zeeland 13 ESBL-bacterie plaag voor antibiotica 'Geen kernramp' Erfpacht onder de loep commentaar Besmette groente Kinderopvang en Zeeuwse Ridders mooiste posters woensdag 20 april 2011 Hoe gevaarlijk is het nu om een rauwe radijs te eten die een ESBL-houdende resistente bacterie bevat? De Consumentenbond schrijft op zijn website: „Voor gezonde mensen zijn ESBL-bacteriën niet gevaarlijk. Van een bacterie met het en zym ESBL word je namelijk alleen ziek als het om een ziekmakende bacterie gaat, zoals salmo nella of Campylobacter. In bepaalde gevallen, bijvoorbeeld bij een verminderde weerstand of bij een operatie, kan zo'n bacterie een infectie tot gevolg hebben die dan lastig te behandelen is. Antibiotica die normaal gebruikt worden om deze infecties te behandelen werken dan niet meer. Alleen antibiotica van een andere soort, de zogenoemde carbapenem, helpen dan nog. Die kunnen alleen in het ziekenhuis via een infuus worden toegediend. Er zijn ech ter al artsen die te maken krijgen met patiën ten die besmet zijn met een bacterie waar ook carbapenem niet meer tegen helpt." De toename van ESBL in Nederland lijkt ver band te houden met het overmatig gebruik van antibiotica in de intensieve dierenhouderij. Oud-minister Gerda Verburg van onder andere landbouw heeft nog geregeld dat het gebruik van antibiotica in drie jaar tijd moet zijn terug gebracht naar het niveau van 1999. Dat is een afname van 50 procent. Er blijven nog wel veel vragen open over het onderzoek van het VUmc. Hoe groot was de concentratie aan bacterieën in de besmette groenten? Het rap port wordt spoedig vrijgegeven. DEN HAAG - De kerncentrale liep in t986 en in 1987 geen bijzonder ge vaar. Volgens de normen zouden de incidenten uit 1986 en 1987 hoogstens zijn ingeschaald op ni veau 1 (onregelmatigheden zonder echt risico). Dat antwoordt minister Maxime Verhagen (Energie, CDA) op vra gen van CDA-Kamerlid Ad Koppe- jan (CDA). De incidenten zijn ook keurig gemeld aan de Kamer, stelt Verhagen. „Sinds 1980 stelt de Kern Fysische Dienst ieder jaar een storingsrapportage op, die door de minister naar de Tweede Kamer wordt verzonden. Deze zijn daarmee dus openbaar. Deze openbare rapportages worden juist gemaakt om van te Ieren en processen te verbeteren." Verhagen stelt ook dat 'alle onregel matigheden zijn opgelost' en dat 'extra maatregelen zijn genomen ter voorkoming van nieuwe onre gelmatigheden'. DEN HAAG - Waterschap Schelde- stromen zoekt naar een oplossing om de stijging van de erfpacht in Zoutelande meer verteerbaar te maken. Het waterschap wil de erfpacht voor 16 (vakantie)woningen en 2 hotels sterk verhogen. De pacht overeenkomsten zijn 25 tot 30 jaar geleden gesloten en worden her zien. Zo is er iemand die nu 599 euro per jaar betaalt en straks 11.750 euro moet neerleggen. De overgangsregeling van vier jaar biedt niet voor iedereen soelaas. De Tweede Kamer eiste eerder op heldering van staatssecretaris Henk Bleker (Natuur). Maar hij vindt de kwestie een zaak van het waterschap. Denis Steijaert, dage lijks bestuurslid: „Intern bekijken we of voor een aantal mensen een oplossing mogelijk is. We bezien of de overgangsregeling kan wor den opgerekt. Ik loop daarmee op zaken vooruit, want het is nog niet duidelijk of we juridisch ge zien onderscheid mogen maken." Poster van Zeeuwse Ridders. De gemiddelde kipfi let is besmet met de ESBL-bacterie. Dat is voor de kritische consument geen nieuws. Wel dat de bacterie zich ook genes teld heeft op biologisch geteel de radijs en lente-ui. De giste ren gepresenteerde uitkomsten van een onderzoek van het VU Medisch Centrum leren dat slechts zes procent van de groente besmet is (tegen negen tig procent van de kip). Overigens vormt besmetting met de bacterie voor een ge zond mens geen risico. Dat neemt niet weg dat actie gebo den is, want resistentie tegen antibiotica is ongewenst. De uit komsten van dit onderzoek rechtvaardigen een veel breder onderzoek. Inclusief een onder zoek naar de bron van de be smetting. Vooruitlopend op de uitkomsten doet het kabinet er verstandig aan om het gebruik van antibiotica in de intensieve dierhouderij sneller en verder terug te dringen dan gepland door oud-minister Gerda Ver burg. MIDDELBURG - Volgens het publiek is Benieuwd mar buitenschoolse op vang van de campagne Kinderop vang in Zeeland de mooiste Zeeuwse poster van 2010. De vakjury koos voor de poster van de documentaire Zeeuwse Rid ders. Die scoorde ook hoog bij de stemmers op de PZC-website, waar de poster op de tweede plaats eindigde. Derde werd Ons bin nog aoltied niet blie mee die kernenergie van comité Borssele II, Nee! Er werden in totaal bijna 600 stemmen uitgebracht. Het was het vierde jaar dat onder de titel We hangen! de mooiste pos ter van een Zeeuwse ontwerper en/of opdrachtgever werd geko zen. De 48 inzendingen zijn nog tot en met 1 mei te zien bij CBK Zeeland aan de Balans in Middel burg, tijdens kantooruren (op 1 mei van 13.00 tot 17.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3