cultuur 113 Festival opent in Perkpolder Theater Las Malas vaart eigen koers Duo Kisling Verhuyck op shortlist agenda Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. OP PAD Goes Ciné-club van DenisdeFrance: Denis Mandon geeft les in het kijken van een Frans ondertitelde film. Podium 't Beest, 20.00 uur. Middelburg Rennen voor Juvent in kader cultuur- week Roosevelt Academy. Abdijplein, 10.00 uur. Knuffelen lammetjes en andere dieren. Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30-15.00 uur. Serooskerke (W) Verkoopdag Stichting Steun aan Israël De Meijstraat 32, 10.00-21.00 uur. Terneuzen Literaire avond Stichting Prometheus met schrijver P.F. Thomése over zijn-jong ste roman De weldoener. Porgy en Bess, 20.00 uur Vlissingen Ronde van Walcheren. Jaarlijkse toer tocht over Walcheren (90 km). Start: Koninklijke Marechaussee, Govert Flincklaan 5.1, 10.00 uur. Rommelmarkt voor jong en oud. Oude Markt, 10.00 uur Floortje Zwigtman, 'Van Pabostudente tot beroemde schrijfster'. John Louws in terviewt de schrijfster. Arsenaaltheater, 19.00 uur. Zierikzee Knutselen en schminken. Kinderboerderij De Punt, 14.00 uur Lezing: Pasen in de beeldende kunst. Weststraat 9, 20.00 uur. PODIUM Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt woensdag 20 april 2011 mmm NAZOMERFESTIVAL Ook locatievoorstellingen in Domburg, Sluiskil en Wilhelminadorp PERKPOLDER - Trojaanse Vrouwen, dit jaar de openingsvoorstelling van het Zeeland Nazomerfestival, wordt opgevoerd op het voormali ge veerplein in Perkpolder. De plek wordt omgebouwd tot een kamp voor de op deportatie wach tende vrouwen van Troje. De bekende Vlaamse actrice Rein- hilde Decleir speelt koningin Heka- be. Regisseur en vormgever is Niek Konekaas. Hij maakte twee jaar ge leden voor het Nazomerfestival De Storm, toen eveneens de openings voorstelling. Ook de invulling van de andere drie locatievoorstellingen is be kend. Am Ziel van Thomas Bern- hard wordt gespeeld in de feest zaal van het recent gerestaureerde Badpaviljoen in Domburg. Judith de Rijke regisseert en de cast be staat uit onder anderen Raymon- de de Kuyper, Lieke-Rosa Altink en schrijver Arnon Grunberg. De Rijke was ook verantwoordelijk voor de Nazomerfestival-voorstel lingen Vandaag geen vis (2008) en Vlammenstad (2010). De hedendaagse komedie Torea dors van Jean-Marie Piemme is te zien in de doucheruimte van de voormalige cokesfabriek in Sluis kil. Regisseur is Stef De Paepe. De vierde productie, Oom Wanja van Tsjechov, speelt in de monu mentale schuur van boerderij Hon- gersdijk bij Wilhelminadorp. Al- bert Lubbers regisseert de omvang rijke cast, met onder anderen Wim Danckaert en de Zeeuwse ac trice Angelique de Bruijne. Voor Lubbers wordt het de vijfde Nazo- merfestivalproductie, na Beckett (2001), Philoktetes (2003), Tasso (2005) en Eindspel (2010). De elfde editie van het Nazomer festival vindt plaats van dinsdag 23 augustus tot en met zaterdag 3 sep tember. Het Abdijplein en omge ving in Middelburg fungeert tradi tiegetrouw als festivalhart. Daar gaan onder meer drie recente voor stellingen van Theaterproductie huis Zeelandia - organisator van het festival - in reprise: De Rietdek ker (met Bram Kwekkeboom; suc cesvolle tournee eindigde afgelo pen zaterdag), Mathilde (met Louis van Beek) en Mooie Anna (met Il se Uitterlinden en Wiek Hijmans). Het muziekprogramma van het fes tivalhart wordt pas later bekend. Middelburg Optreden Benjamin Herman Kwartet bij Muziekpodium Zeeland. Café Schuttershof, 21.30 uur. Jeugdtheaterstichting De Drang brengt 'Lange mouwen' (jeugdtheater, 14+). Stadsschouwburg, 20.00 uur Oostburg Koorstichting Cantorij der Basiliek voert met Kamerorkest TY en solisten César Francks Les sept Paroles du Christ uit. Eiigiuskerk, 20.00 uur Vlissingen 9 Diaboliques zingt liedjes en verzorgt entertainment met diabolo's. Atrium Ter Reede, 14.30 uur. GRAAUW - Het Zeeuwse schrijvers duo Kisling 8c Verhuyck is met De duim van Alva een van de vijf kans hebbers voor de Gouden Strop 2011, de prijs voor de beste Neder landstalige misdaadroman jaar. De jury heeft de shortlist gisteren be kendgemaakt. De andere kandidaten zijn Peter Buwalda met Bonita Avenue, Gau- ke Andriesse met De handen van Kalman Teller, Jacob