vanuit de berm sport 27 Mark Huizinga geeft bij Geelhoed trainingen om over na te denken Mourinho staat onder zware druk Hoogerland en Westra in Waalse Pijl woensdag 20 april 2011 Lieuwe Westra maakt vandaag met Vacansoleil-DCM zijn opwachting in de Waalse Pijl. De Nederlandse renner ontbrak zondag in de Amstel Cold Race. Landgenoten Johnny Hoogerland, Pim Ligthart, Wout Poels en Rob Ruijgh ver gezellen hem. Daarnaast bestaat de ploeg uit de Belg Thomas de Gendt, de Pool Michal Colas en de Italiaan Marco Marcato. Mark Huizinga doet een techniek voor waarbij de tegenstander in een houd greep gelegd kan worden. foto Ruben Oreei door Patrick Delait ANHEE - Drama en geluk lagen voor Karsten Kroon dicht bij el kaar in de Waalse Pijl. Na zijn der de plek in 2006 kwam hij er vorig jaar zwaar ten val. Ook vandaag moet de BMC-renner geblesseerd toekijken. van de meet moest hij zwaar geha vend worden afgevoerd. Neus, juk been, oogkas: bijna alles in zijn aangezicht was kapot. Omdat hij de Tour de France niet wilde mis sen, keerde Kroon nog geen twee maanden later al terug in het pelo ton. Te vroeg, weet hij nu. „Ik heb de Ronde van Zwitserland doorge worsteld, maar ik heb me daarvoor wel moeten forceren. Pas dit voor jaar was ik weer de oude." De week tussen de Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken-Luik had die van Kroon moeten zijn. Een valpartij in de Ronde van Vlaande ren besliste anders. Met een sleutel beenbreuk en een pas later gecon stateerde ribbreuk valt er niks meer te redden. Vorige week zette de 35-jarige BMC-renner definitief een streep door zijn voorjaar. Tij dens de Amstel Gold Race kwa men alle frustraties er in een keer uit. „Ik heb zondag een hele slech te dag gehad. Toen ik bij de NOS was langs geweest, werd ik ver wacht in de vip-tent. Daar mocht ik niet naar binnen, omdat ik niet het juiste armbandje had. Ik werd toen zo kwaad dat ik een enorme scène heb geschopt. Achteraf erg kinderachtig, want die jongen van de beveiliging deed ook maar zijn werk." Om de zinnen te verzetten, ver trok hij maandag met vrouw en kinderen naar een hotel in de Ardennen. De racefiets heeft hij niet meegenomen, dus heeft Kroon vanmiddag alle tijd om naar de Waalse Pijl te kijken. „Het par koers is niet ver van ons hotel. Mis schien gaan we ergens in de berm zitten." Naar favorieten voor de 75e editie moet Kroon niet lang zoeken. De Spanjaarden Alberto Contador en Joaquin Rodriguez staan bij hem met stip genoteerd. Ook Robert Ge- sink verwacht hij op het podium. door Roeland van Vliet OOST-SOUBURG - „Je moet niet den ken dat je van deze serie trainin gen ineens een betere judoka wordt", zegt Mark Huizinga tame lijk verrassend bij heribegin van de eerste van zijn vijf trainingen bij Sportschool Geelhoed. „Ik geef jul lie veel informatie mee en zal ook uitleggen waarom ik dat doe. En dan kunnen jullie er de volgende maanden en zelfs jaren mee aan de slag. Ik vraag jullie: ga héél bewust nadenken over wat jullie hier van mij aangereikt krijgen." De jonge judoka's luisteren adem loos. Logisch, want in de Souburg- se dojo is de olympisch kampioen van 2000 aan het woord. Hij heeft een carrière om 'u' tegen te zeggen achter de rug en is nu de bonds coach van de junioren meisjes. Wat hij vertelt, wil je als talent zon der meer opslurpen. De voorjaarslessen van Huizinga (37) zijn puur voor de judoka's van Geelhoed die hogerop willen en al