261 sport FC Twente wekt nooit de indruk te strijden voor iets Isaksson groei Dankzij Vermeer blijft Ajax in kampioensrace EREDIVISIE PSV boekt een zwaarbevochten zege bij Heracles Almelo. De ploeg van Fred Rut ten wint op kunstgras met 2-0. maandag 18 april 2011 door Leon ten Voorde DOETINCHEM - Het scenario leek en kele maanden geleden nog voor FC Twente op maat geschreven te zijn. Waar PSV en Ajax in de win terstop z'n beste spelers zag weg vallen, hielden ze in Enschede de selectie intact. Bovendien gloorde in de verte ook de hoop, de hoop op de terugkeer van de geblesseer de Bryan Ruiz. Twee weken geleden kwam daar na de zege op PSV nog eens de machtsovername bij. Het was alle maal perfect getimed, zo leek het. Want had Twente na de personele veranderingen bij de concurrenten ook niet gewoon de beste en meest volwassen selectie van alle maal? De oude kampioen leek op weg naar een nieuwe titel. Maar bij Twente weten ze inmid dels hoe snel het landschap van de eredivisie kan veranderen dit sei zoen. Uitgerekend nu de eind streep nadert, is het strompelen be gonnen. Goed is het spel al tijden niet meer, maar op basis van indi viduele klasse en stabiliteit werd er nog het nodige gemaskeerd. Maar die twee eigenschappen heb ben het elftal nu ook verlaten. Vo rige week tegen Roda JC bleef de schade achteraf nog mee te vallen na de remise, maar gisteren bij De Graafschap liet TWente in de voor laatste minuut alle zekerheden val len: 1-1. Zulke tegenvallers wist Twente vo rig seizoen altijd te voorkomen. Als de ploeg voorkwam, ging het slot erop. Dan kwam er een bepaal de volwassenheid in het elftal, waardoor tegenstanders al snel doorhadden dat er niets meer te halen viel. De Graafschap-trainer Darije Kalezic zei na afloop dat hij het 'een raadsel' vond dat zijn ploeg tegen zo'n sterk georgani seerde tegenstander in de slotfase nog had weten te scoren, maar wie nuchter naar het duel op De Vijverberg had gekeken, was heel wat minder verrast. TWente presenteerde zich op een belabberde manier en riep het on heil over zichzelf af. De Graaf schap kwam het punt ook meer dan toe, sterker nog: de Achterhoe kers dwongen zelfs meer kansen af dan het zielloze Twente, dat nooit de indruk wekte vol voor het kam pioenschap te strijden. Zo voetbal Rogier Meijer (links) viert de gelijkmaker met de fans van De Graafschap. foto Sander Koning/ANP je op een mooie dag in de voorbe reiding, niet als de titel voor het grijpen ligt. Natuurlijk speelde het gebrek aan frisheid na het vierde duel in twaalf dagen het elftal parten. En uiteraard was het slechte veld in het nadeel van de meest aanvallen de ploeg. Maar die twee zaken kon den niet alles verbloemen. Twente zakte tegen De Graafschap op alle facetten van het voetbal door de ondergrens. Ook op het mentale vlak, en vooral dat was onbegrijpe lijk gezien de belangen die erop het spel stonden. Zoals verwacht mocht worden had Twente, dat door door schor singen noodgedwongen weer eens in een andere samenstelling speel de, wel voortdurend de bal. Maar dat leverde niet meer op dan een schijnoverwicht. Twente was aan vallend machteloos en miste ook de inbreng van Theo Janssen, die met zijn traptechniek vaak nog iets weet te forceren. Voorin stichtte Ola John nauwe lijks gevaar, beleefde Luuk de Jong een ronduit ongelukkig weerzien met zijn oude club en bewees Na- cer Chadli nog eens dat hij al we ken uit vorm is. Maar niet alleen de aanvallers faalden, ook de rest van de ploeg kwam nooit over het dode punt heen. Maar net op het moment dat de moedeloosheid in alle hevigheid om zich heen had gegrepen, vol leerde Denny Landzaat Twente diep in de tweede helft naar een i-o-voorsprong. Normaal gespro ken moet het dan over en uit zijn tegen een goedwillende, maar kwa liteitsarme tegenstander. Maar het gebrek aan regie openbaarde zich in de laatste tien minuten toen De Graafschap op basis van opportu nisme TWente eenvoudig terug drong. Een Twente in normale doen zou vervolgens van de ruim te hebben gèprofiteerd, maar het was tekenend voor het niveau dat de lijstaanvoerder zich niet meer onder de druk wist uit te spelen. Een minuut voor tijd kreeg Twen te de terechte straf voor de algehe le malaise. Thilo Leugers liet Hugo Bargas ongestoord voorzetten waarna De Jong zijn oude maatje Rogier Meijer de vrijheid gaf om de Vijverberg te laten exploderen van vreugde: 1-1. door Frans van den Nieuwenhof ALMELO - De kampioensschaal ligt nog altijd verborgen op de bodem van een grabbelton. PSV voert sinds gisteren weer de regie over de titelstrijd, al verliep de uitwed strijd