41 binnenland Baby's leefden vijf tot tien minuten 'Stevige aanpak van Eijk is precies wat de TO©S Verscherpte controle op schoolpersoneel Aanpassing koopzondag blijft uit Overal tulpen Vondst Romeinse ijzeroven verrast PAUL KUSTERS woensdag 20 april 2011 BABYMOORDEN OM eist twaalf jaar tegen Sietske H. Ze wilde een perfecte doch ter zijn en was bang haar vriend te verliezen. Sietske H. hield tot vier keer toe haar zwangerschappen ge heim en doodde de baby's. De vier baby's van Siets ke H. (26) uit Nij Beets mochten leven tot ze geluid gingen maken. Dat duurde vijf tot tien minuten. Bang voor ontdekking van haaf^e- heim gehouden zwangerschappen maakte Sietske een einde aan de prille leventjes. Officier van justi tie Agnes de Vries eiste gisteren twaalf jaar gevangenisstraf. De eer ste keer was het volgens haar dood slag in paniek, maar de drie volgen de keren moet Sietske het vooraf hebben beraamd. Toen was er sprake van babymoord. Voordat de eis valt, zijn er in de Leeuwarder rechtbank huivering wekkende details besproken. Over de manier waarop de jonge tand artsassistente vier keer op haar ei gen slaapkamer was bevallen. Haar familie merkte niets. Ondanks he vige barenspijn gaf ze geen kik. Ze was zo gericht op het geheim houden van haar zwangerschap pen en het stiekem bevallen, dat ze zich van tevoren niet afvroeg wat ze met de baby's zou doen, zegt ze. Met haar blote handen, een kussen of een T-shirt smoorde ze de kindjes. In plastic zakken gin gen die vervolgens in een koffer. Na geruime tijd begon het zo te stinken dat Sietske met luchtver frissers begon te spuiten. De rechters zitten met alle vragen waar het publiek ook mee worstel de na het bekend worden van het drama. Maar er komen lang niet overal bevredigende antwoorden op. Waarom hield ze de zwanger schappen geheim? De eerste keer omdat ze een perfecte dochter wil de zijn. Een kind op haar zeven tiende jaar paste niet in dat plaat je. Ze was bang dat ze haar vriend, de grote liefde van haar leven en de vader van de vier baby's, zou verliezen, zegt haar advocaat Bar bara Klunder. Waarom geen voor behoedmiddelen of abortus, wil len de rechters weten. Omdat ze, na die eerste baby, bang is voor las tige vragen van dokters, zegt ze. Deskundigen hebben slechts ver moedens van stoornissen, want Sietske weigert mee te werken aan onderzoek in het Pieter Baancen- trum.Ze is als de dood voor tbs. „Daar kom je nooit meer uit." Advocaat Klunder vindt de eis te zwaar. Zij acht alleen het doden van de laatste twee baby's bewe zen, maar spreekt van doodslag. In haar laatste woord leest Sietske een briefje voor. Ze zegt dat ze zichzelf haat en veel verdriet heeft om wat ze haar familie en haar in middels ex-vriend heeft aange daan. Uitspraak over twee weken. zie onze website:binnenland Uitgebreid verslag vanaf de rechtbank in Leeuwarden LISSE - Een toeriste maakt deze dinsdag een foto van de kleurrijke bloemen velden in Lisse. Door het zomerse weer kwam de kleurenpracht op de uitge strekte bollenvelden nog mooier tot hun recht. De velden vol tulpen, narcis- door Marjolijn de Cocq UTRECHT - Het verzet tegen aarts bisschop Wim Eijk van Utrecht laait op. De paus moet ingrijpen, vinden zijn criticasters, anders gaat het aartsbisdom kapot. 'Noli recusare laborem', luidt zijn wapenspreuk, weiger het werk niet. En dat heeft Zijne Hoogwaar dige Excellentie Willem Jacobus Eijk ook nooit gedaan. Sinds hij op 26 januari 2008 kardinaal Simonis opvolgde als aartsbisschop van Utrecht is hij uitermate strategisch aan de slag gegaan, schetst Mariska Orban de Haas, hoofdredacteur van het Katholiek Nieuwsblad. „Eijk kwam binnen in een zo goed als failliet bisdom. Dus moest Eijk bezuinigen. En bestuurders die moeten bezuinigen, maken zich niet populair." Vicevoorzitter Martin Visser van de binnenstadparochie Utrecht nam vorige week ontslag vanwege een oplopend conflict over de mo gelijke sluiting