Vis met De im ker en Lupko Ellen met Herenboer. De winnaar wordt op 31 mei ont huld, aan de vooravond van de Maand van het Spannende Boek. Het schrijversechtpaar Paul Ver huyck en Corine Kisling, wonend in Graauw, publiceert sinds enkele jaren gezamenlijk spannende ro mans. Hun debuut, Het leugenver haal (dat zich grotendeels afspeelt in Zeeuws-Vlaanderen), verscheen in 2007 en werd bekroond met de Zeeuwse Boekenprijs. Daarna volg de Kwelgeest (2008). De duim van Alva (2010) gaat over de jaarlijkse Pinksterkermis in Antwerpen. door Ali Pankow Fascinatie voor het boek van Tessa de Loo en de film van Ben Sombogaart ligt ten grondslag aan de keus van Theater Las Malas om De Tweeling als toneelstuk op te voe ren. De productie heeft geruime tijd in beslag genomen, maar nu is het dan eindelijk zo ver. De pre mière is vrijdagavond in 't Spiegel- theater in Middelburg. Dat het lang duurde, heeft met geld te maken, laat Marijke Reuser weten. Samen met haar dochter Lara Andrès Reuser vormt zij de spil van Theater Las Malas. Hun beider voornamen zitten daarin verweven, maar het is ook de Spaanse term voor 'slechte vrou wen'. „Een omschrijving die prik kelt", vindt Marijke. Wat dat geld betreft: „Aanvanke lijk had ik het plan De Tweeling op te voeren in de tuin van Theater Vestzak 99 in Vlissingen. De subsi die die de gemeente ons al had toe- d, werd later weer ingetrok ken wegens de bezuinigingen. Daardoor moesten wij de hele pro ductie opschorten." Uiteindelijk is het Las Malas toch gelukt het ver eiste budget bijeen te schrapen dankzij een eenmalige subsidie van de provincie, sponsoring en een ingenieuze financiering via het syteem (S)teun. „Een leuke ma nier om onder vrienden en beken den snel geld in te zamelen. Het gaat via boekjes met krasplaatjes. Afhankelijk van het bedrag onder het plaatje doneer je een bedrag tussen 0,50 euro en 4,50 euro", licht Marijke toe. Zij kreeg enkele jaren geleden al de rechten om haar eigen bewerking van De Twee ling op te voeren. Het professione le circuit kwam daar vorig seizoen tussendoor met een reprise van de bewerking die Moniek Merckx tien jaar geleden schreef „Natuur lijk zijn we die voorstelling gaan zien in de Stadsschouwburg in Middelburg. Spannend hoor. De versie van mijn moeder lag wel al op de plank, maar ik was toch bang dat het een kopie zou lijken. Dat bleek niet het geval. Die pro fessionele productie was meer op het boek gebaseerd, onze voorstel ling komt meer overeen met de film", zegt Lara. Het verhaal gaat over de tweeling zussen Lotte en Anna, die op zesja rige leeftijd na de dood van hun ouders uit elkaar zijn gehaald en onafhankelijk van elkaar zijn opge groeid. Lotte in Nederland en An na in Duitsland. Als bejaarde da mes ontmoeten ze elkaar in een kuuroord in Spa èn vertellen el kaar over hun leven. Lotte en An na kunnen worden gezien als sym bolen voor de Nederlandse en Duitse cultuur, nauw met elkaar verbonden, maar door de Tweede Wereldoorlog uit elkaar gedreven. Lara en Marijke spelen de rollen van de jonge en de oudere Lotte. Voor de vertolking van Anna als meisje en als oudere vrouw teke nen Larissa de Keijzer en Reina de Groot. De mannelijke bijrollen worden gespeeld door Sebastiaan Hoekman, Pim Lokerse en Lejon van Es. „Wij doert nooit audities, omdat we vooraf wel weten wie we graag in bepaalde rollen zou den zien. Die spelers nodigen we dan uit en dat is dit keer dus ook weer gelukt", aldus Marijke. Zij heeft samen met haar dochter voor het overgrote deel een duo-re gie gevoerd. „Dat ging goed tot het moment dat we als speelsters ook samen op de vloer stonden. Dan loop je vast, want je kunt niet je zelf regisseren", erkent Lara. Zij rie pen daarom anderhalve maand ge leden de hulp in van regisseur Peter Adriaanse. Hij was bereid de laatste fase van het repetitieproces te begeleiden. Vrijdag 22 (première) en zaterdag 23 april, 't Spiegeltheater, Middelburg: vrij dag 6 en zaterdag 7 mei. Podium Brogum, Zierikzee: vrijdag 13 en zater dag 14 mei, Theater Vestzak 99, Vlissin gen, aanvang alle voorstellingen: 20.30 Reina de Groot (I) als Anna en Marijke Reuser als Lotte, de tweelingzussen die elkaar na lange tijd terugzien. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13