Raad beperkt openstelling stadskantoor Rekenmeester Singapore Over heilige koeien en een knalfeest 3*»Y i8l zeeland SAORAULO MODE Deel van de dag alleen nog op afspraak REKENEN De lesmethode 'Singapore Rekenen' wordt door rekenmeester Ban Har Yeap met gastlessen gepromoot in Nederland. Gisteren was hij in Oost-Souburg. MODE woensdag 20 april 2011 'XPRESSO Langstraat 73 Amemuiden tel 0118-606200 www 3xn-mode.nl Langstraat 73 Amemuiden tel.0118-606200 www 3xn-mode.nl door Theo Ciele middelburg - Middelburgers kun nen straks niet meer onbeperkt op het stadskantoor terecht om hun zaken te regelen. Een meerderheid van de raad stemde gisteravond voor een voorstel om een deel van de tijd, bijvoorbeeld in de middag alleen nog op afspraak te werken. Een voorstel van SGP, Groenlinks en LPM hiervoor kreeg de steun van het CDA. Normaal gesproken een minderheid, maar doordat van zowel de Christenunie als D66 een raadslid afwezig was, werd het amendement met 14 tegen 13 stem men aangenomen. Het voorstel werd gedaan om geld vrij te ma ken voor behoud van de bijdrage aan het verkeersonderwijs. De bezuiniging op het wegenon- derhoud, waarover maandag de stemmen staakten, werd toch nog beperkt met 50.000 euro. Dit voor stel van WD en LPM kreeg de steun van de hele raad. De raad ging unaniem akkoord om het aanvullend ouderenvervoer uit te breiden tot het ziekenhuis in Goes. Daar staat tegenover dat mensen niet vanaf 60, maar pas vanaf 70 jaar ervan gebruik mogen maken. Het CDA kreeg een meerderheid achter zijn voorstel om de bespa ringen op de kosten voor schoolbe geleiding anders te verdelen. In plaats van de scholen 75.000 euro te korten, wordt dit bedrag in min dering gebracht op de subsidie aan de schoolbegeleidingsdienst RPCZ. Wethouder Albert de Vries raadde af om het geld gelijkelijk over de scholen te verdelen. „Niet elke school en leerling behoeft: evenveel begeleiding. Als je het bedrag zo versplintert komt het niet terecht daar waar het het meeste nodig is." De Vries deed de suggestie om het geld niet naar afzonderlijke scho len te laten gaan, maar naar samen werkingsverbanden van scholen. Die kunnen dan weer diensten van het RPCZ inkopen. -Met uit zondering van D66 en WD ging de raad hiermee akkoord. Een voorstel van D66 om de subsi die (450.000 euro) aan de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg radicaal te schrappen ten behoeve van de Zeeuwse Bibliotheek en het Zeeuws Museum wekte de woede van GroenLinks en de LPM. „D66 is toegetreden tot het legioen van azijnpissers", beet Adrie van 't Westeinde D66'er Anje Bareman toe, nadat hij gewezen had op de goede internationale reputatie van SBKM. Bareman wees op het ge ring aantal bezoekers die de SBKM trekt. Met uitzondering van de SGP-ffactie steunde niemand D66. Alleen de SGP stemde tegen het to tale, gewijzigde pakket bezuini gingsvoorstellen van 6,7 miljoen eu ro omdat de gemeente te weinig ge snoeid heeft in 'luxe', zoals de thea terplannen. door Rutger Snijder Het kan misschien wat moeilijk zijn om meneer Ban Har Yeap te begrijpen, want hij praat En gels", legt directeur John Eckhart van basisschool De Tweemaster in Oost-Souburg uit aan de klas. De rekenmeester uit Singapore staat glimlachend naast hem. Ban Har Yeap is in Zeeland om een aantal masterclasses en gastlessen te ge ven over 'Singapore Rekenen', een Singaporese lesmethode die in ei gen land succesvol is. In Singapore scoren kinderen aan toonbaar beter op het gebied van rekenen dan in andere landen. Dit trok ook de aandacht van het Ne derlandse onderwijs: hier scoren - leerlingen een stuk lager bij inzich telijk rekenen. Basisschool De Tweemaster denkt eraan om de Nederlandse variant ('Rekenwonders') ook