Kopman en knecht tegelijk PZCi 5 AMSTEL COLD RACE Niemand kan Philippe Gilbert stoppen in Limburgse heuvels 32 en 33 Ruijgh: diskwalificatie is belachelijk Snookerkampioen in eerste ronde onderuit Droomdebuut Jonker bij Bayern München Johnny Hoogerland twaalfde De renners beklimmen een van de vele Limburgse heuvels. Derde van links de latere winnaar Philippe Gilbert. foto Vincent Jannink/epa door Ad Pertijs valkenburg - Om hem heen raak te de wielerwereld niet uitgespro ken over de manier waarop Philip pe Gilbert op de Cauberg de 46e Amstel Gold Race had gewonnen. Zelf bleef de 28-jarige Waal zoals altijd de bescheidenheid zelve. „Het is voor mij moeilijk om te zeggen dat het indrukwekkend was. Pas als ik vanavond de beel den heb teruggezien, zal ik me rea liseren wat ik vandaag gedaan heb", klonk het uit de mond van de vriendelijke kannibaal. Op die beelden zal de kopman van Omega Pharma-Lotto gezien heb ben hoe hij in de laatste tien kilo meter het heft zelf in handen nam toen de ontsnapte Andy Schleck naar zijn zin iets te veel voor sprong had genomen. „Ik vroeg Ra bobank om mee te werken. Zon der succes. Toen was het aan mij om als favoriet mijn verantwoorde lijkheid te nemen." Gilbert zette zich op kop van het selectie jachtgroepje van twaalf renners. Dat snelle mannen als Os car Freire, Joaquim Rodriguez, Alexander Kolobnev, Björn Leuke mans en ook Johnny Hoogerland uit Yerseke in zijn wiel zaten, deer de hem niet. „We hoorden Maar ten Ducrot op de Nederlandse tele visie zeggen dat hij mogelijk iets te rug wilde doen voor Leukemans. We moesten er om lachen", zei Omega-ploegleider Herman Frison na afloop. In de ploegleiderswagen wisten ze immers wel beter. „Phil ziet de koers, Phil voelt wat hij moet doen. Geen moment dachten wij daarom: wat doet hij nu. We wis ten precies waar hij mee bezig was. Snelheid maken in de afda ling van de Sibbegrubbe omdat Andy Schleck geen goede daler is. Dat Rodriguez aanviel op de Cau berg kwam hem ook perfect uit. Hij sprong naar zijn wiel, kon daar even recupereren en was vervol gens vertrokken." Afgelopen woensdag liet de in Mo naco wonende Belg in de Brabant se Pijl al zien hoe sterk hij was.De vergelijking drong zich op met Fa bian Cancellara. De Zwitser won op even indruk wekkende wijze de E3 Prijs, de in- Johnny Hoogerland reed in volle fi nale van de Amstel Gold Race nog even alleen voorop, maar de ren ner van Vacansoleil werd uiteinde lijk twaalfde op 36 seconden van winnaar Philippe Gilbert. „Ik was blij dat ik er voorin bij zat, het is toch niet echt mijn koers", vertelde de Yersekenaar. „Toen er dertien man wegreden, kon ik nog net mijn wagonnetje aanhaken." „Ik ben echt wel in orde, ik voer ook geen excuses aan maar het blijft een grote 'wringwedstrijd'. Er is in ieder geval gekoerst, vorig jaar reden we nog met 150 man naar leidende koers van de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Daarin kon hij het vervolgens niet waarmaken omdat de gewaar schuwde concurrentie met zijn allen tegen één begon te koersen. Gilbert zei niet bang geweest voor een herhaling van die geschiede nis. ,Je kunt de Ronde van Vlaande ren niet vergelijken met deze wed strijd. Vlaanderen is vlak. Op zo'n terrein kun je een antirace rijden. Hier niet. Hier blijven op het ein de gewoon de besten over." De allerbeste was hij zelf Al wilde Gilbert ook dat niet beamen. „Ik ben op dit moment zeker de meest complete renner. Maar het is niet aan mij te zeggen dat ik ook de beste coureur ben van dit mo de Kruisberg. Dit was een beter wedstrijdverloop voor mij." Hoogerland