoende resultaat, vanwege de plaats van de scheur en de grootte van de schade. In dat geval zal de chirurg f de meniscus verwijderen. De binnenband en de buitenband bevinden zich aan de linker- en rechterkant van het kniegewricht. Zij zorgen voor stabiliteit en voorkomen dat de knie zijwaarts buigt. Kruisbanden voorkomen draaibewegingen en zorgen ervoor dat het onderbeen stevig vast blijft zitten aan het bovenbeen. Daarnaast voorkomen de kruisbanden bepaalde draaibewegin gen tussen het boven- en onderbeen. De voorste kruisband is een van de belangrijkste banden van de knie. Osteosynthese Bij gecompliceerde botbreuken kunnen botdelen met platen, pennen, schroeven of een combinatie daarvan aan elkaar worden vastgezet. Dit heet osteosynthese. Het osteosynthesemateriaal kan na verloop van tijd verschillende soorten pijn veroorzaken, los gaan zitten of breken. Het kan dan operatief worden verwijderd. Kruisbandoperatie Tijdens sporten (vooral bij contacts porten als voetbal en hockey) of door een ongeluk (zoals tegen een paaltje botsen bij het rijden op de motor) kunnen de kruisbanden in de knie scheuren. Die wordt daardoor minder stabiel. Geeft fysiotherapie onvoldoende resultaat, dan kan de orthopeed de kruis banden van de knie vervangen. Kraakbeen Voorkomt wrijving Vervormt zonder te beschadigen Geleidt druk en piekbelastingen door naar onderliggend bot Kraakbeen bedekt de uiteinden van de gewricht- stukken en heeft een glad, veerkrachtig opper vlak. Beschadigd kraakbeen herstelt slecht doordat er geen bloedvaten of zenuwen in zitten. Hierdoor kan het ook geen pijn registreren. De pijn die optreedt bij kraakbeenschade komt niet direct van het kraakbeen, maar via de geïrriteerde structuren er omheen. Om kraakbeen te herstellen worden de been mergcellen gestimuleerd. Losse stukjes kraak been en beschadigd kraakbeen worden via een kijkoperatie verwijderd. Vervolgens worden gaatjes gemaakt in de botlaag onder het kraék- been. Deze worden door stamcellen in het lichaam opgevuld met nieuw weefsel dat na verloop van enkele maanden op kraakbeen lijkt. buitenband (laterale band) Kijkoperatie Een kijkoperatie maakt een grootschalige ingreep overbodig. De chirurg kan aandoeningen zien en/of direct behandelen. De patiënt moet er voor onder narcose, maar lokaal verdoven met een ruggenprik kan ook. De methode wordt toegepast bij het behandelen van beschadigd kraakbeen, een gescheurde meniscus of kniebanden, losse bot- en kraakbeeristukjes in het kniegewricht en een ontsteking door reuma. De chirurg maakt kleine sneetjes in de huid. Via het ene sneetje gaat de arthroscoop, een buisje dat via een camera met een monitor is verbonden, naar binnen. Via een ander wordt spoel- vocht afgevoerd. Een derde dient zonodig voor het'inbrengen van het operatie-instrumentarium in. Tuberositas transpositie De knieschijf wordt op zijn plaats gehou den door de pees van de bovenbeen spieren. Deze pees zit vast aan het bovenste deel van het onderbeen, de tuberositas. Door de bovenbeenspieren aan te spannen kan het kniegewricht worden gestrekt. De knieschijf schuift hierbij omhoog. Soms schuift de knieschijf niet netjes over het midden of zakt deze naar de zijkant. De knieschijf raakt daardoor ontwricht en dat doet pijn. De orthope disch chirurg kan het verloop van de pees veranderen door de aanhechting van de pees aan het bot van het onder been te verplaatsen. Kunstknie Is het kraakbeen in een knie ernstig beschadigd of versleten, dan is een kunstknie een optie. De levensduur van een knieprothese is 10 tot 15 jaar. Daarom wordt de operatie bij jonge mensen zo lang mogelijk uitgesteld. Er zijn twee typen kunstknieën: Halve knieprothese Is er alleen slijtage aan de binnen- of de buitenkant van de knie, dan plaatst de chirurg een halve kniepro- these: alleen de versleten kant van de knie wordt vervangen Ook kan. alleen de knieschijf worden vervan gen. Totale knieprothese I De chirurg zaagt de versleten gewrichts- vlakken af en vervangt ze ter hoogte van het bovenbeen door een metalen gedeelte en ter hoogte van het scheenbeen door een hard kunststof gedeelte. Het plastic deel wordt met een metalen steel in het scheenbeen vastgezet, met cement. Tibiakop osteotomie Door slijtage van het kraakbeen in de knie ontstaat er op de plek van de slijtage meer druk tijdens het lopen. Pijn is het gevolg. De orthopedisch chirurg kan de druk verminderen door de stand van het onderbeen te wijzigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69