van een van de twee grote kerken in de Utrechtse binnenstad, de Augustinus en de Catharina-kathedraal. Criticasters voelen zich zo getergd dat ze wil len dat de paus zelf ingrijpt. Wat er in Utrecht speelt, zegt Peter Nissen, hoogleraar Godsdienstwe tenschappen aan de Radboud Uni versiteit in Nijmegen, is een 'klu-* wen van tegenstellingen'. „Vanaf het begin was er bij de progressie ve katholieken in Nederland weer stand tegen de benoeming van Eijk. Maar nu groeit ook in behou dende kring het verzet. Dat heeft een meer persoonlijk karakter. Hij is een kille bestuurder die ver vangt en ontslaat wie hij wil, zon der veel bekommernis om de men sen om wie het gaat." Het begon, zegt voorzitter Nelly Stienstra van het Contact Rooms- Katholieken, toen Eijk op 2 novem ber 2009 aankondigde het Ariënskonvict te sluiten, de pries teropleiding in hartje Utrecht. „Zonder enig overleg met betrok kenen. Dat heeft een hoop ver apeldoorn - Bij opgravingen in Apeldoorn is een ijzeroven uit de Romeinse tijd ontdekt. Uit de vondst blijkt dat ijzer op de Velu- we al vijf eeuwen eerder bewerkt werd dan historici voorheen dach ten. Dat heeft de gemeente Apel doorn gisteren gemeld. door Aaldert van Soest ABORTUSGRENS VAN 2<t WEKEN BLIJFT ONSEWlJZIStS ÖAN KOMMEN WE 2A JAAR WEL HELEMAAL VERBETEN utrecht - De Onderwijsinspectie zal er strenger op toezien dat scho len een Verklaring omtrent gedrag (VOG) hebben van al hun mede werkers. Uit de gegevens die de in spectie ontvangt van accountants blijkt dat onderwijsinstellingen vaak niet kunnen aantonen dat een medewerker bij het begin van de aanstelling een VOG heeft aan gevraagd. De inspectie heeft de scholen laten weten dat ze voor het einde van 2011 de zaken op or de moeten hebben. In het uiterste geval moeten medewerkers een nieuwe VOG aanvragen. „Vanaf dit najaar zullen de accoun tants nauwkeuriger aan ons rap porteren van hoeveel mensen een schoolbestuur geen VOG heeft. Wij krijgen er dan dus beter zicht op", zegt Hans van der Vlies woordvoerder van de Onderwijsin spectie. Van scholen die drie maan den na een waarschuwing nog niet aan de vereisten voldoen, wordt 15 procent van de rijksbijdra ge opgeschort. Onderwijsorganisaties wijzen erop dat het voor veel scholen helemaal niet duidelijk is voor welke mede werkers ze een bewijs van goed ge drag nodig hebben. „Geldt het bij voorbeeld ook voor ouders die meehelpen op school?", vraagt de woordvoerder van de PO-raad, Harm van Gerven, zich af. „Op zich staan wij erachter dat risico's worden ingeperkt; verhalen over seksueel misbmik kun je niet baga telliseren. Maar de regels moeten wel werkbaar zijn." Ook Wout Neutel van de christelijke Besturen- raad zegt dat er nog onduidelijk heid bestaat. „Onze helpdesk wordt er veel over gebeld." driet, ellende en heibel veroor zaakt. Ik werd na 22 jaar ontslagen bij de Catharina-kathedraal, voor zover je een vrijwilliger kunt ont slaan." Stienstra wil een verzoek schrift bij de paus indienen om Eijk aan te pakken. Als mensen spoken willen zien, kun je wel zeggen dat ze niet be staan maar dat helpt niets, rea geert de rechterhand van de aarts bisschop. Kanselier, hoofd commu nicatie en econoom van het bis dom Hans Zuijdwijk wordt ook den haag - Gemeenten krijgen geen zeggenschap over het aantal koopzondagen binnen hun gren zen. Een voorstel van GroenLinks en D66 om gemeenten en onder nemers dit samen te laten bepa len, zal worden geblokkeerd door coalitiepartijen WD en CDA, met steun van de PW, de SGP en de Christenunie. De Kamer spreekt morgen over het plan. „Mijn hart zegt; laat de onderne mers het zelf bepalen. Maar we moeten ons houden aan het re geerakkoord", zegt WD-Kamerlid Eric Ziengs. De WD ging vorig jaar de verkiezingscampagne in met de slogan: Shoppen is ook zondagsrust. Zij moesten die wens voor ruimere openstelling echter -F laten varen in de coalitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4