2 zeeland Bioboer zoekt altijd de balans Weer negatief over Mans Nieuwe media PZC woensdag De krant 8 weken voor 24 euro! ANTIBIOTICA UITGESCHAKELD Wetenschappers van de Amsterdamse VU troffen een bacte rie in groenten aan die de werking van antibiotica bij de mens vermindert. Vijf biologische groenten staan op de lijst. y woensdag 20 april 2011 3£®GaGB®es3ea®! door Ernst Jan Rozendaal Het blijft een moeizame relatie: de politie en Twitter. Om de zoveel tijd gaat een diender in de fout. Is er weer een tweet ver stuurd waarvan hij (of zij) spijt krijgt. Bekendste voorbeeld is de Drentse politiechef Gerda Dijks man. Nadat ze het internet eerder al had toevertrouwd de PW 'fas cistisch' te vinden, was ze afgelo pen Kerst zo dom over de doods oorzaak van twee in Meppel ge vonden lichamen te speculeren. Gisteren moest de Eindhovense politie haar excuses aanbieden. Er was een foto rondgetwitterd met de tekst VIJF LAFFE daders tfzinloosgeweld Marokkaans #040 Herken jij zeBel anoniem: 0800-7000 PLS-RT. De goedbezochte website geenstijl.nl merkte het bericht meteen op en nam het over. Waar op een nieuwe politietweet volg de: Ongelukkige woordkeuze iïzinloosgeweld zaak. Excuses. Niet de gebruikelijke termen die wij hanteren. In het trainingscentrum in Nieuw- dorp presenteerden acht wijk agenten uit Vlissingen, Goes, Ter- neuzen en Schouwen-Duiveland COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |P8) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft nadere informatie aan. gisteren hun ervaringen met Twit ter. Er is een speciale cursus ge volgd over wat wel en niet met het publiek kan worden gedeeld. Ik ben bang dat het excuus van de Eindhovense politie uit het hand boek van die cursus komt En la ten we wel wezen, ook al worden met 'laf en 'Marokkaans' de enige twee woorden die Geert Wilders kent gecombineerd, zoveel is er toch niet mis met deze tweet? Als ik cursusleider was, zou ik zeggen: gebruik wat opvallende termen die Tweede Kamerleden ook bezigen (draaideurcrimineel, hufterigheid, roversnest, kut-Ma- rokkanen), zodat je juist wél op geenstijl terechtkomt. Het lijkt me dat dat de pakkans vergroot. En als de politie toch twittert, graag vooraf alle locaties van snel heidscontroles en niet achteraf: Lekker gewerkt, iïjlitsdienst #As8. De nieuwe media zouden eens een voorbeeld moeten nemen aan de oude. In het wilde westen hing de sheriff gewoon een poster op met: Gezocht. Dood of levend. Nu zou hij meteen de site doodsbe- dreiging.nl op zijn nek krijgen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers We gebruiken géén mest van vijfduizend var kens die op el kaar gepropt in een Brabantse stal opgesloten zit ten", zegt Leo de Visser, biologi sche landbouwer uit Ritthem. Dat doet wel de gangbare landbouw. Hij reageert op een van de conclu sies uit het onderzoek van het VU Medisch Centrum, waaruit blijkt dat in 7 van de in totaal 120 onder zochte groentenmonsters bacte riën zitten die de werking van anti biotica bij de mens kunnen ver minderen. En voor de sector is het nog erger dat vijf van die zeven monsters biologisch geteelde radijs jes, pastinaken, taugé of lente uitjes zijn. „Ik gebruik juist mest van onze eigen paarden, runderen en kippen, aangevuld met een klein percentage mest van een koeienboer. Gezonde mest dus, van dieren die geen antibiotica krij gen toegediend." Het onderzoeksrapport van het VUmc was gisteren nog niet volle dig beschikbaar. Wel waren al en kele conclusies gepubliceerd. Het feit dat de ESBL-houdende bacte rie werd aangetroffen in de groen ten kan komen door de teelt van groenten in vervuilde grond. De onderzoekers vonden het aanne melijk dat de bacterie in de grond is gekomen door dierlijke