binnenland 15 Tweede Kamer komt niet uit dilemma's ontwikkelingshulp co Zelfde rechters bij proces tegen Wilders Veel mis bij uitzetten asielzoeker OP UW PAASBEST 'Rutle had opstappen Lubbers moeten melden' CC bij DELSCHER 1 1 I Een nieuwe outfit, LU schoenen of een tas? XHet voorjaar is begonnen bij DELSCHER. O Voor iedere kopende klant een Paasattentie! dinsdag 19 april 2011 320 doden in 2020 gangers blijken nog steeds een kwetsbare groep weggebruikers: van de 72 voetgangersdoden was bijna twee derde vijftig jaar of ouder. Opvallend is dat bijna 10 procent van de verkeersdoden (56) een buitenlandse verkeersdeelne mer is. Het gaat volgens het CBS vooral om toeristen en mensen die voor hun werk aan het verkeer in Nederland deelnemen. Met zes tien van de 56 ongelukken zijn Po len sterk vertegenwoordigd. Vol gens Latten van het CBS zijn het vooral jonge mannen. „Van die ca tegorie is bekend dat ze roekelozer rijden. Of alcohol een rol speelt hebben we niet onderzocht." De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) herkent zich niet in de sterke daling van de verkeersdo den. Uit cijfers van het SWOV over het aantal gewonden in het verkeer blijkt juist dat het verkeer onveiliger wordt. Volgens de SWOV baseert het CBS zich op on deugdelijke politiestatistieken. Maar het CBS ontkent dat: „We ba seren onze gegevens vooral op de doodsoorzaakformulieren die art sen invullen." O zie onze website:binnenland Het gehele verkeersrapport van het CBS leest u online DEN HAAG - Er gaat veel mis bij het uitzetten van asielzoekers. Tot op het laatste moment, vlak voor zij het vliegtuig instappen, kunnen ze met succes juridisch bezwaar maken en in Nederland blijven. Ook worden er meer uitzettingen geannuleerd omdat asielzoekers ka baal maken en zich met hand en tand verzetten tegen vertrek. Het uitzetproces was en is dan ook nog altijd 'complex en weerbar stig' concludeert de Commissie In tegraal Toezicht Terugkeer (C1TT) in een gisteren uitgelekt rapport over het jaar 2010. Van de ruim 6600 geplande uitzet tingen ging vorig jaar 36 procent (2404 uitzettingen) niet door. Dat is zes procent meer dan in 2009. Het aantal annuleringen omdat de asielzoeker zich hevig verzet is ge stegen tot ruim driehonderd. In tientallen gevallen besloot de ge zagvoerder van het vliegtuig om de agressieve persoon niet toe te la ten in het vliegtuig. De CITT vreest dat vreemdelingen die op deze manier hun vertrek weten te frustreren bij terugkeer in het detentiecentrum hun succes formule aan anderen doorvertel len. Hierdoor bestaat het risico dat het aantal agressie-incidenten zal groeien. De commissie verbaast zich erover dat in slechts één geval proces-verbaal is opgemaakt we gens geweld tegen een ambtenaar in functie. De vele mislukte uitzettingen zijn deels te verklaren door geannuleer de vluchten vanwege de uitbars ting van de IJslandse vulkaan Eyjafjallajökull in april vorig jaar. Ruim tweehonderd vreemdelin gen bleken spoorloos verdwenen toen het hun beurt was op het vliegtuig te stappen, is te lezen in het rapport. DEN HAAG - De nieuwe leest waar op het kabinet de ontwikkelingssa menwerking wil schoeien, valt niet overal goed. Wat de één als goede keus ziet, is voor de ander een onbegrijpelijke stap, bleek gis teren tijdens een rondetafelge sprek van de TWeede Kamer over het voorgenomen kabinetsbeleid. Een voorbeeld: waarom zou je nog insteken op onderwijs als speer punt van ontwikkelingshulp nu je in Noord-Afrikaanse landen ziet dat veel jongeren overgekwalifi- ceerd zijn ten opzichte van de ar beidsmarkt? Peter van Lieshout, die dit geval aanhaalde, pleitte zelf als lid van de Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbeleid voor het schrappen van onderwijs als Nederlands ontwikkelingsthe ma. Dus hij is te spreken over de kabinetskeus de aandacht niet meer primair te richten op onder wijs. Maar een organisatie als Uni cef ziet onderwijs als een basis recht, stelde directeur )an Bouke Wijbrandt gisteren. Daar moet je dus geld voor uit blijven trekken, Onderwijs in Afrika vindt hij. „Overontwikkeling is niet het probleem, maar géén on derwijs. Dat geldt nog voor miljoe nen", aldus Wijbrandt. Behalve hulporganisaties zaten ver tegenwoordigers