Paviljoen op Eerste Strange mag er komen Afasiepatiënten praten iSl zeeland PZC Afasie kent vele gedaanten en gradaties ESSE3 Dageraadsdienst RECHTBANK Bezwaren ongegrond Band Themrock laat van zich horen EXPOSITIE In het kader van een afasiefotoproject 'praat' een zestal afasiepatiënten in foto-beelden. De foto's zijn te zien bij Galerie Borsboom aan de Achterweg 10 in Burgh-Haamstede. Sociaal isolement De Pul ontvangt bekende dj Robert Abigail De Bijbel in stripvorm deel 1 pzc.nl/webwinkel dinsdag 19 april 2011 »SÏ35S£3SSSS® NET Restaurant De Eetkamer Wagenaarstraat 13-15 Middelburg 0118-635676 I www.eetkamermiddelburg.nl burgh-haamstede - In de Gerefor meerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede wordt zondag om 6.00 uur bij zonsopgang een dienst ge houden. Daarna paasontbijt. door René Hoonhorst middelburg - Bezwaren tegen de komst van een strandpaviljoen op het Eerste Strange van Breskens zijn onlangs door de rechtbank in Middelburg afgewezen. De meervoudige kamer voor be stuursrechtelijke zaken ziet geen belemmeringen voor de bouw van een strandpaviljoen. Het gebouw op palen steekt weliswaar zeven meter de lucht in, maar het dak komt niet boven de duinen uit. Ook is het binnen een week af te breken en op te ruimen. De gemeente Sluis heeft de proce dures voor het verlenen van een bouwvergunning zorgvuldig door lopen. De wijziging van het be stemmingsplan is ook gerechtvaar digd, omdat Sluis volgens de rech ters aantoont dat Breskens behoef te heeft aan het strandpaviljoen. Het vissersdorp wil zich profileren als toeristische badplaats waar be halve op maritiem ook op culinair gebied wat te beleven is: eten op en aan het strand hoort daarbij, oordelen ook de bestuursrechters. zierikzee - De punkrockformatie Themrock is een nieuwkomer uit Zonnemaire. De groep kruipt tijdens het paas weekend als een kuiken uit een ei. Dat gebeurt met een optreden za- door Piet Kleemans Ruim tien jaar geleden waren er al plannen voor de bouw van een strandpaviljoen op Eerste Strange. De, steeds nieuwe, eisen van Rijks waterstaat, het waterschap en de gemeente werden de toenmalige kandidaat-exploitant uiteindelijk te veel. Bezwaarmakers betoogden de afge lopen jaren dat er geen behoefte is aan een paviljoen, onder meer om dat horecagelegenheden aan het Spuiplein dichtbij zijn. Sluise raadsleden lieten, in navol ging van dorpsbewoners, horen dat dat onzin was. Het eerstvolgen de strandpaviljoen ligt kilometers verder en bezoekers van het Eerste Strange - 'op een drukke zomer dag meer dan tweeduizend' - moe ten sinds de zomer van 2000 van het strand af om ergens naar het toilet te kunnen. De bezwaarmakers - eigenaren en bewoners van appartementen aan de Promenade - vrezen overlast van bezoekers van het strandpavil joen, maar de rechters achten die bezwaren ongegrond. Of de be zwaarmakers naar de Raad van Sta te stappen, is nog niet bekend. Ik ben Guusje. Ik ben niet gek. Ik heb een man en een zoon.' De hartekreet van Guusje, op haar 39ste getroffen door een beroerte met als gevolg de ziekte afasie, verwoordt treffend hoe de buitenwacht tegen mensen met afasie aankijkt. En hoe de afasiepa- tiënt dat ervaart. Met haat foto's vertelt ze over haar leven. Afasie is een taalstoornis. Het is als of je in het buitenland bent en de taal niet spreekt. Je wilt wel iets zeggen, maar kunt de juiste woor den niet vinden en als je iets zegt is dat vaak niet wat je eigenlijk be doelt. Communiceren is voor afa siepatiënten moeilijk. En vaak gaat lezen ook niet al te best meer, om dat hun brein woorden ziet die er niet staan. Oud-huisarts Jan Bart Visser weet uit zijn medische ervaring wat het is als mensen geconfronteerd wor den met de ziekte. „Ineens is het mis en ontstaat miscommunicatie in het brein. Dan zie je je leven de mist in gaan. En als je dan uit het ziekenhuis weer naar huis mag, wil je erover vertellen, maar je kunt er niet over vertellen." Alleen al het leren leven met afa sie en erachter komen wat je alle maal nog wel kan, is een moei zaam proces, weet Visser. „Je moet veel oefenen en steeds een klein stukje van wat je bent kwijtge raakt weer herwinnen." Afasiepatiënt Guusje, die sinds vijf jaar last heeft van de ziekte, kan er over meepraten. „Je wilt alles doen wat je vroeger ook deed, maar dat kan niet meer." Haar beperking weerhield Guusje er niet van te kijken wat ze alle maal nog kan. Ze houdt van com- Zo'n 30.000 mensen in Nederland lijden aan de door hersenletsel ver oorzaakte ziekte afasie. Per jaar krijgen 48.000 mensen een beroerte. Hiervan krijgt 20 procent als gevolg