tegen Heracles Almelo (0-2) niet bepaald bemoedigend. Zelfs tegen tien man was het team van Fred Rutten de mindere en moest doelman Andreas Isaksson eraan te pas komen om de overwinning veilig te stellen door een straf schop van Willie Overtoom te stoppen. De wedstrijd had dus net zo goed in 1-1 kunnen eindigen als in 0-2, wat het uiteindelijk werd door een laat doelpunt van Marcus Berg. „Moeilijk, heel moeilijk", noemde coach Fred Rutten de exercitie in Almelo. „Ik ben wel een beetje ge schrokken van ons spel. Ik denk dat de lange reeks van wedstrijden hier mee te maken heeft." Het verloop van de wedstrijden gisteren zette de top van de eredi visie weer enkele keren op zijn kop. Binnen tien minuten kwa men Ajax en FC Twente op voor sprong en voerde Isaksson zijn be slissende redding uit. Aan het ein de van de dag treurde Enschede vanwege een gelijkspel en voelden Eindhoven en Amsterdam zich de grote winnaars van het weekeinde. PSV" heeft uit de laatste drie wed strijden nog zes punten (twee overwinningen) nodig om verze kerd te zijn van de tweede plaats en daarmee de voorronde van de Champions League. Om de derde plek te ontlopen, mag het dus één van zijn resterende partijen verlie zen. Zeker is immers dat Ajax en Twente niet beide het volle pond zullen scoren, omdat zij elkaar nog ontmoeten op de laatste speeldag. Uiteraard streeft PSV het allerhoog ste na en daarvoor is meer kracht nodig dan het gisteren kon opbren gen. „Het zag er niet fris uit, som mige spelers zaten er helemaal doorheen", stelde Rutten vast. „De manier waarop we hier de punten pakken, interesseert me eerlijk gezegd niet. Het was onder de maat, bij balbezit deed ons spel soms pijn aan de ogen. Vooral de eerste helft zag er niet uit. Geluk kig breekt er nu een week aan, waarin we rust kunnen nemen voor de wedstrijd bij Feyenoord van komende zondag." De sterrenrol voor Isaksson kwam PSV bijzonder gelegen. Hij keerde door Dick Sintenie NIJMEGEN - Met Friese nuchterheid maakte Frank de Boer de balans op na een middagje Nijmegen: zelf met 2-1 gewonnen van NEC, PSV gewonnen bij Heracles en FC TWente gelijk tegen De Graaf schap. „Ajax schiet er niet veel mee op", zei de trainer bijna mom pelend. „Maar voor de competitie is het natuurlijk wel leuk." De drie kampioenskandidaten ontlopen el kaar bijna niets, drie speelronden voor het einde van de competitie. PSV heeft de leiding weer overge nomen van FC Twente, op basis van een beter doelsaldo. Beide clubs hebben 65 punten, Ajax volgt met 64. Het lijkt alsof de strijd om de bovenste plaatsen daarmee nog verder aan spanning heeft gewonnen, maar De Boer kwam tot de conclusie dat er eigen lijk niet zoveel is veranderd ten op zichte van vorige week. „Als we onze resterende wedstrijden win nen, dus ook de laatste tegen FC Twente, worden we zeker tweede. Maar onze kansen in de kam pioensrace hebben we nog steeds niet in eigen hand. We blijven af hankelijk van PSV." Wellicht dat Ajax volgende week een goede slag kan slaan. De ploeg speelt thuis tegen Excelsior, terwijl PSV (Feyenoord) en FC Twente (ADO Den Haag) een lastige uitwedstrijd op het programma hebben staan. De Boer liep gisteren niet op de za ken vooruit. Daarvoor was het op treden van zijn eigen elftal in Nij megen te pover geweest. Sterker, als NEC in de eerste twintig minu ten iets meer slagvaardigheid aan de dag had gelegd en doelman Kenneth Vermeer niet over zulke geweldige reflexen zou beschik ken, had Ajax zich vermoedelijk bij de derde plek in de eindrang schikking moeten neerleggen. De dreun die Lasse Schone al na vier minuten uitdeelde miste zijn uitwerking niet. Maar Vermeer hield Björn Vleminckx, topscorer van de eredivisie, vervolgens twee maal van scoren af en de keeper tikte ook een dwarrelende voorzet van Leroy George via de lat uit zijn doel. In de rebound belandde de bal voor de voeten van John Goossens, maar diens harde schot werd door Toby Alderweireld voor de lijn weggekopt. De Boer begreep er niets van, „dat we zo dramatisch begonnen." On verklaarbaar, voegde hij daaraan toe. „NEC was overal een stapje eerder. Vermeer hield ons in de wedstrijd. En Miralem Sulejmani, die tenminste zijn normale niveau haalde, gaf ons met zijn doelpunt vlak voor rust een mooie opsteker voor de tweede helft." In die twee de helft legde Sulejmani met een corner ook de basis voor de over winning. Keeper Jasper Cillessen van NEC beroerde de bal onder weg nog even, waama Alderwei reld bij de tweede paal raak kopte. Ajax-keeper Kenneth Vermeer pro beert de bal te vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74