mest. Biologische boer Alex van Hoote- gem van de Grote Verleiding uit Kruiningen is ook hoogst ver baasd. „Als we in het najaar mest uitrijden op de akkers, is het door de wormen en schimmels zo om gezet in mooie aarde. We gebrui ken geen kunstmest of chemische bestrijdingsmiddelen." Kortom, deze biologische boeren gebruiken dan wel dierlijke mest, maar ze weten voor een belangrijk deel waar de mest vandaan komt. En die komt van dieren die een goed leven hebben. De Visser spreekt van een kringloop. Zijn koeien, paarden en kippen leveren voldoende mest om 80 procent van zijn akkers te bemesten. Zijn beesten krijgen door hem geteeld biologisch gras en 'eten groenten van het huis' „Ik red het net niet om volledig zelfvoorzienend te zijn. De overige mest haal ik bij een koeienboer. Ik zou wel mest bij een collega biologische boer willen halen, maar er is te weinig biologische mest. Ik mag als biolo gische boer géén mest bij de inten sieve veehouderij halen. In die be drijven worden antibiotica stan daard in het voer toegevoegd." Van Hootegem legt uit dat de biologische landbouw op evenwicht is gebaseerd. Als er in de gangbare landbouw plots aaltjes de kop opsteken in een. aardappelveld, worden die be streden met chemische middelen. Die aaltjes vreten de wortels aan. „Dat doen wij niet. We willen juist intensief gebruik maken van natuurlijke processen." De Visser heeft onlangs een stuk land gekocht, waar normaal op ge boerd werd. Hij mag daar de ko mende twee jaar wel zijn groente op biologische wijze telen, maar die groente mag hij niet als biologi sche groente verkopen. Die grond moet eerst vrij van bestrijdings middelen worden voordat de groenten het stempel biologisch krijgen. Jasper Vink van Biologica, een lan delijke promotor van de ontwikke ling van biologische landbouw, zegt in een eerste reactie op het on derzoek: „Resistente bacteriën in groenten zijn helaas al eerder aan getroffen in Frankrijk. Dat is ern stig." De biologische landbouw en vee teelt maakt zoveel mogelijk ge bruik van natuurlijke middelen om diergezondheid te waarborgen of te verbeteren. „Echt alleen in noodgevallen wordt gebruik ge maakt van antibiotica." Het klinkt hem dan ook heel on waarschijnlijk in de oren dat dier lijke mest de oorzaak is van de fou te bacterie. „Volgens de onderzoe kers zou ook taugé bij de besmette groenten behoren en dit product wordt alleen met water opge kweekt. Het oppervlaktewater zou onderzocht moeten worden als verspreidingsbron van de bacte rie", suggereert Vink. Leo de Visser, biologische boer uit Ritthem. foto Mechteld Jansen zie ook de video op www.pzc.nl Bfof-blog Volg de tot standkoming van de bio grafie over de popgroep Bl0f. www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/fóto MIDDELBURG - Het (vorige) dage lijks provinciebestuur heeft zich ook in een brief aan staatssecreta ris Joop Atsma van Infrastructuur en Milieu negatief uitgelaten over het rapport van de commissie Mans over de kwestie Thermphos. De brief werd verstuurd een paar dagen voor het debat waarin Sta tenleden het college van Gedepu teerde Staten verweten met de con clusies van Mans aan de haal te gaan. Het rapport Mans is opge steld in opdracht van de Staten. Het was negatief over het toezicht en de handhaving door de provin cie. Meteen na verschijnen van het rapport nam commissaris van de koningin Karla Peijs afstand van de conclusies van Mans. Het college van GS ontkent in de brief dat de provincie onvoldoen de kennis heeft om de industrie te controleren, maar erkent dat er slecht is gecommuniceerd. In Den Haag wordt momenteel gesproken over de reorganisatie van het toe zicht op risicovolle bedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2