daarvan afasie. Van alle mensen die afasie hebben, geeft 90 procent aan dat ze vinden dat afasie te weinig bekend is bij het grote publiek. Naar schatting 75 procent van mensen met afasie worden ar beidsongeschikt verklaard. Negentig procent van de mensen met afasie zegt het gevoel te heb ben in sociaal isolement te leven. puteren en kaarten maken, maar ook paardrijden behoort tot haar hobby's. „Ik doe nu weer bijna al les." Wat Guusje het meest steekt, is de reactie van buitenstaanders op haar ziekte. „Omdat ik moeilijk praat, denken mensen dat ik gek ben. Maar ik ben niet gek." Tips heeft Guusje ook voor wie met haar of andere afasiepatiënten wil communiceren. „Het helpt als mensen niet te snel praten en als ik ze aan kan kijken als ze tegen me praten." Op de vraag of er mo menten zijn dat ze vergeet dat ze behept is met afasie antwoordt ze ontkennend. „Als je afasie hebt, is het altijd bij je in de buurt." Veel vertrouwen had Guusje aanvanke lijk niet in het fotoproject van Afa- siecentrum Zeeland. „Nee joh, ik heb maar één bruikba re hand dus ik dacht dat ik het nooit zou kunnen. Maar het is me wel gelukt." Het lukte medepatiënten Marian (53), Els (58), Janny (69), Truus (58) en Patrick (35) ook. Via hun foto's laten ze een stukje van zich zelf en hoe ze met hun ziekte om gaan, zien. De een met familiefo to's, een ander met een foto van een nest puppy's of een huiselijk plaatje van het leven bij de cara van. Beeldverhalen van leven met een chronische ziekte. terdag tijdens Paaspop vanaf 21.00 uur in café De Vlinder in Zierik- zee. Verder manifesteert Them rock zich zondagavond bij het 'Osten Rockfest' in bar De Stulp in Renesse, vanaf 19.00 uur. Afasie ontstaat door hersenletsel. Dat kan het ge volg zijn van een beroerte, maar mensen kun nen de hersenbeschadiging ook door een hersentu mor of een verkeersongeluk oplopen. Het gevolg is in ieder geval een ontregeling van het brein. Wat afasie precies inhoudt, is per persoon verschil lend. De een heeft moeite met het vinden van de juis te woorden. Een ander weet de juiste woorden wel, maar kan geen zinnen bouwen. Eén van de bijkomen de problemen kan zijn dat de spieren die nodig zijn om duidelijk te kunnen praten, verlamd zijn. De klank wordt daardoor vervormd. Iemand met afasie beschikt over het algemeen over volledige intellectue le capaciteiten. Dit maakt het des te frusterender dat je wel weet wat je wilt zeggen, maar het niet kunt zeggen. Of het alleen bij een taalstoornis blijft, is niet te zeggen. Afasie kan allerlei bijkomende problemen veroorzaken en dat kan variëren van halfzijdige ver lamming tot problemen met het zicht. Ook kan het voorkomen dat iemand met afasie nog wel goed kan zien, ruiken en voelen maar toch voorwerpen niet herkent. Ook woorden en letters worden dan niet meer herkend. Ander bijkomend probleem kan zijn dat iemand een handeling die hij of zij wel automatisch kan uitvoe ren niet meer bewust kan doen, een complicatie die apraxie genoemd wordt. Dan weet de patiënt niet hoe te blazen als het gevraagd wordt, maar blaast hij of zij wel een brandende lucifer uit als hij of zij die zelf vasthoudt. bruinisse - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse heeft voor zaterdaga vond de internationaal bekende dj Robert Abigail in huis gehaald. Abigails nummer The Mojito Song werd in 2008 een ongekend suc ces. Het nummer bereikte de gou den status en stond een aantal we ken wereldwijd in de hitlijsten. In 2009 scoorde hij weer een zomer hit. Ook Merengue werd internatio naal bekend. Abigail werkt vaak samen met ar tiesten als Snoop Dogg en Agnes Carlsson. Vaak wordt hem ge vraagd een remix te maken van hun hits. De avond in De Pul be gint om 20.00 uur. Een aanrader voor het hele gezin! Damir Zitko, de tekenaar, heeft het verhaal uit Genesis geno men en in stripverhaal gegoten. In dit deel komen de eerste 31 hoofdstukken van het boek aan bod. De stripbijbel probeert zo getrouw mogelijk te blijven aan de tekst; er wordt veel rechtstreeks uit de Bijbel geciteerd (vanuit de Nieuwe Bijbelvertaling). Het unieke boek is schitterend getekend en de inkleuring is van een onbeschrijflijke schoonheid. Uitvoering: paperback, 62 pagina's. Lezersprijs 16,95* exclusief 2,95 verzendkosten. categorie boeken MEEST GELEZEN 1Veroorzaker schade bekend (foto) 2. Vernielingen in Renesse 3. Twee reünies van scholen MENING GEVRAAGD Schouwse ondernemer telt zonder twitter niet meer mee. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Het nieuws van vandaag staat op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54