van het bedrijfsle ven, leden van de WRR en diver se onderzoekers aan tafel. Het kabinet wil het aantal landen U bent van harte welkom. -V.' v- DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl AMSTERDAM - Het proces tegen PW-leider Geert Wilders gaat door met de huidige rechters. Een verzoek van advocaat Bram Mosz- kowicz om de rechtbank te vervan gen, is gisteren afgewezen door de wrakingskamer. Wilders vindt het besluit 'teleurstellend', liet hij via zijn Twitter-account weten. Moszkowicz wraakte de rechtbank afgelopen vrijdag. Volgens hem en zijn cliënt Wilders had deze 'de schijn van partijdigheid' gewekt door 'een ondeugdelijke en onbe grijpelijke' verklaring te geven voor de weigering een onderzoek in te stellen naar meineed door ge tuige Bertus Hendriks. Uit de onderbouwing voor deze beslissing 'blijkt geen vooringeno menheid' van de rechters waar door het proces tegen de PW-lei- der oneerlijk zou verlopen, stelt de wrakingskamer. Er is geen grond is om de huidige rechters te ver vangen. 'Hoge heren houden elkaar de hand weer eens boven het hoofd', schimpte Wilders op Twitter. Volgens Moszkowicz loog Mid den-Oostendeskundige Hendriks afgelopen vrijdag onder ede door tegenstrijdige verklaringen af te leggen Qver het inmiddels beruch te etentje van eetdub Vertigo in mei vorig jaar. dat direct ontwikkelingshulp krijgt, terugbrengen van 33 naar vijftien. Daarbij wil Nederland zich vooral richten op de vier speerpunten waarin ons land vol gens het kabinet goed is: veilig heid en rechtsorde, voedselzeker heid, water, en gezondheidszorg sa menhangend met seksualiteit. Onderwijs en algemene gezond heidszorg, tot nu toe belangrijke thema's, vallen weg. Maar onder wijs, stelde Herman Wijffels, co-voorzitter van Worldconnec- tors, zorgt ervoor dat vrouwen in ontwikkelingslanden de helft min der kinderen baren. Dat is volgens hem belangrijk in het licht van het wereldvoedselprobleem. Hulp zal veel meer effen hebben als rijke landen inspelen op de rol van vrouwen in arme en instabiele gebieden, stelde Elisabeth van der Steenhoven, coördinator van het genderplatform Wo=Men. „Dat zal niet alleen meer voedsel opleve ren, maar ook positief uitpakken voor de veiligheid, watervoorzie ning en mensenrechten." door Hans Jacobs en Laurens Kok DEN HAAG - De Tweede Kamer had graag eerder geweten dat Ruud Lubbers al ruim een halfjaar gele den is opgestapt als voorzitter van het comité dat het tweehonderdja rig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden voorbereidt. Kamer leden noemen het 'niet netjes' en 'niet zorgvuldig' dat het kabinet het vertrek van de oud-premier heeft stilgehouden. PvdA-Kamerlid Pierre Heijnen vindt dat het minister-president Mark Rutte zou hebben 'gesierd' als hij de Kamer zou hebben geïn formeerd. „Temeer omdat het kabi net de aanstelling van Lubbers vo rig jaar februari juist wél uitge breid heeft gecommuniceerd", al dus Heijnen. Hij wijst erop dat hij bij het begrotingsdebat over het Koninklijk Huis het tweede eeuw feest nog aan de orde heeft ge steld. Rutte verzuimde toen mel ding te maken van Lubbers' ver trek. Navraag van deze krant bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wees gisteren uit dat de CDA'er reeds afgelopen zomer 'om per soonlijke redenen' het voorzitter schap heeft neergelegd. Pas recen telijk is zijn partijgenoot en Com missaris van de Koningin in Over ijssel Ank Bijleveld verzocht hem op te volgen. Ook daar was geen ruchtbaarheid aan gegeven. In de Kamer bestaat bezorgdheid over het eeuwfeest. „Ik heb nog niet de indruk dat mensen weten dat we binnenkort tweehonderd jaar bestaan", stelt D66-leider Alexander Pechtold. PvdA'er Heijnen lijkt niet rouwig om Lubbers' vertrek. „Ik ben wel blij dat Bijleveld nu de kar trekt. Ik heb het gevoel dat zij meer dan Lubbers de tijdgeest goed aan voelt." Ingewijden zeggen dat niet alleen persoonlijke redenen een rol heb ben gespeeld bij het besluit van Lubbers om op te stappen. De oud-premier kwam vorige zomer als informateur in botsing met WD-voorman Mark Rutte en PW-leider Geert Wilders. Die zorgden er ook voor dat Lubbers bij de verdere kabinetsformatie buitenspel werd gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5