te gaan ge bruiken, maar het is geen lesme thode die je als leraar even snel uit een boekje leert. Docenten wor den speciaal getraind om deze me thode toe te kunnen passen. Daar om gaf expert Ban I lar Yeap gister morgen een gastles als voorbeeld in groep 8 en in de L.eonardoklas van De Tweemaster. De vrees van meester Eckhart blijkt onterecht: de kinderen kun nen zich prima verstaanbaar ma ken in het Engels en begrijpen al les vrijwel meteen. Toch ligt een enkele keer nog spraakverwarring op de loer. „Een shape ...is dat een schaap?", vraagt een jongen aan een klasgenoot. De leerlingen wordt ge vraagd om vier punten op een vel papier met elkaar te verbinden om zo een geometri sche vorm te maken. Daarna legt Ban Har Yeap uit hoe ze de opper vlakte kunnen berekenen. Terwijl de kinderen druk met de opdracht bezig zijn, loopt de kleine reken- - meester met een brede glimlach door het lokaal. „That's very interes tingroept hij af en toe verrukt uit als hij naar de creaties van de leerlingen kijkt. Stapje voor stapje wordt het ni veau opgeschroefd: de leerlingen moeten steeds ingewikkeldere vor men tekenen en er zijn steeds moeilijkere methoden voor nodig Rekenmeester Ban Har Yeap geeft scholieren in Oost-Souburg uitleg over om de oppervlakte daarvan te be rekenen. Ze blijven tot aan de laat ste seconde enthousiast en discus siëren voortdurend met elkaar. „Dit is zo'n goede methode omdat de kinderen helemaal meegesleept worden", zegt directeur Eckhart bewonderend. „Dit is een hele an dere manier van rekenen. De leer lingen worden geprikkeld om zelf oplossingen te bedenken." De basisschool wil na de meiva kantie beginnen met een proef van 'Rekenwonders'. „Het rekenon derwijs ligt al jaren onder vuur. Veel scholen zeggen dat ze het heel anders gaan aanpakken, maar daar komt vaak niets van terecht. Dit is een manier om het ook echt te doen." Na afloop bedanken de leerlingen de Singaporees langdurig. „Het was heel interessant en ik heb echt veel geleerd", verklaart een leer ling. „Nog één ding ...mag ik uw handtekening?" door Theo Ciele In Den Haag trainen de politici speciaal op catchy oneliners, snelle uitspraken die het goed doen in de krant, op radio en tele visie. Tijdens de algemene be schouwingen leken ook Middel burgse raadsleden goed te hebben opgelet bij de kadertrainingen van hun partij. Een kleine bloemle zing. Krijn Hamelink (Christenunie): „Dit college heeft twee heilige koeien: het theater en de lang- zaamverkeersbrug bij Ramsburg. Voor die koeien worden veel balen hooi opgestapeld." Peter de Doelder (PvdA): „De PvdA wordt altijd verweten pot- verteerder te zijn. Wij gaan met die traditie breken." Chris Dekker (SGP): „Het heeft ons verbaasd dat fracties de barri caden op gaan als ze hun zin niet krijgen. Dat doen wij niet, want dan krijgen wij het erg druk." Rob van Eijkelenburg (D66): „Ons voorstel om de raadsvergoe- ding te bevriezen zou voor de büh ne zijn. Dat is ook zo, wij hebben geen andere bühne dan deze raads zaal. Wie bezuinigen wil, begint bij zichzelf." Jan Zwemer (CDA): Wij kiezen niet voor het doe-het-zelf-pakket van de WD en ook niet voor de hangmat van de PvdA. Wij kiezen voor het vangnet voor mensen die het niet zelf kunnen redden." Luc Vandezande (GroenLinks): „Deze nota staat vol met knib- bel-knabbel-knuistje-besparingen. Kleine bedragen worden ge schrapt, maar dat zorgt voor schraalheid in de stad." Piet Kraan (LPM): „De gemeente kan als werkgever niet veel extra doen voor ambteneren. Geen winstdeling, geen bonussen. Gun ze dan tenminste een knallend feest." boxers slips panty's Langstraat 73 Amemuiden tel.0118-606200 www.3xn-mode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18