Speciale zorgverleners /./^.balans Portretten uit het werkveld i 'Mijn taak is de patiënt en familie te leren om gaan met de ziekte' 'Alzheimer is helaas nog ongeneeslijk' 'Vooral care, want cure is-helaas nog niet mogelijk' Woensdag 20 april 2011 De medische wetenschap vermag vee! tegenwoordig. Maar er blijven nog genoeg raadsels om op te los sen. Neem de ziekten van Crohn en Alzheimer, en Multiple Sclerose. Gelukkig zijn er wel goede, gespe cialiseerde zorgverleners. Drie van hen doen hun verhaal. door Paula Koster Conny de Buck Verpleegkundig specialist in maag-, darm- en leverziekten „In ziekenhuis De Honte in Terneuzen bied ik hulp aan stomapatiënten, maar ik begeleid ook het versnelde operatietraject darmchirurgie. Ook verzorg ik de begeleiding en follow-up controles van mensen met, bijvoorbeeld, de ziekte van Crohn. Deze aandoening valt, evenals colitis ulcerosa, onder de noemer Inflammatory Bowel Diseases, kortweg IBD. Hij wordt meestal ontdekt tussen het 15e en 30e levensjaar. Het is mijn taak de patiënt en/of diens partner en fami lie te leren omgaan met de ziekte en de gevolgen daarvan. Ik geef advies, instructie en voorlichting over onder meer leefregels, medicatie-uitleg en therapie- trouw, voeding, psychosociale problematiek, werk, zwangerschap enzovoort. Tijdens controleconsulten bespreek ik met de betrokkene(n) de uitslagen van bloed- en andere onderzoeken. De ziekte van Crohn is (nog) niet te genezen, maar er zijn wel goede medicamenten beschikbaar die de ziek- te leefbaar maken. TNF-blokkers, de nieuwste genera tie medicijnen, werken in op een bepaald deel van het immuunsysteem. Remicade bijvoorbeeld; het wordt toegediend per infuus, eens per twee maanden, tij dens een dagopname in het ziekenhuis. Met een ande re TNF-blokker, Humira, injecteert de patiënt zich eens per twee weken zelf. Ik voel me heel prettig bij het laagdrempelige contact dat ik onderhoud met de patiënten. Maar ook de coör dinerende rol die ik kan vervullen in het contact tussen patiënt, specialist en andere betrokken zorgverleners en/of instanties als de Crohn- en colitisvereniging geeft veel voldoening. Anderzijds vind ik het moeilijk voor de patiënt als die slecht reageert op de beschikbare behandelingen. Als zorgverlener streef je toch naar een zo optimaal moge lijke kwaliteit van leven voor de patiënt." Kristel Deliën Specialist Oudererigeneeskunde en hoofd van het behandelteam voor de Thoolse locaties van SVRZ „Een van de aandoeningen waarmee ik in mijn vak veel wordt geconfronteerd, is de ziekte van Alzhei mer. Het is de meest voorkomende en meest bekende vorm van dementie. De ziekte kenmerkt zich door een progressief verlies van cognitieve vaardigheden en ver anderende emoties. Hierdoor verandert de persoon lijkheid van de patiënt. Het belangrijkste dat we mensen met Aizheimer kun nen bieden, is een veilige en gestructureerde leefom geving. Want zeker in de beginfase verkeren ze in gro te verwarring. Ook de wijze van benaderen is van groot belang. We moeten rekening houden met de fa se waarin iemand verkeert en de nog aanwezige vaar digheden, zodat we niet gaan overvragen. Daar zijn di verse methodieken voor ontwikkeld. Aanvullend kan er medicatie worden ingezet. Er zijn twee typen medicijnen: middelen die het proces (in de beginfase) vertragen en middelen de (gedrags)sympto- men kunnen beïnvloeden. De laatste groep staat, te recht, negatief bekend vanwege nare bijwerkingen als sufheid en daardoor een verhoogd valrisico. Alzheimer is helaas nog ongeneeslijk, maar er komt ge lukkig wel steeds meer duidelijkheid over het ontstaan ervan. Er wordt veel onderzoek gedaan naar middelen die het proces kunnen vertragen en zelfs voorkomen, maar de resultaten zijn tot dusverre mager. Toch ver wacht ik op termijn positieve ontwikkelingen; het be lang voor de volksgezondheid is groot omdat het aan tal mensen met dementie, met het oog op de toene mende vergrijzing, flink zal gaan stijgen. Mijn werk met de oudere mens boeit en inspireert me door het leven dat zij al hebben geleid. Maar ook het bezig zijn met nieuwe positieve ontwikkelingen die de ouderenzorg als geheel verbeteren geeft me energie. Mijn werkgever, SVRZ, is daar heel actief mee bezig." Multiple Sclerose verpleegkundige 'Met de papieren die ik na een intensieve studie heb behaald, kan ik zowel in Nederland als daarbuiten pa tiënten begeleiden die lijden aan de neurologische ziekte multiple sclerose; niet alleen op de door mij op gezette poli's in Goes, Zierikzee en Vlissingen, maar ook bij de mensen thuis. In de aanloop naar mijn spe cialisatie heb ik onder andere een functie gehad waar in ik geen patiëntencontact had en dat vond ik een groot gemis. Mijn interesse voor de ziekte MS komt mede voort uit bet feit dat mijn oudste zus MS heeft. MS is een grillig verlopende ziekte met onbekende oorzaak. De patiën ten leven constant in onzekerheid over de toekomsti ge ontwikkeling van het ziektebeeld en dat is geen ge ringe opgave. Met mijn werk wil ik hen zo veel moge lijk tot steun zijn. Door het geven van informatie bij voorbeeld, óver de ziekte zelf en over de medicatie; over hoe MS te combineren valt met relaties, gezin, werk en sport; over wat te doen bij een terugval. Ik neem tests af, geef advies over woningaanpassingen en hulpmiddelen, verwijs door naar andere hulpverle ners. En dit zijn dan nog maar een paar van mijn taken. De kern van dit alles is luisteren, meedenken met de patiënt en diens directe omgeving, en samen zoeken naar de beste oplossingen. Ik werk het meest samen met de neurologen, maar ook met bijvoorbeeld ergotherapeuten, revalidatieart sen, urologisch verpleegkundigen, het maatschappe lijk werk, psychologen en andere MS verpleegkundi gen in het land. Ons werk omvat vooral care en niet cu re; genezen van MS is (nog) niet mogelijk, maar goede zorg bieden kunnen we wel. Daarin ga ik, samen met de andere betrokken disciplines, tot het uiterste.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65