Wat betekent het voor u? Inhoud balans Introductie In dit nummer Colofon Woensdag 20 april 2011 Loverboys, hype? 5 Uit het werkveld 7 Boeken en tips 9 Aangepast rijden 11 Smaakmakers 13 De Stelling 15 Uit het werkveld 16 Traumaverwerking 17 In een hospice 19 pPij Kijk ook op: Ljflj www.inbalansonline.nl Leven betekent afscheid nemen, al ervaren we dat zelden zo. Juist dat maakt het leven leefbaar. Want de troost is dat elk vaarwel veelal een nieuw begin herbergt. Helaas is lang niet elke nieuwe situatie beter dan de oude. Vooral niet wanneer het de gezondheid betreft, geestelijk of fysiek. In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN DeStem I PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in samen werking met de zorgsector. Deze zorg- special voor Brabant en Zeeland ver schijnt als bijlage bij de genoemde dagbladen. Wilt u adverteren in de volgende uitgave van In Balans? Neem dan contact op met: Team Zeeland 0118 434 070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Angela van Eek Productcoördinatie: Dennis Willems Chantal Quaedvlieg Herbert Kats door Herbert Kats Al heel vroeg in ons bestaan worden we geconfronteerd met de noodzaak afscheid te nemen. Bij de geboorte maakt het nieuwe wezen zich los van de moeder, als ba by groeit het door naar peuter en zo al maar verder. Zeker als volwassene raken we gehard in dit immer voort schrijdende proces. Tot, helaas letterlijk, de dood erop volgt. Gelukkig maken de meesten van ons 'onderweg' meer dan voldoende mee om het leven aantrekkelijk te maken. Elke nieuwe levensfase kent z'n ups en downs en bijbe horende zorg. In deze In Balans kijken we bijvoorbeeld naar de wijze waarop sommige jonge meisjes relaties aangaan. Vaak zijn dat hun eerste spannende ervaringen met een echt vriendje. Dat houdt een grote kwetsbaar heid in. Het is al moeilijk genoeg om van de puberwe reld wat wankele stappen in de wereld van volwassenen te zetten. Komt daar het seksuele aspect bij, wordt het allemaal nóg een tikkie gecompliceerder. AANDACHT Schrikbeeld voor menig ouder is wanneer dochterlief (want daar hebben we het toch vooral over) in handen valt van een 'foute jongen'. Op zich al een beladen term en voor meerdere uitleg vatbaar. De laatste jaren krijgt dat type vriendje vrij vlot het label loverboy opgeplakt. Soms terecht, maar zeker niet altijd. Antropologe Lou Repetur waarschuwt tegen het al te ge makzuchtig gebruiken van dat label. Kern van haar be toog is dat ze waarschuwt dat overmatige (media)aan- dacht voor een hype juist de aandacht kan afleiden van andere zorgaspecten die minstens even belangrijk zijn. 'Breng de aandacht in verhouding met het werkelijke probleem', luidt de boodschap. VERGRIJZING 'Van de jeugd naar ouderen. In het nog steeds welvaren de Nederland ontkomen we er niet aan meer en meer te kijken naar de gevolgen van vergrijzing. Niet alleen zorgt de vergrijzing voor steeds hogere kosten van het gezondheidsstelsel, maar ook neemt het besef toe dat we flink aan de bak moeten om de kwaliteit van leven waaraan we gewend zijn op peil te houden. En wie is onder de huidige omstandigheden nóg echt be reid verantwoordelijkheid voor een ander te nemen, te zorgen voor iemand die dat zelf niet meer kan? De tijd dat het 'normaal' was dat kinderen voor hun ouders zorg den, zoals die dat ooit voor hen deden, leek ver achter ons te liggen. Vandaar dat we graag onze Stelling aan dit onderwerp wijden. Benieuwd naar de reacties. LEVENSEINDE Van vergrijzing is het onontkomelijk geen grote stap naar het einde van een leven. Je zou wensen dat, als die stap dan toch komt, die ook echt na een vol en zinvol be staan komt. Wreed genoeg is dat niet altijd zo. Patiënten die weten dat de dood aanstaande is, kunnen veel kracht en rust putten uit de wetenschap dat ook het laatste traject goed is geregeld. Thuis sterven is een wens die breed onderschreven wordt.Voor wie dat door omstandigheden niet mogelijk is, kan een hospice soelaas bieden. En niet alleen voor de persoon zelf, maar evenzeer voor de omgeving. De mensen die achterblijven. Zo kan er zelfs in een trieste af loop nog een mooi einde voortleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61