hielp nog mee het gaatje naar de ontsnapte Andy Schleck te beperken, maar was daarna niet meer in staat mee te sprinten op de Cauberg. „Ik weet niet of Gilbert het alleen had ge dicht, maar hij is zonder twijfel de beste renner van de wereld." „Met Leukemans erbij, waren we met tweeën. Dan moet je keuzes maken. Ik ben gaan werken voor Leukemans. De perspectieven voor Luik-Bastenaken-Luik zijn volgens mij goed." ment. Dat kun je pas bepalen op het einde van mijn carrière. Het enige wat ik nu doe is mijn vak met veel passie uitoefenen." Die passie komt hem nu pas goed van pas. „In mijn jeugdjaren hield ik er al van om dag na dag hard te trainen. Dat heeft me gehard en is volgens mij ook de reden waarom ik mijn topvorm lang kan vasthou den." In zijn beginjaren als profs braken die harde trainingen hem soms nog op in de koers. „Ik heb daar veel van geleerd. De kunst is om je programma goed te plannen. Ik fo cus me daarom nu op de eendags- koersen." De volgende twee komen er snel aan: woensdag de Waalse Pijl en zondag Luik-Bastenaken-Luik. Voor iemand die in Remoucham- ps is opgegroeid aan de voet van de Redoute is dat de droomkoers. „Maar om daar hetzelfde te doen als hier, is een stuk moeilijker", voegt hij er aan toe. Geen mens die dat na gisteren echter nog ge looft. Ook bij de Raboploeg was er res pect voor de winnaar. Robert Ge- sink, Oscar Freire en Paul Martens hadden, net als hun collega-koplo pers, geen antwoord op Philippe Gilbert. „Gilbert is knecht en kop man tegelijk", constateerde ploeg leider Erik Dekker, zelf in 2001 winnaar van de Gold Race. „Indrukwekkend", vond hij de ex plosie van Gilbert in de slotfase. „Tegen hem viel niet veel te doen." •Rustige start brengt Remy Vasseur zege in marathon Tip? sport@pzc.nl valkenburg Rob Ruijgh kon er na de Amstel Gold Race niet over uit. In zijn woonplaats Valkenburg moest de renner van Vacansoleil uitleggen waarom hij gediskwalificeerd was. „Het is belachelijk", zei hij. „De me canicien keek vanuit de auto de remmen van m'n nieuwe fiets na. Daarbij houdt hij natuurlijk de fiets vast" Een jurylid op de motor diskwalificeerde Ruijgh daarop. amste'rdam Van den Boog per 1 juni weg bij Ajax Algemeen directeur Rik van den Boog vertrekt per 1 juni bij Ajax. De komende weken wikkelt hij de lopende zaken af. Daarna draagt Van den Boog, die vorige week al zinspeelde op een vertrek, zijn ta ken over. Van den Boog ligt bij Ajax onder vuur sinds hij niet vol ledig akkoord ging met het techni sche plan waarmee Johan Cruijff de Amsterdamse club weer succes vol wil maken. sheffield Wereldkampioen snooker Neil Ro bertson zal zijn titel niet verlen gen. De Australiër verloor in de eer ste ronde van het WK in Sheffield van het aanstormende talent Judd Trump. Het werd 10-7. De uitschakeling is niet eens zo'n grote verrassing. Robertson is het hele seizoen al op zoek naar zijn WK-vorm. Bovendien was Stephen Hendry in 1996 de laatste die zijn wereldtitel prolongeerde. munchen Andries Jonker had zich geen beter debuut kunnen wensen als trainer van Bayern München. Zijn ploeg boekte in eigen stadion een overtui gende 5-1-zege op Bayer Leverku- sen. Bayern steeg naar plaats drie in de Bundesliga omdat concurrent Hannover 96 gelijkspeelde tegen Hamburger SV. Jonker nam vorige weekeinde de taken over van de ontslagen Louis van Gaal. Hij moest het gisteren zonder de ge schorste Arjen Robben doen. BEKIJK DE FILMPJES Bekijk de filmpjes van de ZLM tour en de Marathon Zeeuws-Vlaanderen op www.youtube.com/depzc STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73