zeeland19 Browne zoekt Schouwse roots samen en Veere Burghse Schoole Havenpolitie verscherpt toezicht recreatievaart naar geboortegrond van voorouders lVANV/ESTEN woensdag 20 april 2011 door Piet Kleemans foto Dirk-Jan Gjeltema huisvesten. Uitgangspunt is dat al le gemeenten taakvelden krijgen. Wie welke taak krijgt, is nog niet afgesproken. „Er zal een carrousel gaan draaien", zegt de Middelburg se gemeentesecretaris Aart van den Brink. „De vestigingsplaats van de eerste samenwerkende dienst zal bepalend zijn voor het vervolg. Komen de Belastingen bij voorbeeld in Middelburg, dan zal de volgende keer Vlissingen aan de beurt zijn. Of andersom." De ambtenaren gaan werken in de gemeente die hun specialisme uit voeren. „Dat zal tot verhuizing van een aantal werkplekken lei den," bevestigt Van den Heuvel. Hoeveel Schouwse ambtenaren el ders gaan werken, kon zij gisteren niet zeggen. Dat is afhankelijk van de taakverdeling. Het is een van de wei nige tastbare herin neringen van Eleanor Browne uit New York aan haar Schouwse afkomst: een foto van haar moeder in de Burghse Schoole. Browne viert haar 8oste verjaardag met een bezoek aan de grond waar haar wortels liggen maar die ze nog nooit eerder betre den heeft. In museum De Burghse Schoole - gevestigd in een vroeger schoolgebouw - ging de Ameri kaanse gisteren terug in de tijd. Het was Eleanors zoon Keith die - met de 8oste verjaardag van zijn moeder in het zicht - op zoek ging naar Schouwen-Duivelandse sporen. Via Google-earth stuitte hij - min of meer bij toeval op mu seum De Burghse Schoole. Hij ging dieper graven en kwam erach ter dat de school er al geweest moest zijn toen zijn oma nog kind was. „Ik dacht; dit moet het zijn", zegt Keith. „En dat bleek ook zo te zijn." Stukje bij beetje werd de puzzel verder ingevuld en rijpte het plan om een bezoek te bren gen aan de geboortegrond van de voorouders. De plaats achter het verhaal van vader Jan Cornelis van Essendelft, geboren in Oosterland, en moeder Maatje Versteeg, gebo ren in Burgh. Weduwnaar Van Es sendelft vertrok in 1904 samen met zijn dochter naar Amerika om daar een nieuw bestaan op te bou wen. De familie Versteeg deed zes jaar later hetzelfde. In Amerika ontmoetten de Schouwen-Duive- was, maar nu en dan nog wel Hol lands gesproken werd. „Als mijn moeder wilde dat ik haar niet kon verstaan praatte ze Hollands", al dus de in Amerika geboren en op gegroeide Eleanor. Waarbij aangetekend dient te wor den dat de familie Van Essendelt bepaald niet de enige Zeeuwse fa milie was die Nederland voor Amerika verruilde. Vooral vissers kozen domicilie in Amerika. Veel namen uit Bruinisse zijn er te vin den. Het toeval wil dat op een paar mijl afstand van de Brownes 'Mijn moeder tekende altijd voor mij uit hoe ze van huis naar school liep in Burgh' Eleanor Browne landers elkaar, van het een kwam het ander en het eindresultaat was een trouwpartij. Vader Cornelis werkte als visser, moeder - omgedoopt van Maatje in het voor Amerikanen beter uit te spreken Maude - in een kantfa- briek. In 1931 werd dochter Eleanor geboren. Zij groeide op in een gezin waar Engels de voertaal de van oorsprong Zierikzeese fami lie Hendrikse woont. Zij zijn der tig jaar geleden geëmigreerd en hun zoon Julian is bevriend met Iain, de kleinzoon van Eleanor: „Small world." Eleanor spreekt dan wel geen woord Nederlands, laat staan Zeeuws, maar ze gebruikt nog wel met enige regelmaat Zeeuwse recepten. Zoon Keith kan zelfs Zeeuwse babbelaars maken. „Mijn moeder was trots op haar Zeeuw se afkomst en heeft die ook nooit verloochend. Zij vertelde verhalen over Burgh, waar ze opgegroeid was. Ze tekende altijd voor me uit hoe ze van huis naar de school in Burgh liep", aldus Eleanor. Ze diept een foto van een huisje in de polder op. Daar woonde haar moeder. „Maar ik weet niet of dit huisje nog bestaat", haast ze zich te zeggen. Westerschouwen-ken- ner oud-onderwijzer Arie Dam man kijkt over haar schouder mee, maar ook hij kan het huisje niet thuisbrengen. Elelanors tas gaat open en er komt een oud borduurwerkje uit. „Dat heeft mijn moeder hier gemaakt. Hier in Burgh, misschien wel in de ze school." Eleanor zuigt al wat ze ziet in het oude leslokaaltje in de Burghse Schoole als een spons op. „Het is zó moeilijk om voor te stel len dat mijn moeder misschien wel in deze schoolbankjes gezeten heeft. Ongelofelijk dat dit allemaal nog bestaat." Maatje Versteeg. Ooit zat ze - getuige de zwart-wit foto uit 1899 - in de schoolbanken van musem de Burghse Schoole toen dat nog gewoon een school was. Een school waar de kinderen nog op leitjes schreven, en de meester flink de wind er onder had. Dochter Eleanor - op 17 april 80 jaar geworden - kijkt aandachtig de ruimte rond waar haar moeder ooit leerde rekenen en schrijven en probeert zich voor te stellen hoe het schoolleven destijds ge weest moet zijn. Eleanor heeft meer foto's uit die tijd-. Van de school, maar ook een foto van het huis waar haar moeder destijds woonde. Ze weet niet of het huis nog bestaat. Maatje Versteeg - rechts met bord - op een klassenfoto uit 1899, reproductie Dirk-Jan Gjeltema &S8B&SmBBS8B door Ali Pankow In welke taal je het ook zegt, met een trouwpak van VAN WESTEN wordt je dag onvergetelijk 1 www.vanwestennl/bruidegom ZIERIKZEE - Op het Grevelingen- meer, het Haringvliet en het Briel- se meer worden de controles op het naleven van voorschriften in de recreatievaart de komende maanden tot eind augustus ver scherpt. Het recreatieteam van de Zeeha- venpolitie Rotterdam-Rijnmond gaat actief controleren om de vei ligheid op en rond het water te ver groten. Onder meer zal worden toegezien op het dragen van een dodemans- koord, het hebben van een vaarbe wijs, te hard varen of varen op plaatsen waar dit niet is toege staan. Net zoals in de beroepsvaart wordt dit jaar ook binnen de re creatievaart gelet op het varen on der invloed van alcohol. Op het water geldt, net zoals op de weg, een maximum van 0,5 promille. Zowel bij Stellendam als bij de Maasmond kan de Nederlandse grens worden overgestoken. Dan wordt niet alleen Nederland, maar ook het Schengengebied verlaten. Net als op Schiphol moet dan het paspoort getoond kunnen wor den. In Stellendam wordt Neder land verlaten bij het passeren van de buitensluis, bij de Maasmond gebeurt dit bij het passeren van het Lage Licht. In 2010 heeft het recreatieteam 645 controles uitgevoerd. In totaal hebben 69 recreatievaarders een waarschuwing gekregen en zijn er 215 bekeuringen geschreven. Veel gemaakte ovetredingen zijn het niet vastmaken van een dode- manskoord (boete 180 euro), het niet dragen van het reddings vest (boete 70 euro) en te hard va ren (boetes vanaf 70 euro).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55