Zeeland PZCIt Dorpshuizen sluiten ligt voor de hand Badgast heeft geen last van MZI's SCHOUWEN-DUIVELAND 18 en 19 TOEKOMSTVISIE Recreatie is reddingsboei Schouwen-Duiveland 22 Jong bakt voor oud almanak Ontzag New Yorkse Eleanor Browne zoekt Schouwse roots Woensdag 20 april 2011 Twitter moet wijkagent dichter bij de burger brengen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Krimp van de bevol king is hét thema van de komende jaren. De bevolking loopt terug, vergrijst en leegstand in kleine ker nen dreigt. Dat heeft grote gevol gen voor het voorzieningenniveau én de economische ontwikkelin gen op Schouwen-Duiveland en vraagt om een toekomstvisie. Maandagavond hebben de raadsle den in beslotenheid gediscussieerd over de notitie waar de ambtena ren de afgelopen maanden aan ge schreven hebben. Wie de afgelopen tijd de discus sies in de gemeenteraad heeft ge volgd weet inmiddels wel zo'n beetje welke politieke thema's de komende jaren spelen en dus ook terugkomen in de toekomstvisie. Neem de discussie over de sluiting van de bibliotheekfilialen. Na veel politiek rumoer werd afgezien van sluiting en bleef de schade beperkt tot vermindering van openings uren. Met een verdere krimp van de bevolking zal dat besluit zeer waarschijnlijk niet houdbaar zijn. Onlangs kwam er nog zo'n sig naal. De Rekenkamer maakte dui delijk dat Schouwen-Duiveland wel erg ver boven haar stand leeft met het huidige aantal dorpshui zen. De gehoopte bezuiniging is na verkoop van de dorpshuizen aan Zeeuwland niet gehaald. Slui ting van dorpshuizen ligt dan ook wel zeer voor de hand, al moet de raad die politiek gevoelige keuze nog wel durven maken. Zeven jaar geleden had de toenmalige raad die moed niet. De instandhouding van scholen is nog zo'n thema. Al een paar keer heeft het college laten doorscheme ren dat kleine scholen niet koste wat het kost in stand gehouden moeten worden. Wie dat koppelt aan krimp van de bevolking weet dat sluiting van schoolgebouwen op de loer ligt. Er komen dus min der voorzieningen die worden ge concentreerd in de grotere kernen op het eiland. Als het gaat over de economische toekomst van het eiland wordt in gezet op 'water'. Een belangrijke economische pijler die verder uit gebouwd wordt. Dan gaat het om de (mossel)visserij en de aquacul- tuur maar vooral ook watergerela- teerd toerisme. Kijk alleen al naar alle lopende plannen voor de Brou- wersdam, de inspanningen om een relatie te leggen tussen de mos selsector en het toerisme en inzet voor kwaliteitsstranden. Ontwik kelingen die de komende jaren al leen maar versterkt worden want toerisme maakt weliswaar 'maar' een kwart uit van de lokale econo mie, het is wel de reddingsboei waar Schouwen-Duiveland op drijft. Zonder de toerist verdwijnt er niet alleen veel directe en indi recte werkgelegenheid, maar glijdt het eiland ook in hoog tempo af naar een bedenkelijk voorzienin genniveau. Dan is er geen ruimte voor meerdere grote supermark ten of een warenhuis. Dan volgt leegstand en verpaupering in de dorpen met als gevolg verdere af braak van voorzieningen. Begin mei komt de nota in de openbaar heid en daarna volgt ook discussie met de inwoners. mmammmmm» door Ton van den Nouweland RENESSE - De vrees dat badgasten wegblijven omdat vlakbij het strand plastic buizen en tonnen van MZI's drijven, is ongegrond. Dat blijkt uit een peiling onder toe risten in opdracht van de gemeen te Schouwen-Duiveland en het Mi nisterie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie. Op zee in de Schaar bij Renesse ligt een om vangrijke installatie voor het van gen van mosselbroed. Het gevaarte ligt op 6oo meter van het strand. Recreatieondernemers en gemeen te vreesden dat toeristen vanwege deze mosselzaadinvanginstallatie (MZI) het strand zouden mijden. Dat blijkt niet het geval. Negentig procent van de badgasten zegt zich niet te laten hinderen door de constructie. Voor twee procent is de MZI reden niet naar het strand te gaan. Daar tegenover staat dat 7 procent in de MZI reden ziet om juist wel het strand te bezoeken. Uit het onderzoek blijkt verder dat het overgrote deel van de badgas ten geen idee heeft wat een MZI is. Slechts een derde van de onder vraagden had het ding zien liggen. Het onderzoek bevestigt het ak koord dat mosselkwekers en recrea tieondernemers in juli vorig jaar sloten. Zij willen de aanwezigheid van de MZI uitnutten door bij voorbeeld in strandpaviljoens mos selen te koken en uitleg te geven. Geen bedrijf kan zonder ze: de toch wat vreemde, in raadselen sprekende tovenaars van de wereld van de infor matie- en communicatietechnologie, en van het apparaat dat daarbij hoort: de computer. Op knopjes du wen met gekende commando's en over schermpjes schuiven in vaste pa tronen is één ding. Als het niet meer werkt zoals gewoonlijk, is er één van die mensen nodig wiens kennis ver dergaat dan de standaard gebruiks- Tip? redactie@pzc.nl aanwijzing. Iemand zoals Walter. Hij bracht onlangs een bezoek aan een Goes' kantoor om wat voorzie ningen aan te brengen zonder welke een gewenste ontwikkeling computer- matig gezien onmogelijk zou zijn. Uit het kantoortje klonk steeds ge hoorzaam een stem: „Yes, master". Nieuwsgierig naar de welwillende dienaar, gingen de collega's op onder zoek uit. Het bleek de personal com putervan Walter. Hij wel. ZIERIKZEE - Leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee hebben gistermid dag stapels pannenkoeken gebakken voor de bewoners van zorgcentrum Borrendamme. Tussen soep en dessert lieten de ouderen zich de pannenkoeken goed smaken. „Ze zeggen dat ze het leuk vinden en dat de pannenkoe ken lekker zijn," legt Noa de Vlieger uit. De elfjarige leerlinge was gistermiddag een van de chefkoks, die aan één van de twee elektri sche kooplaten stonden te bakken voor vijftig dankbare eters. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53