iets willen bereiken op de eerst volgende districtskampioenschap pen. Voor hén heeft de Judo Zee land, een stichting die Sportschool Geelhoed financieel ondersteunt, de Schiedammer naar Zeeland ge haald. „Het gebeurt vaak dat ik eenmalig trainingen geefbij clubs, meestal vanwege iets feestelijks", vertelt Huizinga. „Zo ben ik hier tien jaar geleden al geweest - ik weet het écht nog - vanwege de opening van de nieuwe dojo. Maar nu kom ik vijf keer omdat ze bij Sport school Geelhoed stappen vooruit willen maken. Ik heb dit nog nooit eerder gedaan." Tijdens de eerste training behan delt Huizinga vooral basistechnie ken. En hij zal dat, zo belooft: hij, in de sessies erna ook doen. „Alles is er nu op gericht om deze jonge judoka's beter te maken voor wed strijden. Kijk, ik kan iedereen een trucje aanleren, maar het duurt nog heel lang voor ze die ook in wedstrijden kunnen toepassen. Het gaat erom dat ze na heel veel oefenen situaties gaan herkennen en er dan op inspelen.". Mark Huizinga Driemaal stond Mark Huizinga op het podium tijdens de Olympische Spelen. In 1996 en 2004 won hij brons, in 2000 pakte hij het goud. Op zijn palmares prijken verder twaalf nationale titels, vijf Europe se titels en dertien wereldbeker overwinningen. Alleen op wereld kampioenschappen is hij nooit eer ste geworden. In 2008 stopte Huizinga. Na twee jaar afstand te hebben genomen van de sport werd hij in december 2010 bondscoach van de junio ren meisjes. Tonny Mulder, trainer van Sport school Geelhoed, volgt met gepas te trots de uitleg van één van de beste judoka's ooit in de klasse -90 kilo. Hijzelf moet ook goed oplet ten tijdens de trainingen. „Want ik moet er daarna mee aan de slag. Huizinga raakt natuurlijk een snaar bij de kinderen en geeft hen heel veel mee, maar na juni sta ik er weer alleen voor." De sportschoolhouder heeft zelf nooit in de top gejudood. „Ik heb wel een goede kijk op bewegen en snap ook hoe je kinderen moet begeleiden, maar ik weet nog niet precies welke basis je judoka's moet meegeven die het hogerop willen zoeken. De komst van zo'n topper is dus niet alleen belangrijk voor de judoka's, maar ook voor mij." Op eenmalige, feestelijke trainin gen van Huizinga is er vaak tijd in geruimd voor dolletjes. Bij Sport school Geelhoed laat men dat deze keer achterwege. Er wordt serieus getraind. Niemand wil voor het oog van de meester de kantjes er van aflopen. „Maar", zo stelt Huizinga, „het be langrijkste is wat er straks in hun hoofden gebeurt. Ze kunnen alle- maal braaf de oefeningen uitvoe ren zoals ik het wil, maar als ze het niet opslaan en er niet over na gaan denken, hebben deze trainin gen geen zin gehad." nrrnr'-Twnrr-TiwTTirnnr-r -ffMTMWfwi 1 ~i~iiihhiuwii Als Kroon terugdenkt aan de Waal se Pijl van 2006 wordt hij nog al tijd emotioneel. Omdat hij Frank Schleck enkele dagen eerder aan de zege in de Amstel Gold Race had geholpen, werd de Drent die dag door CSC-teambaas Bjarne Riis met het kopmanschap beloond. IFrank Schleck, Carlos Sastre, Jens [Voigt en Ivan Basso: allemaal re- tien ze zich uit de naad om Kroon leen goede positie naar de Muur Hoei te brengen. „Dat was on- fcchijnlijk. Ik was bij Rabo- Jr vertrokken omdat ik er geen males kon rijden. Bjarne daarente- 'gen was zo onder de indruk van mijn werk in de Gold Race dat ik voor de Waalse Pijl alle vertrou wen kreeg. Ik had daardoor- een be- renmoraal." Hoewel hij in de sprint