io openluchtfestivals i2B19 Strijd om de gro Het festivalseizoen barst dit weekend los. Achter de scher men zijn de organi saties al maanden bezig met het sa menstellen van een programma. „Het is vechten om de juis te bands bij elkaar te krijgen." woensdag 20 april 2011 Bijna elk weekend is er wel een openluchtfestival. Hier alvast een selectie. Ï&24 april Paaspop, Schijndel Dé opening van het festivalseizoen. Dit jaar voor het eerst drie dagen. Verwachte grootte: maximaal 15.000 bezoekers per dag Artiesten: Anouk, De Jeugd van Tegenwoordig, Go Back to the Zoo, Golden Earring, Tim Knol, Waylon www.paaspop.nl mei Bevrijdingsfestivals in o.a. Amsterdam, Utrecht, Zwolle, Wageningen, Den Bosch en Vlissingen iÉSSSSaasö International Gipsy Festival, Tilburg Verwachte grootte: 1e dag 1500,2e dag 2500 bezoekers Artiesten: Balkan Brass Battle, Kalman Balogh the Gipsy Cimbalom Band, Maurice Leenaars Flamencos de Malaga www.gipsyfestival.nl 11 juni Verwachte grootte: 90.000 Artiesten: Kings of Leon, Coldplay, Foo Fighters, Kaiser Chiefs, Selah Sue, White Lies, Thirty Seconds to Mars www.pinkpop.nl Rondreizend theater- en muziekfestival Verwachte grootte: totaal rond de 260.000 toeschouwers www.deparade.nl Concert at Sea, Brouwersdam Verwachte grootte: 80.000 Artiesten: Blof, Anouk, De Dijk, Ilse de Lange, The Baseballs, Di-rect www.concertatsea.nl Oerol, Terschelling Cultureel festival met theater, muziek, beeldende kunst. Verwachte grootte: 55.000 Artiesten: Kytecrash, Katzenjammer. Theater: The Barentsz Dilemma, Babok Whalley Range All Stars www.oerol.nl Grootte: 35.000 (uitverkocht) Artiesten: Dave Clarke, Len Faki, Luciano, Laurent Gamier, Speedy J www.awakenings.nl Parkpop, Den Haag - -1 Grootste gratis popfestival van Nederland. Grootte: meestal 250.000 Artiesten: Jamie Cullum, Staff Benda Bilili, Go Back to the Zoo www.parkpop.nl jiMsjfig Festival Mundial, Tilburg Awakenings, Spaarnwoude gipiB Afrikafestival, Hertme foto Isabel Nabuurs Hollandse Hooj Verwachte grootte: in totaal ruim 750.000 bezoekers Artiesten: Moke, Waylon en The Opposites The Partysquad zijn 'ambassadeurs'. www.bevrijdingsfestivals.nl Grootte: 8.000 tot 10.000 Artiesten: Seun Kuti Egypt 80, Staff Benda Bilili, Damily, Julien Dembélé, www.afrikafestivalhertme.nl voor ons niet te betalen." En zoveel bands zijn er niet 'on tour' dit jaar, zegt Marjanne Man- ders van concertorganisator Mojo. „Het is dit jaar veel minder dan an dere jaren. Dat is deels toeval. De meeste artiesten gaan toeren als ze nieuw werk uit hebben. Voor 2012 ziet het er nu al veel beter uit. Maar het heeft ook nog een beetje te maken met de recessie: een tour is een enorme investering met al die techniek, een licht- en geluids plan en crew. Dan moet je wel ze ker weten dat je dat er weer uit haalt." Huntenpop is een van de vele 'klei nere' festivals in het land. Met maximaal 20.000 bezoekers voelt het nog intiem. De kampeerders, zo'n 2500, kunnen gewoon stroom krijgen in hun tent. Een kamp vuurtje maken 's avonds is ook geen probleem. En de prijzen val len mee: voor een biertje of een patatje mayo betaal je twee euro. „Voor de muziek hebben wij een budget van twee- tot driehonderd duizend euro. Daar willen we der tig bands voor hebben", zegt Hen- drixen. „Maar de kosten lopen op en daarmee de risico's. Als het re gent, draai je verlies. Dat kunnen we ons niet veroorloven, dus we moeten de tering naar de nering zetten." Het festival, dat Hendrixen om schrijft als 'Lowlands in het klein', wil niet inboeten op kwaliteit. „Die vijf grote namen heb je sowie so nodig om publiek te trekken. 'Managers zullen de bands goedkoper moeten maken' door Dewi Gigengack Verwachte grootte: 60.000 Artiesten: Fun Lovin' Criminals, Moby, Lamb, Katzenjammer, Selah Sue, Paolo Nutini, Boef en de Gelogeerde Aap www.festivalmundial.nl Het is een van die fijne dingen van het zomersei zoen: bandjes kij ken in de open lucht. Lekker lang uit op het gras, drankje erbij en dan maar genieten van goede mu ziek. Voor de festivals was het dit jaar extra moeilijk om de program mering rond te krijgen. De Wester- parkconcerten in Amsterdam gaan niet door omdat de organisatie te weinig grote namen kon vinden. Het ziet er naar uit dat ook het Nij meegse Goffertpark het deze zo mer zonder concerten moet doen. Terwijl deze twee podia eerder ar tiesten als Lenny Kravitz, Faithless en Coldplay konden boeken. Het lastige voor festivals is dat ze niet flexibel zijn. „Je bent afhanke lijk van welke bands op tournee zijn. Dan moet het ook maar net in hun schema passen. Ons festi val is tegelijkertijd met Sziget in Boedapest, op 12 en 13 augustus", zegt organisator Walter Hendrixen van het Achterhoekse evenement Huntenpop in Ulft. „Maar een ar tiest die niet toert speciaal laten overkomen voor één festival is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10