op de Muur moest buigen voor de Span jaarden Alejandro Valverde en Sa muel Sanchez, schaarde Kroon zich in het magere rijtje Nederland se renners dat in Hoei ooit het po dium haalde. Alleen Maarten den Bakker (2e in 1999) en Steven Rooks (3e in 1988 en 2e in 1989) gingen hem voor. Adrie van der Poel (2e in 1981) en de enige Neder landse winnaar Joop Zoetemelk (1976) gooiden eerder al hoge ogen in de Waalse Pijl, maar toen was de steile klim in Hoei nog niet het eindpunt van de klassieker. Tegenover de gloriedag die Kroon in 2006 beleefde, staat het drama dat hem vorig jaar overkwam. Na een valpartij op zeventig kilometer MADRID - Trainer José Mourinho moet voor de tweede editie van 'El Clasico' tegen Barcelona iets speciaals bedenken. De Portugese voorman van Real Madrid staat on der zware druk. Vanavond speelt hij met zijn club de bekerfinale in Valencia tegen de aartsrivaal. Zijn defensieve tactiek zaterdag in de thuiswedstrijd tegen Barcelona (1-1) werd alom bekritiseerd. Zelfs clubicoon Alfredo Di Stefano pakte Mourinho hard aan. De ere president van de 'Koninklijke' om schreef de eerste klassieker, in een serie van vier binnen achttien da gen, als een duel tussen een leeuw en een muis. „We zullen echt met een andere tactiek moeten spelen. Want om Barcelona op de counter te bestrij den, is niet erg adequaat", betoog de de sterspeler van weleer. Ook Johan Cruijff deed als 'Barce- lonawatcher' zijn zegje in de Spaanse media. „Als je in een thuiswedstrijd met zeven verdedi gers begint, moet je wel veel angst hebben voor je tegenstander", schamperde de oud-Ajacied. Cruijff doelde daarmee onder meer op het danig versterkte mid denveld van Real Madrid zaterdag in Bernabeu. De 'vondst' van Mourinho om de krachtige verdediger Pepe als der de controlerende speler in het mid denrif te posteren, ging ten koste van de technisch zeer begaafde spelmaker Mesut Ozil. Liefhebbers en kenners van 'the beautiful game' gruwden van die tactische keuze. Als late invaller toonde de Duitse international in de tweede helft meteen het onge lijk van Mourinho aan met een aantal karakteristieke en dus in drukwekkende acties. De kans is groot dat Ozil van avond in het afgeladen Mestallasta- dion weer gewoon basisspeler is bij Real Madrid. De grootmacht uit de Spaanse hoofdstad is ge brand op de eerste hoofdprijs sinds 2008. Real won de 'Copa del Rey' in 1993 voor de laatste keer. Wellicht dat Mourinho weer een ander tactisch en/of psychologisch trucje uithaalt. Voordat hij Ozil za terdag zo verrassend uit zijn basis team hield, weigerde hij tijdens de inleidende persconferentie ook maar één woord te zeggen over het duel. „Alles wat ik vertel, wordt veel te veel uitvergroot", liet hij via zijn woordvoerder weten. Uiteraard is Barcelona, met de Ar gentijnse middenvelder Javier Ma- scherano terug van een schorsing, opnieuw favoriet in de tweede wedstrijd tegen Real. De Catalaan se ploeg had zaterdag liefst 72 pro cent balbezit. Cruijff zag daarin echter ook een gevaar, omdat die suprematie niet leidde tot een overwinning. „Als Barcelona trouw wil blijven aan de eigen stijl, zal de uitvoering beter moeten zijn", betoogde hij. „Zeker tegen een prijzenwinnaar als Mourinho." José Mourinho werkte gisteren met zijn selectie nog een training af. Van avond wacht de bekerfinale tegen Barcelona. foto Paul White/AP tcotn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43